2020. március 12., 18:15

Mivel számoljunk, ha megtagadjuk a karanténba vonulást

Egy igen érdekes, meg persze fontos posztot közölt ma a nyitrai kerületi rendőrség Facebook-oldala. Bizonyára olvasóinkban is felmerült a gondolat, hallgatva a miniszterelnök mai rendkívüli sajtótájékoztatóját, hogy, ha nem vagyunk hajlandóak bevonulni a kötelező karanténba, milyen szankciókra számíthatunk. Íme!

börtön
Képünk illuzstráció
Fotó: pixabay.com

Az állampolgároknak kötelessége, hogy értesítsék a közegészségügyi hatóságokat azokról a személyekről, akik nem voltak hajlandóak házi karanténba vonulni.  A hatóság elérhetőségei ITT találhatóak.

Azon magánszemélyek, akik nem tartják be a karantén előírásait legfeljebb 1659 euróra büntethetők. Jogi személyek esetében a büntetés ennek sokszorosa, akár húszezer euró is lehet.

Ha a "feljelentett" személyről bebizonyosodik, hogy úgy szegte meg a karantén előírásait, hogy közben fertőzött, szigorú börtönbüntetés fenyegeti. Ennek időtartama legalább egy, de akár tíz év is lehet (lásd a büntető törvénykönyv 163. és 164. paragrafusát).

KIRE VONATKOZIK A KARANTÉN?

Az eredeti rendőrségi posztban itt még az szerepelt, hogy azon személyekre, akik a négy krízisországból (Kína, Dél-Korea, Irán, illetve Olaszország) térnek haza, de időközben ez módosult. Denisa Saková belügyminiszter asszony mai sajtótájékoztatóján elmondta, innentől mindenkit 14 napos otthoni karanténra köteleznek, aki külföldről tér haza, legyen az bármelyik ország. Erre korábban soha nem volt példa az ország történetében.

Az említett paragrafusok a torvenytar.sk nyomán:
Emberre veszélyes fertőző betegség terjesztése
163. §
(1) Aki emberre veszélyes fertőző betegséget szándékosan hurcol be vagy terjeszt, illetve növeli behurcolásának vagy terjedésének veszélyét, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés három évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha az 1. bekezdésbe foglalt cselekményt súlyosabban minősülő módon követik el.
(3) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az 1. bekezdésbe foglalt cselekményt
a) súlyos egészségkárosodást vagy halált okozva, vagy
b) válsághelyzetben követik el.
164. §
(1) Aki emberre veszélyes fertőző betegséget gondatlanságból hurcol be vagy terjeszt, illetve növeli behurcolásának vagy terjedésének veszélyét, egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az 1. bekezdésbe foglalt cselekményt
a) súlyosabban minősülő módon, vagy
b) súlyos egészségkárosodást vagy halált okozva követik el.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.