2023. szeptember 26., 12:21

Mindnyájunknak el kell menni…

Szombaton választunk! Az elkövetkező néhány napban a politikai pártok mindent megtesznek, hogy mozgósítsák szavazótáborukat. A felvidéki magyar parlamenti érdekképviselet megteremtésének a lehetősége a részvételi arány mellett azon is múlik, hogy a magyarok közül hányan járulnak urnákhoz.

Népviseletben szavaztak Izsán - 2022
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Drozd Milán

Addig, amíg nem szakadt a Magyar Koalíció Pártja, a szlovák pártok viszonylag kevés energiát fektettek Dél-Szlovákia meghódításába. A déli járásokban magyaroknak kampányoló szlovák politikus inkább ritkaságszámba ment. Amióta viszont a Most–Híd pedagógiai tevékenységének következtében a szlovákiai magyar választók egy része megtanulta, hogy a pék, az orvos, vagy éppen a politikus nemzetisége mindegy, ha jó..., a vegyespárti terápia után már könnyebben adta a voksát szlovák pártra.

2016-ban, látva a magyar párt korábbi kétszeres választási kudarcát, már sokkal inkább úgy érezhették, terem itt számukra babér, 2023-ban meg már ott tartunk, hogy a Szlovák Nemzeti Pártnak Komáromban magyar nyelvű választási plakátja van. Ján Slota, ha látná, bizonyosan útbaigazítást kérne a jeges Duna felé…
Nem ugyanaz

A 2020-as Smerben két korábbi miniszterelnök is küzdött a választók kegyeiért, a pártra országosan leadott 527 ezer szavazatban Pellegrini és társai népszerűsége is benne van. Ők azóta külön pártot alkotnak, de a Smer és a Hlas együttes támogatottsága magasabb, mint a „tömb-Smer" által legutóbb elért 18,2%. A szlovák politikára nem jellemző a négy éven is túlmutató stratégiai tervezés, és valószínű, hogy itt sokkal inkább az egók harcáról van szó, de ha így akarták volna növelni a párt támogatottságát, akkor az sikerült.

A Marián Kotleba vezette ĽSNS-t is megtépázta ez a parlamenti ciklus. A Boris Kollártól mindössze egy kisvárosnyi szavazattal lemaradt Kotleba-párt 229 ezer szavazatot gyűjtött be, az összes szavazat 7,97%-át. Azóta „koronahercege", Milan Uhrík vezetésével a párt egy része kihátrált mögüle.

Míg 2020-ban Simon Zsolt a Magyar Közösségi Összefogásban vállvetve küzdött a Magyar Közösség Pártjával és az Összefogással, addig most a Magyar Fórum a Szövetségen kívül, négy nanopárttal indul a hetes listán. Sikerült viszont Szövetségbe vonzani a Most-Híd pártot, és nagyobb része a platformszakadást követően is itt maradt.

Igor Matovič korábbi sikerpártja a legutóbb a parlamentbe épp, hogy csak becsusszanó Za ľudí pártot is maga mellé állította, a Keresztény Unióval egyetemben, így nekik hét százalékra kell gyúrni a bejutáshoz.

választás
Fotó:  Magyar7/Archív felvétel
Talpra, magyar…

A választásokon a politikai pártok a saját szavazatszámuk maximalizálására törekednek. Ezt leginkább saját szavazótáboruk mozgósításával tudják elérni, de hasznos az is, ha a potenciális ellenfelek szavazóit el tudják bizonytalanítani, ezzel bírva távolmaradásra őket. A parlamenti küszöböt ugyanis a választási részvételből számítják ki. Hiába kapott abszolút számokban több szavazatot a Magyar Közösségi Összefogás 2020-ban, mint a Magyar Közösség Pártja 2016-ban, százalékban kifejezve ez mégis kevesebbet ért legutóbb, mint azelőtt.

Míg 2020-ban a magyar összefogás 3,9%-ot ért el, előtte, 2016-ban az MKP teljesítménye 4,04%-ot ért, noha a voksok száma kevesebb volt. Mert 2016-ban 59,82, míg legutóbb 65,80%-os volt a részvétel, aminél az önálló Szlovákia történetében csak a Vladimír Mečiart elkergető, 84,25%-os részvétel volt magasabb 1998-ban, illetve 2002-ben meg kellett akadályozni a visszatérését, ekkor 2,8 millió ember, a szavazásra jogosultak 70,06%-a járult az urnákhoz.

2020-ban azonban a magyar érdekérvényesítés esélyeit nagyban csökkentette, hogy a választási részvétel a dél- és kelet-szlovákiai járásokban messze alulmúlta az országos átlagot. Kassa megye magyar járásai közül csak a Kassa-környéki járásban volt 60,9%-os a részvétel. Szintén ötössel kezdődött a részvételi arány Besztercebánya megye magyarok által is lakott járásaiban. Pozsony megyében a Szenci járás magasan az átlag felett teljesített, de a magyarok részaránya itt már egyjegyűre, 9,01%-ra apadt.

Nagyszombat megyében a Galántai és a Dunaszerdahelyi járásban is az országoshoz hasonlatos volt a részvétel, ahogy Nyitra megye nagyobb részében is. Ahol viszont alulmaradt a részvétel, az a Komáromi járás, és a járási székhely.

Míg az előbbiben a szavazók 52,75, az utóbbiban 53,36%-a járult urnákhoz. A járás lakossága 100 ezer fő, az országos átlagtól elmaradó mintegy 13% 13 ezer szavazót jelent. Ha ezt végigmatekozzuk az összes járásban, ahol 50% körüli volt a részvétel, darabszámra megkapjuk, hol mennyi szavazónak kellene urnákhoz járulni a parlamenti küszöb eléréséhez. Az viszont egyértelműen látszik, a sikerhez a tömbmagyarság mozgósításán át vezet az út.

Megjelent a Magyar7 2023/38. számában.

választás 2023
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.