2025. május 15., 16:00

Šutaj Eštok: nem csökkent az eltérő véleményekkel szembeni agresszió

Az agresszió és a más vélemények, álláspontok vagy értékek iránti gyűlölet nem tűnt el a társadalomból egy évvel Robert Fico (Smer‑SD) miniszterelnök elleni merénylet után sem  – jelentette ki Matúš Šutaj Eštok, a Hlas‑SD párt elnöke és belügyminiszter. 

Matúš Šutaj Eštok
Fotó: TASR

Arra hívta fel a lakosság figyelmét, hogy vigyázzanak a szavaikra, mert – mint mondta – a szó is ölhet. Egyúttal bejelentette, hogy a belügyminisztérium hamarosan előterjeszti a gyűlölet elleni küzdelemről szóló törvényt az interneten terjedő gyűlöletbeszéd visszaszorítására.

A nagy szavak és a személyeskedő támadások vezettek odáig, hogy egy évvel ezelőtt lövés érte a miniszterelnököt. Egy év elteltével sem múlt el a társadalomból az agresszió és a gyűlölet más vélemények, álláspontok vagy értékek iránt. Még mindig köztünk él, és bármikor erőszakká, lövöldözéssé fajulhat. Vigyázzunk arra, mit teszünk és mit mondunk, ne hergeljünk, mert a szó is ölhet”

– fogalmazott videóüzenetében a belügyminiszter.

A gyűlöletbeszéd „szótárának” használatát elsősorban az ellenzéki politikusoknak rótta fel. Arra szólította fel az ellenzéket, hogy megfontoltabb kifejezéseket használjanak, és figyelmeztetett a nemzet „hergelésének” veszélyére.

Šutaj Eštok említést tett az online térben tapasztalható gyűlöletbeszéd növekedéséről is. Szerinte a szavak is ölhetnek, és a hazugságokkal, manipulációval való félrevezetés a leggyorsabb út ahhoz, hogy a nyitrabányai események megismétlődjenek.

„Ezt semmiképp sem engedhetjük meg” – szögezte le. Jelezte, hogy a minisztérium kidolgoz egy, a német jogszabályokra épülő internetes gyűlölet ellenes törvényt. „Ez megvédi azokat, akiket gyűlöletbeszéd, megfélemlítés vagy zaklatás ér az online térben. Az internet többé nem lesz jogvédelem nélküli zóna: a gyűlöletkeltő tartalmakat sokkal egyszerűbben lehet majd eltávolítani, az elkövetőket felderíteni, és az áldozatoknak sem kell többé végtelen bizonyítgatással szembesülniük a bíróságokon” – tette hozzá.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.