2024. január 25., 09:01

Mit várhatnak a felvidéki magyarok az Orbán-Fico tandemtől?

A magyar–szlovák közeledést, a külpolitikai érdekek összehangolását demonstrálta a múlt keddi Orbán–Fico találkozó. Összefoglaltuk, milyen konkrét eredményeket hozott, és milyen távlatokat nyitott meg a szlovák kormányfő budapesti vizitje.

orbán fico
A múlt heti találkozó legfontosabb eredménye Budapest és Pozsony külpolitikai érdekeinek összehangolásában rejlik
Fotó: MTI

Igor Matovič és Eduard Heger után Robert Fico is hivatalos látogatást tett Budapesten, mindez a szlovák–magyar jószomszédi viszony folyamatosságát jelzi. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy az elmúlt években a kétoldalú kapcsolatok korántsem voltak zavartalanok.

A szlovák fél több negatív jelzést küldött Budapest irányába, legyen szó a liberális vezetésű külügyi tárca éles nyilatkozatairól, vagy a Zuzana Čaputová által kinevezett rövid életű hivatalnokkormány barátságtalan megszólalásairól. A provokatív élű pozsonyi nyilatkozatok, különösen Rastislav Káčer külügyminiszter hivatali ideje alatt, sokakban joggal idézték fel a kilencvenes és a kétezres évek elejéről ismert, sokszor pattanásig feszült államközi kapcsolatok időszakát.

Visszatérés az érdekalapú együttműködéshez

Robert Fico múlt keddi budapesti látogatása a szlovák–magyar kapcsolatok tekintetében visszatérést jelent ahhoz a pragmatikus alapokon nyugvó közeledéshez, amely a második és a harmadik Fico-kormány hivatali ideje alatt fokozatosan felváltotta a korábbi kölcsönös bizalmatlansággal, súlyos feszültségekkel terhelt kétoldalú viszonyt.

A múlt heti kormányfői találkozó akkor is új kezdetnek ígérkezik, ha nem is került tinta arra a határmenti infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazó megállapodáscsomagra, amelyet Budapest szorgalmazott. Egyelőre a két kormányfő csak a közös szándékot rögzítette, konkrét megállapodás várhatóan a következő kétoldalú találkozón születik majd, amelynek a pontos idejét még nem, de a helyszínét már ismerjük, hiszen Robert Fico hivatalos pozsonyi látogatásra hívta meg a magyar kormányfőt.
Érdekazonosság a brüsszeli diktátumokkal szemben

A múlt heti találkozó legfontosabb eredménye Budapest és Pozsony külpolitikai érdekeinek összehangolásában rejlik. Ebben a vonatkozásban az előzetes várakozásokhoz képest is jóval messzemenőbb érdekazonosságot demonstrált a két kormányfő. A 2012 és 2020 közötti Fico vezette kabinetek idején a szlovák külpolitika vonalvezetését egy jól megragadható kettősség jellemezte. Pozsony egyfelől lépésről lépésre partneri kapcsolatot épített ki az Orbán-kormánnyal, felismerve az uniós politikában és a közép-európai együttműködésben rejlő közös érdekeket. A szlovák diplomácia ugyanakkor ezzel párhuzamosan mindig gondosan ügyelt arra, hogy ne konfrontálódjon élesen Brüsszellel, és demonstrálja elkötelezettségét az euroatlanti együttműködés mellett.

Ennek a kettősségnek a folytatása sejlett fel amögött is, hogy múlt decemberben az Ukrajna további uniós pénzügyi támogatásának teret adó költségvetési módosítást egyedül Orbán Viktor vétózta meg, Robert Fico bár bírálta a tervezetet, de végül a többi 25 tagállammal szavazott. Ehhez képest a szlovák kormányfő múlt héten Budapesten nagyon egyenesen és határozottan fogalmazott, mellőzve a diplomáciai köntörfalazást.

Robert Fico leszögezte, semmilyen uniós kezdeményezést nem fog megszavazni, amely beavatkozik a szuverén tagállamok belügyeibe. Értsd, a szlovák kormány – amíg Fico a miniszterelnök – soha nem lesz partner abban, hogy politikai számításból felfüggesszék Budapest szavazati jogát az Európai Bizottságban. Tegyük hozzá, Robert Ficónak jó oka van arra, hogy a szavát meg is tartsa, hiszen a múlt héten a tervezett igazságügyi reform és a rendvédelmi szervek átalakítása miatt a pozsonyi kabinet is a brüsszeli globalista fősodor pergőtüzébe került. Vagyis a következő hetekben, hónapokban Szlovákia is hasonló támadásoknak lehet kitéve, mint amivel Magyarországnak kellett és kell szembenéznie.
orbán fico
A magyar és szlovák kormány közös érdekei megalapozzák a magyar-lengyel tandem helyébe lépő magyar-szlovák véd- és dacszövetséget a brüsszeli diktátumokkal szemben
Fotó:  MTI
Budapest-Varsó helyett Budapest-Pozsony tandem

Ha a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Bizottságban napirendre kerülne Magyarország szavazati jogának felfüggesztése, ahogy azt az Orbán-kormánnyal szemben ellenséges európai parlamenti képviselők szorgalmazzák, ahhoz a jelenleg érvényes szabályozás szerint a többi 26 tagállam egyhangú döntésére lenne szükség. Bár a 2022. február 24-i Ukrajna elleni széleskörű orosz invázió óta a magyar és a lengyel kormány korábbi szoros együttműködése számos vonatkozásban elhidegült, a brüsszeli diktátumokkal szemben egészen a decemberi varsói kormányváltásig fennmaradt a Morawiecki- és az Orbán-kabinet közötti véd- és dacszövetség. Vagyis Budapest biztos lehetett abban, ha valaha Magyarországgal szemben élesítenék az uniós hetes cikkely szerinti eljárás második pontját, vagyis a szavazati jog felfüggesztését, ezzel Varsó egészen biztosan szembe helyezkedne.

