Sok pénzt keres a gyógyszeripar a COVID-vakcinán, de az összbevétel tizedét sem éri el az ebből származó jövedelem
Rendkívül érdekes kimutatás jelent meg a statisztikákat, felméréseket, adatokat gyűjtő statista.com oldalon. Az oldal elemzőinek kutatásából kitűnik, a gyógyszergyárak kerestek ugyan a COVID-vakcinákon, de a teljes iparág bevételeinek még mindig kevesebb mint 10%-át teszik ki a különböző, nem csak koronavírus járvány leküzdésére való vakcinák után származó bevételek.

Tavaly december 8-án egy 90 éves asszony, bizonyos Margaret Keenan lett az első személy, akit regisztrált, jóváhagyott COVID-vakcinával oltottak be. Tizenkét hónappal később immár több mint nyolcmilliárd(!) dózis talált "gazdára", ezzel a koronavírus elleni vakcinakampány lett minden idők leggyorsabb, leghatékonyabb oltási akciója.
Nem lenne elegáns eltagadni, hogy a vakcinákat kifejlesztő és gyártó gyógyszeróriások bizony jól jártak az üzlettel, rengeteg pénzt kerestek.
A Pfizer például 2021-ben 36 milliárd dolláros árbevételt regisztrált az idén, majdnem kétszer annyit mint egy évvel korábban. Senki sem állítja tehát, hogy a gyógyszergyárak ne kerestek volna sok-sok pénzt a vakcinákból származó pénzekből. De!
Ha egészében tekintünk a gyógyszeriparra, szembetűnő, hogy a vakcinagyártás csak egy kisebb, ámbár kétségtelenül gyümölcsöző hányadát teszi ki a teljes bevételüknek. A teljes (tehát nem csak a COVID-vakcinák), oltóanyagok után származó bevétel 2021-ben mintegy 89 milliárd dollárra rúg majd. Ez a gyógyszeripar idei éves, 1049 milliárdos bevételének kevesebb mint 10%-a.
Talán kissé meglepő lehet, hogy a legnagyobb bevételek az onkológiai gyógyszerek után keletkeznek, évi mintegy 175 milliárd dolláros jövedelmet hoznak a gyógyszergyártóknak.
A második helyért holtverseny alakult ki, a cukorbetegség kezelésére használt, illetve a reumás tünetek enyhítésére alkalmazott gyógyszerek egyaránt 55 milliárd dollárt termelnek gyártóiknak.