2021. október 7., 14:01

Milyen forgatókönyvre számíthatunk a harmadik hullám során?

A koronavírus harmadik hulláma új rekordokat dönt. A teszteltek száma napról napra növekszik (már 2000 körüli), és ezzel arányosan növekszik a pozitív tesztek száma is. A kórházaink kezdenek megtelni, ami jelentősen korlátozza az egyéb – sokszor sürgős – egészségügyi ellátást, és sajnos, több a haláleset is. Az egyszerű éves összehasonlítás azt mutatja, hogy jelenleg az összes mért mutató terén rosszabbul állunk, mint tavaly ugyanebben az időszakban.

koronavírus, COVID-19, maszk, tesztelés
Fotó: TASR

Bár ebből nem lehet automatikusa azt a következtetést levonni, hogy a harmadik hullám lefolyása hasonló vagy rosszabb lesz, mint az előzőé, most is több forgatókönyv létezik, ám a szakemberek szerint a viszonylagos nyugalomra nem érdemes hagyatkozni.

Szeptember közepén Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter kijelentette, hogy a hónap végére 1500-3000 lehet naponta az új fertőzöttek száma. Kórházba 75-100 beteg kerülhet napi szinten, az elhalálozások száma pedig 8-15 lehet naponta. A miniszter nagyjából beletrafált ezekkel az adatokkal, a kérdés csak az, hogy a harmadik hullám csúcsán kétezerre becsült kórházi esetek számával is így lesz-e majd, írja a dennníkn.sk portál.

Az optimista forgatókönyv szerint erre október végén kerülhet sor, azt követően karácsonyig fokozatosan megnyugszik a helyzet. Csakhogy ennek az elméletnek az a gyenge pontja, hogy még alacsony átoltottság mellett is jelentős az átfertőzöttség.

Arról azonban, hogy a második hullám során hányan estek át a betegségen, szinte semmit sem tudunk. Nincsenek ugyanis adatok erről.

Nem született semmilyen tanulmány, amely megpróbálná felmérni, hány embernek vannak antitestjei a covid ellen, és mekkora ezeknek a szintje.

Amit biztosan tudunk, hogy beoltottság terén Európa sereghajtói közé tartozunk. Még mindig mintegy 800 ezer felnőtt 50 év feletti ember szaladgál beoltatlanul országszerte egy olyan rendszerben, amikor a delta terjedését szinte semmi sem akadályozza. A nyarat már elfelejtettük, lezárások nincsenek, őszintén, nincs is senkinek kedve erre még csak gondolni sem, a bárminemű rendelkezések betartására való hajlandóság majdhogynem egyenlő a nullával, és valójában nincs is, aki ezeket ellenőrizné. A bordó járásokban a jelenleg érvényes covid-automaták szerint este kilenc után már nem lehetne kimenni a házból, de vajon ki tartja ezt be? A kijárási tilalmat csak vészhelyzetre korlátozhatjuk, és nincs politikai akarat annak jóváhagyására.

Ha a szabályokat az állam sem tartja be, miért követnék a polgárai? Ha valaki itt radikálisan be meri húzni a kéziféket, az csak akkor lesz, ha egyértelművé válik, hogy minden előrejelzés kudarcot vallott, és ami történik, rosszabb, mint amit már egyszer túléltünk.

Mindezek ellenére továbbra is érvényes, hogy a deltával a következő hetekben valószínűleg valamennyien találkozni fogunk, ezért jobb lesz, nem a csodában bízni, hanem inkább felkészülni a lehető legrosszabb forgatókönyvre – ami azt jelenti, hogy a harmadik hullám hasonló katasztrófa lesz, mint a második. Még ha nem is mindenütt. Az ország északi részén megtelt kórházak is azt mutatják, nem mindenkinek lesz szerencséje.

Mire számíthatunk az ünnepek idején

Lengvarský miniszter szerint sem lehet túl nagy reményeket fűzni ahhoz, hogy a járvány karácsony előtt véget ér. Különösen az alacsony átoltottságú járásokban fenyeget, hogy a vírus helyi járványt okoz ott. A miniszter azonban optimistább, szerinte ugyanis ez már nem lesz olyan masszív, mint a második hullámban volt, írja az aktuality.sk portál

Szerinte a harmadik hullám csúcsa alacsonyabb lesz az országban, de „hosszabb ideig lesz stabilabb”. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy bizonyos területeken a korlátozások hosszabb ideig, máshol rövidebb ideig fognak tartani.

„A helyzet azonban nem okozhat összeomlást az egészségügyben” – fűzte hozzá. Lengvarský úgy véli, karácsonyig nem kerül sor mozgáskorlátozásra vagy lezárásokra, és bízik abban, hogy év végéig sikerül néhány százalékkal a beoltottságot is feljebb tornászni. Azt mondja, egy teljes beoltottságú embernek nem kell azon morfondíroznia, megrendelhet-e például egy szilveszteri hétvégét a hegyekben, bár a síszezon különböző lehet az egyes régiókban. Azokban a régiókban, ahol nagy a kockázata a koronavírus terjedésének, a covid-automata szerint kell eljárni: lehetővé tenni a beoltottak ott-tartózkodását vagy az OTP kritériumai szerinti belépést. A sífelvonóknak azonban üzemelniük kell a síelők számára, mondta a miniszter.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.