2021. május 17., 16:27

„Oltásra kísérnék idős embert, 100 eurót fizetek neki”

A Bazoš hirdetési portálon sokféle ajánlat megtalálható. Például ilyen is: „Szívesen elkísérnék az oltásra 70 év feletti embert, aki rövid időn belül szeretné beoltatni magát covid-19 vakcinával. A kíséretért cserébe 100 eurós pénzjutalmat ajánlok fel. Az ajánlat Pozsony és Nyitra megyére érvényes. Fizetek, regisztrálok, biztosítom a szállítást. Köszönöm.”

koronavírus vakcina
Fotó: TASR

A hirdetést egy pozsonyi, Juraj nevű fiatalember tette közzé és egy hétig volt megtalálható az oldalon. Nem ő az egyedüli, aki hasonlóan járt el annak érdekében, hogy minél előbb oltáshoz jusson. A különböző praktikákról és a kísérővel való oltakozásról a DenníkN közölt terjedelmes írást.

Juraj negyvenéves lesz, tudósként dolgozik. Nyáron szeretne utazni, de a fő motivációja mégis az volt, hogy minél előbb védettnek akarja tudni magát a koronavírus ellen.

Nem lát semmi kivetnivalót abban, hogy feltette a hirdetést, szerinte mindenki jól jár. A nyugdíjast beoltják és még pénzt is kereshet vele. Nem mellesleg pedig ő is megkapná vakcinát. Tehát ez egy tipikus win-win szituáció.

Idősek és kísérőik dilemmája

Május 1-től van lehetőség arra, hogy a 70 évnél idősebb emberek kísérői is oltáshoz jussanak. Az első napokban ezt a lehetőséget főleg a fiatalok használták ki, akiknek amúgy még sokat kellett volna várniuk az oltóanyagra, de olyanok is, akik nem akartak AstraZeneca vakcinát kapni. A kísérők ugyanis mindig Pfizer/BioNTech vagy Moderna vakcinát kapnak.

A múlt héttől az állam leállította az AstraZenecával való oltást, és a Pfizer és Moderna vakcinája minden 35 pluszos személy számára elérhetővé vált.

Az ennél fiatalabbak is regisztrálhatnak, terminust azonban nem kapnak és csak kísérőként vagy tartalékosként juthatnak oltáshoz, vagy ha krónikus betegek.

A kísérős oltás fő célja az volt, hogy azokat az időseket is becsábítsák az oltópontokra, akik különben nem mennének el, például nem tudnának hogyan odautazni. A meggyőzés feladatát az állam a fiatalokra bízta – és nem csak a családtagokra.

A lehetséges kísérőket pedig dilemma elé állította, képesek lesznek-e az idős emberről megfelelően gondoskodni, és át tudják-e vállalni magukra a felelősség egy részét – legalább az oda- és visszaútra.

Hogy mi a kötelessége a kísérőnek, arra nincsenek külön szabályok. Az viszont mindenkire vonatkozik, hogy az oltás után 15 percig megfigyelés céljából még az oltóponton kell maradniuk, hogy adekvát segítséget kapjanak, ha netán valami komplikáció felmerülne. Ez az időtartam, főleg idősek esetében, megnyúlhat.

Hogyan kell eljárni, ha az idős ember kísérőt szeretne?

- a kísérő személynek 18 évnél idősebbnek kell lennie, aki lehet, de ez nem kötelező, az idős ember hozzátartozója,

- egyikük sem (sem az idős ember, sem a kísérő) nem kapta még meg a vakcina első adagját,

- először a kísérőnek kell regisztrálnia, hogy ne fordulhasson elő az az eset, hogy az idős ember még azelőtt kap terminust, hogy a kísérő jelentkezett volna az oltásra,

- a 70 évnél idősebb ember regisztrációjakor fel kell tüntetni a kísérő születési számát is,

- a rendszer összepárosítja az idős embert a kísérőjével és közös időpontot ad nekik,

- az előbb bejelentkezett idős ember esetében 24 órán belül van lehetőség a kísérő regisztrálására is.

Még a 100 euró sem mindig motiváló

A fentebb már említett 100 euróról, amit Juraj a hirdetésben feltüntetett, azt gondolta, elegendő motiváció lehet az idősek számára, hogy az oltásra adják fejüket. Azért szánta rá magát erre a lépésre, mert 3-4 hetes regisztráció után sem történt semmi, nem kapott meghívót az oltásra. Gondolta, megpróbál másként vakcinához jutni.

