Pellegrini: nem tanultunk a merényletből sem
Bár Szlovákia a nehéz évek leküzdése után több nyugalmat igényelne, a politikusok továbbra is versengenek minden napirenden lévő témában, ezzel táplálva a politikai feszültség növekedését – mondta Peter Pellegrini, Szlovákia elnöke a TASR TV év végi interjújában.

Elmondása szerint a feszültség eszkalációja a politikából átterjed az egész társadalomra, amely továbbra is nagyon megosztott. „Azt hittem, hogy a merénylet megrázza a társadalmat, hogy magunkhoz térünk, és azt mondjuk: térjünk le erről a rossz útról” – mondta az elnök. Ez azonban szerinte nem történt meg. „Ugyanazon a pályán haladunk, és a politikai rendszer még feszültebbé és versengőbbé vált, mint a merénylet előtt” – állapította meg Pellegrini.
Túl sok a rivalizálás és kevés a konszenzus, ami szerinte nemcsak a koalíció és az ellenzék közötti kapcsolatokban, hanem a kormánykoalíción belül is megmutatkozik.
– figyelmeztetett az elnök.
A kormánykoalíciótól szerinte nemcsak azt kellene elvárni, hogy képes legyen megegyezni egymással, hanem azt is, hogy hosszú távú stratégiai döntéseket hozzon, amelyeket a következő választási ciklusokban az új kormányok is folytatni tudnak.
Az elnök nem kíván lemondani a politikai és programbeli átfedések kereséséről a politikai pártok között, de már nem gondolja, hogy ez például egy nagy kerekasztal megszervezésével lehetséges lenne, amelyen minden releváns politikai erő részt venne – mint amilyet a Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök elleni merénylet után szeretett volna összehívni.
Szerinte a politikai elit közötti kommunikáció olyan alacsony szinten van, hogy azt nem lehet egyszeri vagy gyors intézkedéssel javítani. Ennek ellenére lehet kísérletet tenni apró lépések megtételére, például monotematikus kerekasztal-beszélgetések szervezésére specifikus témákban.
Az elnök kijelentette, hogy tisztában van azzal, hogy léteznek olyan témák, amelyek ideológiai és meggyőződésbeli alapokon mindig megosztják a pártokat, ugyanakkor számos olyan kérdést is lát, amelyekben konszenzus alakulhatna ki.
– vetette fel.
Fontos közös témák lehetnek szerinte az energiabiztonság kérdései, illetve a szlovák egészségügy hosszú távú jövőképe.
Az elnök úgy véli, hogy a választók azért adtak neki bizalmat, mert sokéves politikai tapasztalattal rendelkezik, amelyet mandátuma során hasznosíthat. Ugyanakkor tisztában van azzal, hogy hivatalának gyakorlása során minden választó érdekeit képviselnie kell, még azokat is, akik az ellenfeleire szavaztak, vagy nem vettek részt a szavazáson. „Az elnöki hivatalból nem lehet, és nem is vált ellenzéki tábor, amelynek csak az lenne a feladata, hogy kritizálja a kormányt és megpróbálja megbuktatni azt. Ugyanakkor az elnöki hivatal nem válhat a koalíció negyedik tagjává sem” – szögezte le az elnök.