Az őszi lengyelországi választások eredményeképpen hatalomra került Tusk-kabinet azonban elkötelezett szövetségese a brüsszeli globalista erőknek, így Budapest Varsó részéről a továbbiakban aligha számíthat támogatásra. Csak a margóra jegyezzük meg, hogy az új lengyel kormány nyíltan jogsértő, alkotmányellenes intézkedései felett az uniós bürokrácia jótékony átnéz, miközben éppen a jogállamiság állítólagos megsértését szegezte szembe politikai gumicsontként Budapesttel és most már Pozsonnyal is. Vagyis a magyar és szlovák kormány közös érdekei nyilvánvalóak, és megalapozzák a korábbi magyar–lengyel tandem helyébe lépő magyar–szlovák véd- és dacszövetséget a brüsszeli diktátumokkal szemben.
Korčok inkább provokálná Budapestet

Tegyük hozzá, a pragmatikus alapú szlovák–magyar közeledés nem meglepő módon rögtön kiverte a biztosítékot a globalista érdekeket mindig szolgai módon felmondó Ivan Korčok korábbi külügyminiszternél, aki jelenleg az államfői székért kampányol. A Zuzana Čaputová székébe kívánkozó politikus amiatt bírálta Ficót, mert szerinte a szlovák kormányfő miközben szuverenista külpolitikáról beszél, budapesti látogatásán elfelejtette a vendéglátói fejére olvasni, hogy vegyék egyszer s mindenkorra tudomásul, Szlovákia nem „elszakított terület”. Értsd, Korčok a brüsszeli elvárásoknak megfelelve akkor lenne elégedett, ha a szlovák kormányfő a budapesti látogatását nyílt provokációra használná fel, ahelyett, hogy a kétoldalú együttműködés lehetőségeit keresse.

Újabb figyelmeztető jel lehet ez azoknak a magyar választóknak, akik esetleg azt fontolgatják, hogy az államfőválasztáson a korábbi külügyminiszterre szavaznak. Érdemes azon is elgondolkodni, hogyan jutottunk el odáig, hogy a magasztos progresszív–liberális elveket vallók a nacionalista indulatokat, a kisállami torzsalkodást támogatják a szlovák–magyar viszony rendezése helyett, pusztán azért, mert ezzel gyengíthetik a számukra nem kívánatos politikai oldal pozíciót.
A jószomszédi kapcsolatok határai

Felvidéki magyarként az ember a háta közepére sem kívánja, hogy visszatérjen a kilencvenes évek és a 2006 és 2010 közötti időszak feszültsége. Nyilván nem feledkezhetünk meg az első Fico-kormány idején elszenvedett jogsérelmekről, de a 2012 és 2020 közötti időszak után joggal remélhetjük, hogy ismételten kialakítható egy normális államközi viszony Szlovákia és Magyarország között. Ahogy arra előbb utaltunk, ehhez a külpolitikai csillagállás miatt most minden adott.

Azt se hallgassuk el, a pragmatikus alapokon nyugvó jószomszédi kapcsolatoknak megvannak a határai. Budapest, hacsak a júniusi EP-választásokon nem következik be földindulásszerű változás, a következő években sem lesz abban a helyzetben, hogy a felvidéki magyar közösség jogállását érdemben bővítő lépéseket eredménnyel tudjon felvetni Pozsony irányába. Azt is tegyük hozzá, hogy a kialakult helyzethez a felvidéki magyar képviselet sikertelensége is nagyban hozzájárult a szeptember 30-i választásokon.

A Magyar Szövetségnek, ahelyett, hogy a koalíciós tárgyalásokon alkuhelyzetbe került volna, a parlamenten kívülről kell kidolgoznia és a nyilvánosság elé tárnia a felvidéki magyar nemzetrész jövőjét, érdekeit szolgáló elképzeléseit. Ha mindezt aprópénzre váltjuk, azért mutatkozik némi mozgástér. Robert Fico Forró Krisztiánnal való találkozóján ígéretet tett arra, hogy a közeljövőben kihelyezett kormányülést tartanak a déli régióban. A szlovák kormányfő ezt az ígéretét múlt kedden Budapesten is megismételte. A feladat a magyar képviselet számára adott, tegyen le a kormány asztalára olyan javaslatokat, amelyek megoldást kínálnak a hátrányos helyzetű magyarlakta régiók gondjaira.

A súlytalan parlamenten kívüli politizálást így valódi eredményekkel kecsegtető cselekvéssel lehetne felváltani.

Megjelent a Magyar7 2024/4. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.