2020. május 31., 07:45
Frissítve: 2020. jún. 3. 03:22

Nincs új fertőzött Szlovákiában - HÍRFOLYAM

A koronavírus-járvány hazai és külföldi hírei egy helyen.

Magyarország koronavírus kutatás
Fotó: MTI/kormany.hu/Árvai Károly
A spanyol kormány hatodszorra is meghosszabbítaná a szükségállapotot 

A spanyol kormány hatodszorra és ezúttal utoljára kezdeményezi a parlamentnél a koronavírus-járvány miatt bevezetett szükségállapot meghosszabbítását - jelentette be Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök Madridban tartott vasárnapi sajtótájékoztatóján.

A március 15. óta érvényben lévő szükségállapot felhatalmazást ad a kormánynak rendkívüli intézkedések bevezetésére a járványügyi védekezésben, ilyen például az állampolgárok szabad mozgásának korlátozása. Az alkotmány értelmében egyszerre 15 napra rendelhető el, további fenntartásához minden alkalommal a törvényhozás támogatása szükséges.

"Nem feledhetjük, hogy a Covid-19 életek ezreit követelte. Óvatosságot kérek és az egészségügyi szabályok betartását. Csaknem elértük, amit terveztünk" - hangsúlyozta a kormányfő.

Mint mondta, a szükségállapot utolsó, június 21-ig tartó szakasza már sokkal könnyebb lesz, mint korábban, hiszen fenntartása mellett folytatódik a járványügyi korlátozások fokozatos feloldása.

Június 8-tól azok a tartományok, amelyek a lazítások utolsó, hármas fázisában lesznek, visszakapják az egészségügyi minisztériumtól a járványügyi hatásköröket, és maguk dönthetnek arról, hogy milyen ritmusban, hogyan folytatják az enyhítéseket.

Spanyolország koronavírus lazítás
Fotó:  TASR / AP

Egyedül az állampolgárok szabad mozgásának korlátozása az, ami továbbra is a központi kormány kezében marad, amíg tart a szükségállapot - tette hozzá Pedro Sánchez. Ez azt jelenti, hogy lejártáig várhatóan továbbra sem hagyhatja el senki a lakhelye szerinti megyét.

A kormány jövő keddi ülésén fogadja el a szükségállapot meghosszabbításáról szóló javaslatát és benyújtja a parlamentnek, amely még a héten szavaz a kezdeményezésről. Addig is a kisebbségi kormánykoalíció több párttal kíván még egyeztetni a kellő támogatás megszerzése érdekében.

Az egészségügyi minisztérium legfrissebb tájékoztatása szerint az elmúlt egy napban 96-tal nőtt a fertőzöttek és kettővel a halálos áldozatok száma. A járvány kezdete óta 239 429 esetet azonosítottak vizsgálatokkal, közülük 27127-an hunytak el. Több mint négymillió koronavírus-tesztet végeztek el, fél milliót az elmúlt egy hétben.

 (MTI)

Párizsban a járdákat és az úttesteket is elfoglalhatják a kávéházi teraszok 

Nyitott bárrá válhat keddtől Párizs, ahol a koronavírus-járvány miatti óvintézkedések újabb enyhítésének keretében 11 hét után megnyithatnak a vendéglátóhelyeknek, de egyelőre csak a teraszokon fogadhatnak vendégeket. A fővárosi önkormányzat döntése nyomán azonban azok szinte valamennyi közterületet, a járdákat és a forgalom elől lezárt úttesteket is elfoglalhatják.

"A járdákat nyugodtan, ha van hely és a parkolóhelyeket is" - mondta Anne Hidalgo főpolgármester a Le Parisien című napilapnak adott interjúban. "Lesznek hétvégék, amikor lezárjuk a forgalom elől az utcákat azért, hogy a bároknak és az éttermeknek több hely jusson" - tette hozzá.

Az intézkedés része a fővárosi önkormányzat bárokat és éttermeket féléven át, márciustól szeptemberig támogató programjának.

A vendéglátóhelyeknek a támogatásért cserébe tiszteletben kell tartaniuk egy tízpontos chartát, amelyben az egészségügyi és környezetvédelmi előírások mellett az is szerepel, hogy a kiterjesztett teraszokat este 10 órakor be kell zárni a lakók nyugalma érdekében.

A városháza csaknem húsz utcát zár le a nyáron a gépkocsiforgalom elől a teraszok kiterjesztésére.