Arra számított, hogy a pénzjutalom főleg a falun élő kisnyugdíjasok számára lehet csábító. De senki sem jelentkezett. Ez a korosztály ugyanis nem használ internetet.

A hirdetésfeladással egy másik kollégája is megpróbálkozott, hasonlóan sikertelenül. Azóta mindketten törölték azt, hiszen múlt hét csütörtöktől már a 35 pluszosok számára is elérhetővé vált a Pfizer- és Moderna-vakcina. Most abban bízik, hogy véradóként, tartalékosként hamarosan sorra kerül.

Kassán a taksa 50 euró. Morális ez?

A kassai Peter hasonló hirdetést tett közzé a Bazošon, mint Juraj, csak nem 100, hanem 50 eurót ajánlott fel. Ő 30 éves, az IT-szektorban dolgozik és egy kicsit nagyobb szerencséje volt, mint Jurajnak. Több mint 350-en látták a hirdetését és hárman jelentkeztek is rá. Csakhogy mindhárman túl voltak már az első adag oltáson.

A fiatalember is elgondolkodott azon, vajon erkölcsileg elfogadható-e vagy sem ez a pénzért való kíséret, de arra jutott, hogy ezzel nem tesz keresztbe a rendszernek és még motiválhatja is az időseket az oltásra. Hogy pénzt kínált fel a kíséretért, abban nem látott semmi rosszat.

A hirdetéssel az apjának akart segíteni

Peter a pozsonyi száz eurós hirdetést látva gondolta úgy, hogy kipróbálja, hátha előbb jut oltáshoz. Egészségi okok miatt számára az AstraZeneca nem jöhetett szóba. Ha többen is jelentkeztek volna az ajánlatára, akkor kísérőként az édesapját is „bevetette” volna. Valójában őmiatta adta fel a hirdetést, aki januárban átesett a covidon és annak lefolyása cseppet sem volt egyszerű.

Az apjának is van ugyan krónikus betegsége, de az egészségbiztosítójánál nem így van nyilvántartva. Pfizerrel vagy Modernával akarta oltatni magát, de csak AstraZenecára kapott meghívót. Ez az utóbbi napokban megváltozott.

Peternek vannak 70 év feletti rokonai, két nagymamáját azonnal beoltatta, amint arra lehetőség nyílt. Azt viszont sajnálja, hogy rögtön az elején nem volt mód a kísérővel való oltásra.

Hirdetésében szerepelt az is, hogy Szlovákia bármely régiójában hajlandó idős embert oltásra vinni, de kimondottan csak ezért nem utazott volna akár több száz kilométert is. Hetente egyszer Pozsonyba utazik munkaügyben, ezt az utat tudta volna valamilyen módon összekötni, szinkronba hozni az idős ember oltásra való elkísérésével.

A fiatalember, a három potenciális jelentkezővel való beszélgetés után, úgy véli, a pénz remek motiváció, és ha csak 20 eurót fizetne az állam az idős embereknek azért, hogy beoltatják magukat, az nagyban növelné az oltakozási kedvüket.

Hogy állunk a beoltottsággal? Még mindig sok idős ember nem szánta rá magát

Szlovákiában a hét végéig a vakcina első adagját csaknem 1,4 millió ember kapta meg, a második adagot pedig 653 ezer.

A minisztérium által prezentált adatok szerint a múlt hét közepén a 80 év felettiek 54 százaléka és a 70 év felettiek kétharmada volt beoltva. A hatvanas éveikben járók oltottsága még 50 százalék alatt van.

A 70 pluszok közül kevés ember van a váróteremben, éppen őket célozták meg a megyék a mobil oltakozás lehetőségével, amikor tulajdonképpen házhoz megy a vakcina.

oltottsági térkép - NCZI
Az első adaggal beoltottak járásonkénti eloszlása
Fotó:  NCZI

Regionálisan is nagy különbségek fedezhetők fel az oltottak számában.

A nagyvárosok, mint Pozsony, Eperjes, Besztercebánya és Kassa jól állnak, és magasabb az oltottság a Dunaszerdahelyi és a Homonnai járásban is.

A legrosszabb a helyzet Kiszucán és Árvában és a Késmárki, a Gölnicbányai, a Poltári, valamint a Rimaszombati járásokban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.