2020. július 29., 15:02

Miként és honnan tért vissza a koronavírus Szlovákiába: Horvátország biztonságosnak tűnik, a cseheknél azonban lehetnek gondok!

Május második felében már csak a legpesszimistábbak hitték, hogy még nem vagyunk túl a nehezén. A napi fertőzésszám annyira visszaesett, hogy mindnyájan azt gondoltuk, az élet lassan visszatér a normális kerékvágásba. Tévedtünk. Bár a korábbiaknál így is jobbak a mutatók, a számok alapján nem tudjuk kijelenteni, a koronavírus eltűnt volna az országból. Sőt! Mint annyi más problémát, ezt is sikerült külföldről importálnunk Szlovákiába.

Fotó: TASR/AP

Bár a szakértők előre jelezték, a határok kinyitása ronthat az egyre kecsegtetőbb mutatókon, a döntéshozóknak sem szándéka, sem eszköze nem volt arra, hogy a kontinensre rátelepedett vasfüggönyt továbbra is lehúzva tartsák. Június kilencedikén Szlovákia, állampolgárai legnagyobb örömére, megszüntette a határellenőrzést (persze Ukrajnát leszámítva) a szomszédaival szemben.

A döntést egy emberként üdvözölte az ország, de negatív következményeivel csak az utóbbi napokban szembesültünk. 

A Denník N június 10-e és július 24-e között tekintette át az adatokat, annak járva utána, mely országokból sikerült visszahoznunk a koronavírust Szlovákiába. A nyilvánosság számára is hozzáférhető kormányzati honlapról világos látszik, a fenti időszakban 581 új esetet regisztráltak, ennek csaknem fele, 277 bizonyíthatóan külföldről került az országba. Az eredmények igencsak meglepőek! 

Olvasóink közül bizonyára kevesen tippelnének arra, hogy az első, relatíve(!) nagy "import" a Közel-Keletről, Szaúd-Arábiából érkezett, egyszerre hat új eset.

Az arab államot leszámítva különösebb meglepetést már nem találunk, Csehországból, Nagy-Britanniából, Ukrajnából, illetve Szerbiából hazatért állampolgárok között mutatták ki nagyobb számban a koronavírust. Érdekes tény, hogy ezek az országok inkább a munkaerő vándorlása szempontjából jelentősek, míg Szerbiából és Ukrajnából vendégmunkások érkeznek hozzánk, addig Csehországból és Britanniából jellemzően ott dolgozó szlovák állampolgárok tértek haza. Elsőre azt várnánk, olyan népszerű turisztikai célpontok, mint Horvátország is megjelenik a statisztikában, különösen annak fényében, hogy arrafelé egyre több a fertőzött, ám ez, legalábbis egyelőre, nincs így, a fenti időszakban mindössze két ilyen esetet regisztráltak. A lap azt írja, ennek egyik oka az is lehet, hogy Szlovákia biztonságos országként kezeli a horvát államot, így nincs szükség kötelező tesztre vagy házi karanténra, tehát sok olyan ember is lehet, aki, tünetmentessége miatt, nem kerül az egészségügyi hatóságok látókörébe.

Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy e logika mentén Csehországból és Nagy-Britanniából is jóval nagyobb számban "importálhatják" állampolgáraink a betegséget, ez szintén nem kellene, hogy megjelenjen a statisztikákban.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.