2020. október 20., 19:34

Mi vár ránk a tömeges teszteléskor

Tömeges koronavírus-tesztelés. A művelet fedőneve „Közös felelősség”. Már tisztul a kép, de számos ismeretlennel küzdünk továbbra is. Matovič a mai nap folyamán számos részletkérdésre rávilágított a tömeges tesztelés kapcsán, de számos kérdés nyitva maradt, és számos kérdés még nincs lezárva. Összegezzük mit is tudunk eddig.

Fotó: TASR
Mikor?

A Közös felelősség művelet három fázisban megy végbe:

  1. Próba fázis (pilot) október 23-a és 25-e között zajlik a koronavírus-fertőzéssel leginkább sújtott négy járásban - Alsókubin, Námesztó, Turdossin és Bártfa.
  2. A következő hétvégán október 30. és november 1-e között tervezik az országos szintű tesztelés első körét.
  3. Az országos újratesztelést november 6-s és 8-a között tervezik.
A tesztelés folyamata

Maga a tesztminta levétele nem tart sok ideig. Ezután a mintát adó személynek várnia kell a helyszínen a teszt eredményére, ami 15-30 percig tart. Így egy időben, egy helyszínen emberek tucatjai fognak várakozni.

Egyelőre kérdéses, hogy miként fogják tudni időben szétosztani a mintaadásra érkező embereket.

Az is kérdéses, vajon a mintavétel a benti helyiségben vagy a szabad ég alatt lesz-e, ami járványügyileg ideálisabb volna. Ebben a kérdésben az önkormányzatok még mindig nem aptak iránymutatást, mivel a kompetens hivatalok még nem fogalmazták meg a biztonsági elvárásokat.

Az már bizonyos, hogy a mintaadónak nem kell az állandó lakhelyére elutaznia a tesztelésre, hanem bármely helyszínen részt vehet. A mintavételi helyszínek száma 5 ezer lesz, és a mintákat 8.00 és 20.00 között fogják felvenni.

A teszt eredményét egy lezárt borítékban kapjuk meg, amely egyben igazolásként is szolgál a teszt elvégzéséről.

A boríték felnyitása után két lehetőségünk van:

  • Negatív eredmény esetén - Ön nem fertőzött, visszatérhet a normális életviteléhez.
  • Pozitív eredmény esetén - Ön fertőzött, ezért kötelező karanténba kell vonulnia, amely során jogosult a táppénzre. Vagy otthoni karantént vállal, akkor az összes önnel közös háztartásban élőnek is vállalni a kell a karantént, vagy a karantént egy meghatározott szálláson fogja eltölteni. Jelenleg folyik a potenciális szálások összesítése.
Nem veszek részt a tesztelés
  1. Amennyiben nem veszek részt semmilyen teszten: Tíz napra otthoni karanténba kell vonulni, táppénzre való jogosultság nélkül. Ha a rendőrség vagy a fegyveres erők egyik tagja a nyilvánosság előtt felszólítja, hogy a tesztelésen való részvételről igazolja magát, és nem tudja bemutatni az elkövetkező tíz napban, akkor 1650 euróig terjedő bírságot szabhatnak ki.
  2. Öregebb Covid tesztem van: Nem érvényes, a fenti pont alapján kell eljárni
  3. A tömeges tesztelés napján végeztetek el egy tesztet egy magántársaságnál. Csak a PCR teszt és az antigénteszt eredményeit lehet úgy minősíteni, mintha a tömeges tesztelésen vettünk részt. A gyorsteszteket a vér ellenanyagaiból nem veszik relevánsnak.
Kivételek és a lakosság speciális csoportjai

A tíz év alatti gyermekeket nem fogják tesztelni, mert a gyermekorvosok szerint a fertőzés ebben a korcsoportban nem hordoz magában nagy kockázatot.

Az szociális otthonok lakóinak nem kell eljönniük a gyűjtőhelyekre, őket külön ellenőrzik. Emellett a 65 év feletti embereknek sem, amennyiben tudják, hogy egyébként is otthon maradnak karanténban. Kivételt képeznek a mozgásképtelen emberek és például az autisták. Számukra ez egyben karantént is jelent.

Ellenkezőleg, azok a külföldiek is részt vehetnek, akik az esemény idején Szlovákia területén tartózkodnak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.