Miként viszonyulnak a koronavírus-oltáshoz a szlovák szakemberek és politikusok?
A Denník N szlovák szakpolitikusokat, tudósokat és közegészségügyi szakembereket kérdezett meg arról, ha egyszer sikerül kifejleszteni a COVID-vakcinát, vajon kötelezővé kell-e tenni, vagy rá lehet bízni az állampolgárokra, döntsék el maguk, szükségük van-e rá.

A lap által megszólaltatott szakértők nagy része azt mondja, felesleges és kontraproduktív lenne kötelezővé tenni a koronavírus-oltást, a döntés többet ártana, mint használna. Többen azzal érveltek, ezzel felesleges ellenállást váltanának ki a társadalom bizonyos rétegeiben.
Van olyan járványügyi szakember is a megkérdezettek között, aki azt mondja, bizonyos előnyökkel, például a szájmaszk viselésének kötelezettsége alól való felmentéssel, lehetne honorálni azt, ha valaki önként beoltatja magát.
Szlovákiában a felnőttek részére mindössze két kötelező oltást írnak elő: diftéria és szükség szerint, tetanusz ellen. A gyakran emlegetett influenzaoltás sem kötelező, a lakosság alig 5%-a élt vele eddig.
A médiában is gyakran szereplő országos tisztifőorvos, Ján Mikas például azt mondja, feleslegesnek tartja kötelezővé tenni az oltást, a rizikós csoportokba tartozó polgároknak azonban erősen ajánlja. Mikas szerint a krónikus betegségekben szenvedő, legyengült immunrendszerű emberek és olyanok, akik munkájukból kifolyólag gyakran kerülnek kontaktusba más emberekkel, alaposan meg kell, hogy fontolják az oltás lehetőségét.
Peter Stachura, az egészségügyi minisztérium államtitkára is hasonló véleményen van, bár a lap kérdésére reagálva kihangsúlyozta, még nem időszerű az oltásról beszélni.
Peter Škodný az állandó válságstáb irányítója érdekes ötlettel állt elő. A kötelező oltást tévútnak tartja, de az ehhez szükséges motivációt például extra biztosítási bónuszok bevezetésével lehetne elérni, közölte. Ezzel szemben van olyan kollégája, aki úgy véli, a kötelező oltás egész egyszerűen közérdek. Peter Visolajský azt mondja, nem csak egészségügyileg, gazdaságilag is rendkívül fontos lenne a minél nagyobb átoltottság. A válságstáb tagjaként ő ellenkező oldalról közelítette meg a dolgot, aki nem oltatja be magát, de a betegség miatt mégis segítségre szorul, az térítse is meg a gyógykezelés költségeit - vetette fel.
A válaszadók közt volt olyan orvos, aki a kötelező oltás bioetikai vonatkozásait feszegette, mondván, bár ő biztosan ajánlani fogja pácienseinek, a betegeknek bármilyen gyógyászati beavatkozáshoz hozzá kell járulnia, legyen az műtét, vagy oltás, nem lehet rájuk kényszeríteni egyiket sem.
A lap által megkérdezett mindhárom politikus igen óvatosan fogalmazott. Richard Raši (Hlas), Jana Cigániková (SaS) és Andrea Letanovská (Za ľudí) is tulajdonképpen csak annyit mondott, a kérdésben nem a politikusoknak, hanem a szakembereknek kell döntenie.