Sokszor szakképzetlen cégek fertőtlenítenek - állítja a céhegyesület elnöke
Nagyon sok esetben nem megfelelően képzett cégek végzik a fertőtlenítést - mutatott rá a fertőtlenítéssel, rágcsáló- és rovarirtással foglalkozó vállalkozásokat tömörítő céhegyesület.

Egyre több az olyan cég a piacon, amely a koronavírus-járvány előtt egyáltalán nem foglalkozott hasonló tevékenységgel.
Az április 3-ai törvénymódosítás ugyanis lehetővé tette az ismeretek elsajátítását távoktatás formájában is. „Dolgozhatnak úgy is, hogy nem lett leellenőrizve a valós szakmai tudásuk, nincs megfelelő gyakorlatuk” - mondta Marek Holeš, a céhegyesület elnöke.
Az elnök szerint ez
a módosítás lehetővé teszi, hogy olyan vállalkozások is munkát kapjanak, akik nem rendelkeznek megfelelő szakmai tapasztalattal,
ez a hozzáállás egyben a szakmailag tapasztalt vállalkozások megítélését is ronthatja.
A Közegészségügyi Hivatal kijelentése szerint jelenleg olyan vállalkozások is dolgozhatnak, akik távoktatás keretében szerezték meg munkájukhoz az ismereteket. „A hiányzó, a szakmai gyakorlatot feltüntető okiratokat viszont a járványhelyzet feloldása után legkésőbb 90 napon belül fel kell mutatniuk” - tájékoztatott Jozefína Kaššová, a hivatal munkatársa.
Szavai szerint
a távoktatás csak ideiglenes megoldás, de akkreditált formában működik.
Minden egyéb, korábban is érvényes előírást változtatás nélkül továbbra is be kell tartani.
A céhegyesület azt is nehezményezte, hogy őket senkit nem értesítette a készülő törvénymódosításról.
„A kifogástalan szakmai szinten, magas hatékonysággal végzett munka megfelelő szakmai ismereteket, optimális szintű felszereltséget és megfelelő munkavédelmet kíván meg” - mondta Holeš. Szerinte Szlovákiában eddig is volt elegendő, szakmailag felkészült cég, akik ezen a területen dolgoztak, akik el tudták volna látni az állami igényeket, a karanténközpontok és a roma telepek fertőtlenítését is.