Az önkormányzati választások június 28-i második fordulójában a legesélyesebbnek számító jelenlegi baloldali főpolgármester elutasította legfőbb kihívója, a jobbközép Rachida Dati vádját, miszerint a koronavírus-válsággal kampányol az újraválasztásáért.  

A kormány csütörtökön jelentette be, hogy a vendéglátóhelyek szigorú előírások mellett kedden megnyithatnak az egész országban, de a vírus által leginkább veszélyeztetett fővárosi régióban egyelőre csak a teraszokon fogadhatnak vendégeket.

koronavírus franciaország
Az éttermekben, kávéházakban és a bárokban az ott dolgozóknak kötelező lesz a maszkviselés, a vendégeknek pedig el kell takarniuk az arcukat érkezésekor és távozáskor, valamint  ha felállnak az asztaltól. Egy asztalnál legfeljebb tíz ember foglalhat helyet, legalább egy méteres távolságot kell tartani az asztalok között, a bárokban tilos lesz állva fogyasztani.

A vendéglátóipart sújtották valószínűleg a leginkább a koronavírus-járvány miatti korlátozások - ismerte el vasárnap Bruno Le Maire gazdasági miniszter a France3 közszolgálati televízióban és "jó hírnek" nevezte a keddi nyitást. "Hatalmas a várakozás, mindannyian szeretnénk újra lélegezni és élni" - fogalmazott a tárcavezető.

Néhány vendéglátóhely már a hétvégén megnyitotta a teraszait Párizsban, de azokat a rendőrség azonnal felszámolta és négy kávéházat meg is büntettek.

A nyári melegben a párizsiak megrohamozták a Szajna partjait és a szombaton megnyitott parkokat, ahol kevesen viseltek maszkot, az ugyanis a kormány által csak ajánlott, de nem kötelező a közterületeken.
Keddtől egyébként a tengerpartok is megnyithatnak és megszűnik az a korlátozás, amely alapján a franciák a lakóhelyüknek csak a 100 kilométeres körzetében mozoghatnak, miután a járvány nem kapott új erőre az általános karantén május 11-i feloldása óta.

Jean-Baptiste Djebbari közlekedési államtitkár vasárnap azt is bejelentette, hogy a vasúti közlekedés június közepén teljesen helyreáll és a vonatokon minden ülőhelyet el lehet majd foglalni.

A járvány kezdete óta a vonatokon, ahogy a tömegközlekedési járműveken is, minden második ülőhelyet szabadon kell hagyni. A tömegközlekedési járművekre a csúcsforgalmi időkben azonban június 22-ig továbbra is csak munkáltatói igazolással lehet felszállni.  

A korlátozások fokozatos feloldása nem jelenti azt, hogy a vírus teljesen eltűnt Franciaországból, amely a járvány egyik fő európai gócpontja, de a terjedése jelentősen lelassult.

A koronavírus-fertőzés miatt 28 ezer 771-en vesztették életüket, de a halottak száma az elmúlt egy héten napi száz alá csökkent. A kórházakban ugyanakkor szombat este még 14 ezer 380 fertőzöttet ápoltak, lélegeztetőgépen 1325-en voltak szombat este, ami 36-tal kevesebb, mint 24 órával ezelőtt és ötöde az április 9-i tetőzéskor kórházban ápolt 7200 súlyos betegnek.

 (MTI)

Szlovéniában harmadik napja nincs új fertőzött

Szlovéniában harmadik napja nem regisztráltak új koronavírus-fertőzöttet, és ötödik napja senki sem hunyt el a Covid-19 betegség következtében - derült ki a válságkabinet vasárnapi sajtótájékoztatóján.

A legfrissebb információk szerint az ismert koronavírus-fertőzöttek száma 1473, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma pedig 108 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze hatan vannak kórházban, közülük kettőt ápolnak intenzív osztályon.

Szlovénia március 12-én hirdetett járványhelyzetet. A Covid-19 megbetegedés terjedésének megakadályozására bevezetett szigorú korlátozásokat fokozatosan, április végén és május elején kezdte feloldani.

Szlovénia-koronavírus
Illusztráció
Fotó:  Archívum
A szlovén kormány még május közepén - elsőként az Európai Unióban - hivatalosan is kihirdette a járvány végét, vasárnaptól pedig "adminisztratív értelemben" is véget ér a koronavírus-járvány. Ez annyit jelent, hogy hatályon kívül kerülnek azok a rendelkezések, amelyeket a járvány megfékezésére hozott a kabinet.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt egy napban senki sem fertőződött meg, és nem regisztráltak új halálesetet az országban,

így az ismert koronavírus-fertőzöttek száma 2246, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma pedig 103 maradt. Az első fertőzés három hónappal ezelőtti megjelenése óta 2072 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. A diagnosztizált betegek közül 27-en vannak kórházban, közülük négyen lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 71 fő.

