2022. december 8., 17:52

Rendkívüli ülés: Elszabadultak az indulatok a parlamentben

Boris Kollár házelnök a rendkívüli ülés parlamenti vitájában farizeusnak, képmutatónak és a kormánybuktatás „szakértőjének" nevezte az SaS-t.

parlament
Fotó: TASR

Kollár visszautasította Sulíkék kormány megbuktatásával kapcsolatos indokaikat, különösen azt, hogy a kabinet nem segít az alacsony jövedelmű polgároknak. „Kik harcoltak a kormányban a 13. nyugdíj eltörléséért? Önök, az SaS. Kik küzdöttek folyamatosan a kormányban és a koalíciós tanácsban a nyugdíjasok és diákok ingyenes vonatozásának megszüntetéséért? Kik harcoltak az ingyen ebéd eltörléséért? Az SaS. És most minket hibáztatnak, hogy nem segítettünk?” – mondta Kollár.

Arra is rámutatott, hogy a liberálisok felrótták a kormánynak a családtámogató csomagot is.

Kollár azt is Sulíkék szemére hányta, hogy a kormányt azzal vádolták, a „fasisztákkal” szavazott, most viszont nekik van szükségük a szavazatikra. „Számolnak az ĽSNS minden egyes szavazatával, a Republika minden voksával” – tette hozzá. Kollár azt mondta Sulíknak, hogy nézzen tükörbe, és azzal vádolta meg őt, hogy titkos tárgyalásokat folytatott Marian Kotlebával, az ĽSNS vezetőjével. Azt is kijelentette, hogy bármely országban, ahol kormánydöntésre készülnek, hívják csak meg Richard Sulíkot, mert amelyik kormányba beteszik a lábukat, egy-két éven belül megbuktatják azt.

Tudod, Boris, az úgy van, hogy ellenzékben nem tudod megválogatni a partnereid. Ezért is mondtuk egyértelműen, hogy senkivel nem fogunk tárgyalni arról, hogy a kormány bukását megszavazza, döntsön mindenki úgy, ahogy akar

– reagált Kollár szavaira Sulík, aki szerint a szavazás eredménye szerint járnak majd el. Elismerte, hogy 2009-ben találkozott Kotlebával, de nem ígért neki semmit.

Heger emlékeztetett az SaS ígéretére, hogy nem buktatja meg a kormányt

Amikor az SaS a nyár végén távozott a koalícióból, azt ígérte, nem fogja megbuktatni a kormányt – jelentette ki Eduard Heger kormányfő a rendkívüli parlamenti ülésen. Az SaS-t arra kérte, „térjen le a rövidebb útról”, mert a párt képviselőinek szavazatai fognak dönteni. Emlékeztetett 2011-re, amikor az ellenzék a kormány bukását és az előrehozott parlamenti választást várta. Szerinte most a demokrácia a tét.

Azzal léptek ki a koalícióból, hogy konstruktív ellenzék lesznek és sose buktatják meg a kormányt. Ezért nagyon meglepődtem a múlt héten, amikor a kormány megbuktatását kezdeményezték”

– intézte szavait Heger az SaS képviselőihez.

Leszögezte, hogy a koalíció nem kötött semmilyen megállapodást az ellenzékkel, és szerinte az SaS szavazói szorítanak a kormánynak. „Azt akarják, hogy vállvetve folytassuk az ország talpra állítását. Nem tudok megbékélni azzal, hogy azért kelljen befejeznie ennek a kormánynak a működését, mert egy demokratikus párt szövetkezett azokkal, akik ellen közösen harcoltunk” – jelentette ki a kormányfő.

Robert Fico és Peter Pellegrini ma ugyanúgy várja a kormány bukását, mint 2011-ben a Radičová-kormány végét, hogy visszatérjenek a hatalomba. Csak most még türelmetlenebbek, mert arra várnak, hogy az igazságszolgáltatást hallgattassák el”

– emlékeztetett Heger, felidézve, hogy 2011-ben ennek az lett a következménye, hogy a demokratikusan gondolkodó választók nem mentek el szavazni.

Heger felsorolta a 2012-es választások után felálló kormányok botrányait és emlékeztetett azokra a reformokra, amelyeket közösen készítettek elő az SaS-szel. 

A törvényhozási folyamattal kapcsolatos kritikára Heger azzal válaszolt, hogy a 100 gyorsított eljárásban elfogadott tervezet közül 83 a járvány idejére esett, körülbelül ötöt fogadtak el az ukrajnai háború kapcsán, a többit pedig az energetikai válsággal összefüggésben.

Richard Sulík, az SaS elnöke azzal reagált, hogy a kormány bukása nem juttatja vissza a hatalomba a Smer-SD, az előrehozott választás viszont feltehetően igen, ezért javasolnak más forgatókönyveket is.

Jana Bittó Cigániková (SaS) rámutatott, hogy nemcsak Žiga képviselő ellen indult vádeljárás, hanem Monika Kavecká (OĽANO), Martin Borguľa és Patrick Linhart ellen is (mindketten Sme rodina). Egyúttal hangsúlyozta, hogy az SaS nem számít a független képviselők szavazataira, arra számít, hogy mindenki előáll a farbával, és támogatni fogja „ezt a káoszt”. Majd azzal vádolta meg Kollárt, hogy a Borguľa szállodájában a Penta volt vezetőjével, Jaroslav Haščákkal találkozgat.

Gyimesi György (OĽANO) politikai dilettánsnak és amatőrnek nevezte Sulíkot.

„Richard Sulík professzionális deformálója mindennek, amihez hozzáér. A kénsav az, ami lebontja mindazt, amihez csak ér” – mondta hozzátéve, mindezt primitív, hazug és köpönyegforgató módon teszi.

A parlamenten kívüli Hlas-SD-hez tartozó független képviselők kijelentették, hogy támogatni fogják a kormány leváltását. Peter Pellegrini pártelnök egyúttal elutasította az azzal való „félelemkeltést”, hogy mi lesz a kormány esetleges bukása után.

 Pellegrini rámutatott: ha a képviselők nem elégedettek ezzel a kormánnyal, megszavazzák a bizalmatlansági indítványt.

Vagy ennek a kormánynak a megőrzése mellett vannak, vagy a kormány bukása, ennek a zűrzavarnak és szenvedésnek a vége mellett. Függetlenül attól, hogy milyen forgatókönyvek várnak vagy nem várnak ránk”

– hangsúlyozta.

A Hlas-SD számára az egyetlen megoldás a kormány bukása után az előrehozott választások. Pellegrini rámutatott: Szlovákia legnagyobb problémája jelenleg nem a világjárvány, az energia, az infláció vagy az ukrajnai háború, hanem a jelenlegi kormány. Azt állítja, hogy ez a kormány nem Szlovákia javát szolgálja, ezért meg kell buktatni. Pellegrini szerint a kormány még soha nem volt ennyire közel a bukáshoz. Egyúttal minden képviselőt felszólított, hogy vegyen részt a kormánnyal szembeni bizalmatlansági szavazáson, ugyanis a távollétükkel is nekik segítenek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.