2020. március 30., 11:50

Plágiummal szerzett jogdoktori címet a Penta társtulajdonosa

Marek Dospiva, a Penta társtulajdonosa egy pozsonyi egyetemista munkájának lemásolásával szerzett jogdoktori címet a besztercebányai Bél Mátyás Egyetemen – tájékoztatott elsőként a Denník N napilap.

Marek Dospiva, a Penta társtulajdonosa.
Fotó: idnes.cz

Mint kiderült, nem csak a szlovák parlament egykori elnöke, Andrej Danko szerzett plágiummal jogdoktori címet a besztercebányai Bél Mátyás Egyetemen, de a Penta társtulajdonosa, Marek Dospiva is, akit Csehországban az egyik leggazdagabbnak embernek tartanak.

Az 50 éves Dospiva még 2002-ben egy olyan munkával szerzett jogdoktori címet, amelyet teljes egészében egy másik egyetemista munkájából másolt át – derítette ki a DenníkN.

A neves cseh pénzügyi szakember munkájában az emberi jogok nemzetközi védelmével foglalkozik. Az írás szinte teljes egészében megegyezik egy Andrej Stec nevű egyetemista szakdolgozatával. Dospiva még annak címét sem változtatta meg. Stec munkáját 2000-ben adta le a Comenius Egyetemen jogi karán, tehát két évvel Dospiva előtt.

Stec mintegy 70-oldalas munkáját Dospiva majdnem egészében lemásolta. Egyedül a „diplomamunka” szavakat írta át „rigorózus munkára”, illetve kihagyta Stec utószavát, amelyet egy másik szöveggel helyettesített. Dospiva még a nyelvtani hibákat is figyelmen kívül hagyta. Megegyezik a felhasznált irodalom és az előszó szövege is.

Dospiva esete nagyon emlékeztet Andrej Danko plágiumügyére. Danko és Dospiva is ugyanabban az időben szereztek jogdoktori címet a besztercebányai egyetemen: Danko 2000-ben, Dospiva 2002-ben.

A történet tovább bonyolódik, miután kiderült, hogy Dospiva munkája megegyezik egy másik személy – Ladislav Vašut szakdolgozatával is, amelynek szintén ugyanez a címe. Ladislav Vašut ezt a munkát két évvel Dospiva után adta le a besztercebányai egyetemen. Valószínű tehát, hogy Dospiva és Vašut is a fent említett pozsonyi egyetemi hallgató munkájával szereztek jogdoktori címet.

Dospiva Csehországban született, mai napig Prágában él, 1987 és 1993 között a Nemzetközi Kapcsolatok Moszkvai Állami Intézetében tanult, amely amolyan „elit kommunista iskolának” számított akkoriban. Éppen itt, Oroszországban ismerkedett meg Jaroslav Haščákkal, akivel később vállalkozni kezdtek és megalapították a Pentát.

Miután Dospiva visszatért oroszországi tanulmányiból a cseh minisztérium elismerte számára a magiszteri titulust (Mgr.), Dospiva azonban ezzel nem elégedett meg, jogdoktori címre vágyott.

Beismerte hibáját

Dospiva, miután a DenníkN megkereste az üggyel kapcsolatban, először kitért annak a kérdésnek a megválaszolásától, hogyan lehetséges, hogy rigorózus munkája megegyezik egy másik hallgató diplomamunkájával. Elküldött nyilatkozatában azt állította, hogy 18 éve a szabályoknak megfelelően szerzett jogdoktori címet. Eközben már akkor is érvényes volt, hogy a hallgatónak magának kell megírnia a munkáját, és nem lemásolni valaki másét.

A leleplező cikk megjelenése után azonban Dospiva beismerte, a jogdoktori címhez tisztességtelen módon jutott hozzá. Mint elmondta, miután 1993-ben a moszkvai intézeten folytatott tanulmányait befejezte, szerette volna megszerezni a jogdoktori címet is.

„Elindítottuk azonban vállalkozásunkat, nem volt időm a tanulásra, így ezt a titulust olyan módon szereztem meg, amelyet nem tartok helyesnek. Ma már biztosan nem így járnék el” – nyilatkozta Dospiva.

A jelenlegi törvények értelmében sem Dankot, sem most Dospivát nem lehet megfosztani jogdoktori címétől.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.