2020. október 16., 16:30

Mit szabad és mit nem? Járványügyi kisokos

Még csak tegnap léptek érvénybe a koronavírus terjedésének fékezését célzó járványügyi intézkedések, de máris több olvasónk jelezte, hogy meglehetősen tanácstalanok. Egyiküket például, aki már elmúlt hatvanöt éves, délután nem engedték be a boltba. Egy másik olvasónk arról számolt be, hogy míg a kórházba csak a főbejáraton, hőmérőzés, rövid kikérdezés és karszalag felkötése után jutott be, alig pár méterre, az egyik orvosi rendelő várótermében szinte egymás nyakába lihegtek a betegek. Hogy is van ez?

Fotó: TASR

Az egyszerű földi halandó lassan már nem is bírja követni, mikor, mi változik. Néha az az érzésünk, talán maguk az intézkedéseket meghozók sem gondolják át, mit váltanak ki sokszor értelmetlennek tűnő rendelkezéseik.

- Október 15-től, hétfőtől péntekig külön idősávban, délelőtt 09.00 és 11.00 között csak a 65 felettiek vásárolhatnak az élelmiszerboltokban és a drogérákban.

Vagyis ebben az időpontban másokat, például kisgyermekes anyákat, kényszerszabadságon lévő diákokat nem engedhetnek be az üzletbe.

Viszont az 65 évnél idősebbek a nap bármely szakaszában vásárolhatnak, be kell, hogy engedjék őket a boltba akár a délutáni csúcsidőben is.

Más kérdés, hogy nem volna-e érdemes élniük a számukra kijelölt idősávval, hiszen akkor jóval kényelmesebben és viszonylagos biztonságban vehetnék meg az ebédre és hűtőbe valót.

- Az üzletbe csak olyan személy léphet be, akinek testhőmérséklete nem haladja meg a 37 fokot. Egy vevőre 15 négyzetméternyi elárusítói területnek kell jutnia.

Nem vonatkozik ez a 14 éves kor alatti gyermekre, amennyiben felnőtt társaságában érkezik. Vagyis például az anyuka kisgyermekével vagy kamaszodó csemetéjével együtt nyugodtan elmehet bevásárolni. A 15 négyzetméternél kisebb boltokban egyszerre csak egy ember vásárolhat, a gyerekek kivételt kapnak.

- Tilos minden olyan – sport, kulturális, szórakoztató és egyéb – tömegrendezvény, amelyen egyszerre több mint 6 személy gyűlne össze.

Itt több kivétel is van, hiszen azokat a tömegrendezvényeket, ahol minden résztvevő 12 óránál nem régebbi negatív koronavírus-teszttel rendelkezik, engedélyezik. Közönség nélkül, de tovább folyhatnak a labdarúgó, jégkorong, kézilabda, kosárlabda és röplabda legfelsőbb osztályú bajnokságai is.

Kivételt kapnak az esküvők, keresztelők és temetések is, ahol be kell tartani a 2 méteres távolságot, persze csak ott, ahol ez lehetséges.

Elég nehéz lenne elképzelni, hogy a pap több mint 2 méterről öntse rá a szentelt vizet a keresztelendő baba fejére. Ezekben az esetekben is érvényes a 15 négyzetméteres szabály, vagyis a kisebb templomokban legfeljebb pár ember tud részt venni a szertartásokon, természetesen maszkban.

A püspökök 6 személy, 5 hívő plusz a pap számára engedélyezték a szentmisék tartását.

A 6 fős szabály nem vonatkozik a közhatalom és tanácsadó szerveinek gyűléseire és más összejöveteleire, valamint  a választásokra, betartva az előírt szabályokat. Vagyis a parlament, a kormány vagy éppen a válságstáb ülésezhet. De a polgármesterek is úgy értelmezik, hogy eszerint az önkormányzatok is tanácskozhatnak.

- Tilos a gyülekezés, egy helyen egyszerre 6 embernél nem lehet több.

Talán ez legnehezebben értelmezhető és kivitelezhető szabály. Mert egy buszmegállóban is bármikor összejöhet ennyi ember.

És bizony a 2 méteres távolság tartása sem mindig megoldható. Ugyanez az eset lehet, amit olvasónk jelzett, vagyis, hogy a rendelők várótermeiben nagyon hamar összezsúfolódhat hatnál több beteg is. Itt viszont nem általánosíthatunk, hiszen a legtöbb háziorvos és szakorvos időpontra hívja a betegeit, pontosan azért, hogy elkerülje a tumultust. Egy általunk megkérdezett gyermekorvos elmondta, ő már a járvány első hulláma idején bevezette a telefonos, e-mail-es, messengeres kapcsolattartást. Ugyanakkor minden olyan kis páciensét, akinek az állapota ezt megköveteli, előre egyeztetett időpontban fogadja. Lehetőleg úgy, hogy egyszerre csak egy szülő és egy gyermek legyen a váróteremben.

Aki lebetegszik, az maradjon otthon és első lépésben hívja a háziorvosát, ő majd eligazítást ad, hogy mit tegyen.

A mostani helyzetben senkinek sem ajánljuk, hogy bejelentés nélkül, blindre menjen orvoshoz.

De vajon gyülekezésnek számít-e, ha a játszótéren néhány kisgyermekes anyuka összetalálkozik és beszédbe elegyedik? Mi a helyzet akkor, ha rég nem látott ismerősök, rokonok összefutnak az utcán és egy kicsit eldiskurálnak a világ dolgairól és erről a fránya vírushelyzetről? Amiről biztosan tudjuk, hogy szabad, az egy jó kis séta a természetben, egyedül vagy családosan, persze, csak ha az idő is engedi. Ráadásul maszk nélkül!

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.