Bár Zágráb hivatalosan még nem hirdette ki a járvány végét, április végétől és május elejétől - szigorú óvintézkedések mellett - fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, és újraindította a gazdaságot, majd csütörtökön teljesen megnyitotta határait több uniós ország, köztük Magyarország előtt is. (MTI) 

Megszorításokra kényszerül Kassa megye

Kassa Megye Önkormányzatának szóvivője arról tájékoztatta a sajtót, hogy a koronavírus miatt kiesett bevételeket mintegy 22 millió euróra becsülik. 

Indiában és Pakisztánban gyorsan terjed a vírus

Indiában és Pakisztánban gyors ütemben terjed a koronavírus-járvány, Indiában az igazolt fertőzöttek száma meghaladta a 180 ezret, Pakisztánban pedig megközelítette a 70 ezret.

Az indiai szövetségi egészségügy-minisztérium vasárnapi adatai szerint a Covid-19 járványban 182 143-an fertőződtek meg, a halálesetek száma pedig 5164. Egyetlen nap alatt 8380 embert fertőzött meg a SARS-CoV-2 nevű vírus, a napi halálesetek száma pedig 193-mal nőtt, ami rekordnak számít a járvány kitörése óta. A halálesetek 60 százalékát két államból, az ország pénzügyi központjának számító Mahárárstrából, illetve a kormányfő, Narendra Modi szülőhelyéről, Gudzsarát államból jelentették. Az új fertőzések hat államban, közöttük az ország fővárosában, Újdelhiben összpontosulnak.

Indiai egészségügyi illetékesek bírálták a kormány járványpolitikáját, a Modi hivatalához eljuttatott május 25-i levelükben figyelmeztettek, hogy "irreális" akkor felszámolni a vírust, amikor már bekövetkezett a "csoportos fertőzések" szakasza. Egészségügyi szakértők szerint a fertőzöttek száma exponenciálisan növekszik, a március 25-én elrendelt drákói karanténszabályok ellenére. Az elmúlt hónapokban lassan enyhítettek a korlátozásokon, a kormány pedig szombaton bejelentette, hogy júniustól ismét engedélyezik a gazdasági tevékenységeket.

India koronavírus
Illusztráció
Fotó:  Kaumudi Online
A szomszédos Pakisztánban 69 496-ra nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a haláleseteké pedig 1483 az egészségügy-minisztérium vasárnapi tájékoztatója szerint. Egyetlen nap alatt 3039 új fertőzöttet és 88 halálesetet jelentettek. 42 742 embert ápolnak kórházban, és 25 271 ember gyógyult meg, azaz a fertőzöttek 36,4 százaléka.

Az ázsiai országban elrendelték a maszk kötelező viselését a zsúfolt helyeken.

Egészségügyi illetékesek szinte naponta figyelmeztetnek a karanténintézkedések betartásának fontosságára. A kormány ennek ellenére nem záratta be a mecseteket, ugyanakkor szorgalmazza - de nem tette kötelezővé a társas távolságtartást.

A halálos áldozatok számát illetően Pakisztán a harmadik helyen áll a Közép-Keleten Irán és Törökország mögött.

Dél-Koreában 27 új fertőzöttet jelentettek, 21-et Szöul sűrűn lakott területéről. Vasárnapra a nemzeti betegmegelőző központ (KCDC) adatai szerint 11 468 fertőzöttet és 270 halálesetet tartottak nyilván. Az új fertőzöttek közül tizenketten külföldről érkezőkkel érintkeztek.

Dél-Korea márciusban még mintegy napi 500 új fertőzést jelentett, de a határozott szűrési és kapcsolatfeltárási politikával sikerült stabilizálni a járványt és enyhíteni a társas távolságtartás szabályain.

Május óta a fővárosi agglomerációban azonban ismét gyorsabban terjed a SARS-CoV-2 nevű vírus a korlátozások enyhítése óta.

A fertőzések közül a KCDC szerint legalább 108-at egy helyi webáruház raktárának dolgozói és látogatói között diagnosztizáltak, másik 270 ember pedig éjszakai mulatóhelyeken és más szórakozóhelyeken fertőződött meg. (MTI)

A házelnök már eltörölné a szükségállapotot

Boris Kollár (Sme rodina) házelnök szerint már nem indokol Szlovákiában az új koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot fenntartása. Ezt a TA3 hírtelevízió Politikában című vasárnapi vitaműsorában mondta. 

