2021. július 20., 14:36

Sok országban már bevezették a koronavírus elleni kötelező oltást. De mi a helyzet nálunk?

Bővül azon országok köre, amelyek nem látnak más kiutat a járványból, mint a kötelező oltás. Görögország, Magyarország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, Lettország és Oroszország már bevezették a kötelező oltást a lakosság bizonyos csoportjai számára. Az esetek többségében az egészségügyben és szociális intézményekben dolgozók számára tették kötelezővé a vakcinát.

oltás, vakcina, koronavírus
Fotó: TASR

Szlovákiában egyelőre ebben a kérdésben még nem jutottak dűlőre a politikusok.

Nagy-Britanniában az oltás már azok számára is kötelező, akik szociális intézménybe járnak.

Be kell oltatniuk magukat azoknak a fodrászoknak is, akik idős emberekhez járnak ki házhoz.

Lettországban kibővítették a kötelezően oltandók csoportját az oktatási intézményekben dolgozókéval is.

Oroszországban csaknem mindegyik szférában be akarják vezetni a vakcinálást. Nemrég még Putyin elnök is ellenezte a kötelező oltást, de az orosz személyiségek sorra megváltoztatták nézetüket azután, hogy kiderült, rendkívül gyorsan romlik a járványhelyzet az országban. A kórházak lassan megtelnek betegekkel, egy nap alatt 784 ember halt bele a covidba. Ráadásul Oroszországban nagyon alacsony az oltottság szintje. Mindkét adaggal csupán a lakosság 14 százaléka van beoltva.

Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, szeptember 15-ig mindenkinek teljes védettséget kell szereznie, akik sérülékeny emberekkel kerül kapcsolatba. Ha nem veszik fel az oltást, nem kapnak fizetést.

A franciák újabb szigorításokat is bevezetnek. Július 21-től mindenkinek, aki 50 fősnél nagyobb színházi, mozis vagy sporteseményre megy, fel kell mutatnia oltási igazolványát. Augusztus 1-től ezeket az intézkedéseket kiterjesztik a bárokra, az éttermekre, a kávéházakra, az üzletközpontokra és a vonatokra is.

Az unión kívül eső országok még messzebb mennek. Türkmenisztánban például kötelezően oltanak mindenkit 18 éven felül. Szaúd-Arábiában az állami és magánszektorban való munkavégzés feltétele az oltás.

S mi a helyzet nálunk? A politikusok egyelőre nem jutottak dűlőre a kötelező oltásokat illetően. Koalíciós ellenkezést váltott ki az egészségügyi miniszter ötlete, hogy a helyzet romlása esetén az oltatlanokat teszteljék, mielőtt belépnek az intézményekbe. Boris Kollár, a Sme rodina elnöke ismételten kijelentette, hogy nem értenek egyet az oltás kötelezővé tételével.

Krajniak miniszter elképzelhetőnek tartja, hogy a szociális intézmények lakói számára kötelezővé tennék az oltást.

Már eddig is oltják őket influenza és pneumococcus ellen, melyek végzetesek lehetnek az idősek számára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.