Felemás Itália

Olaszország június 3-tól az EU-tagállamaiból és Nagy Britanniából érkezők, június 15-től pedig az összes többi beutazó előtt megnyitja határait, miközben az óvintézkedések értelmében továbbra sem engedélyezett a kongresszusok rendezése, valamint a büféreggeli sem.

A nyugat-balkáni országok többsége enyhíti a járványügyi intézkedéseket

Észak-Macedónia két héttel meghosszabbította a szükségállapotot, a többi nyugat-balkáni ország pedig tovább enyhít az intézkedéseken.

Szerbiában az utóbbi 24 órában 11 354-ről 11 381-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.

Koszovó és Szerbia között a koronavírus-járvány ideje alatt sem javultak a kétoldalú kapcsolatok, annak ellenére sem, hogy Szerbia egészségügyi felszerelést küldött Pristinának. A két állam között újabb vita alakult ki éppen akkor, amikor Szerbia már abban reménykedett, hogy az új koszovói kormány megalakítása után rendeződhet a helyzet.

koronavírus Szerbia enyhülés
Fotó:  TASR / AP

Pristina ugyanis csak azokat az árukat engedi be Szerbiából, amelyeken célországként Koszovó Köztársaság szerepel. Ez pedig elfogadhatatlan Szerbia számára, hiszen Belgrád a saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet, nem hajlandó önálló államként elismerni.

Koszovóban egy nap alatt 1064-ről 1070-re emelkedett az igazolt fertőzöttek száma.

Előrehozott választások kezdeményezéséhez gyűjt támogatói aláírásokat a márciusi bizalmi szavazáson elbukott Albin Kurti távozó miniszterelnök, és pártja, az Önrendelkezés. Azt szeretnék elérni, hogy az alkotmánybíróság döntése ellenére ne lehessen új választás nélkül kormányt alakítani.

Észak-Macedóniában szombatról vasárnapra 2129-ről 2164-re nőtt a nyilvántartásba vett fertőzöttek száma. Az ország két héttel, június 13-ig meghosszabbította a szükségállapotot.

Bosznia-Hercegovinában egy nap alatt 2485-ről 2494-re emelkedett az azonosított fertőzöttek száma. Az ország többségében bosnyákok és horvátok lakta részében, a Bosznia-hercegovinai Föderációban vasárnaptól nem kötelező a maszk viselése köztereken.

Montenegróban több mint három hete nem regisztráltak új fertőzöttet. A járvány ideje alatt 324 fertőzöttet azonosítottak.

(MTI)

Szombati mérleg

Szlovákiában összesen 1521-en fertőződtek meg, 1356-an már felgyógyultak - ebből tízen a tegnapi napon. Szombaton 1606 tesztet végeztek el, új fertőzöttet nem igazoltak.

A BCG-oltás magyarázza, hogy régiónkban enyhébb a járvány?

Azokban az országokban, ahol a BCG-oltást már évtizedekkel ezelőtt kötelezővé tették, enyhébbnek tűnik a koronavírus-járvány lefolyása - mondta a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának főorvosa az M1 aktuális csatornán vasárnap.

Visszaszorulóban a járvány Magyarországon

Meghalt 2 idős, krónikus beteg, és 9-cel, 3876-ra emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu vasárnap reggel.

Rekordszámú új fertőzöttet regisztráltak Brazíliában

Rekordszámú új fertőzöttet regisztráltak Brazíliában szombatra: egy nap alatt 33 274-gyel több ember lett bizonyítottan koronavírusos az országban.

A brazil egészségügyi minisztérium közlése szerint az utóbbi 24 órában 956-an hunytak el a ragály miatt, velük együtt 28 834 halottja van a járványnak a latin-amerikai államban. Az összes fertőzött száma csaknem félmillió.

koronavírus- Brazília
Fotó:  TASR/AP

Latin-Amerika egészében a bizonyítottan koronavírustól fertőzöttek száma megközelíti az egymilliót, a haláleseteké pedig már meghaladta az 50 ezret. (MTI)

130 ezernél is több fertőzöttet igazoltak egyetlen nap alatt

A világban 6 060 207-en fertőződtek meg a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 369 156, a gyógyultaké pedig 2 456 790-re emelkedett a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli összesítése szerint.

Egy nappal korábban a fertőzöttek száma 5 927 255, a halálos áldozatoké 364 933, a gyógyultaké pedig 2 493 792 volt.

A diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztelés, és a számontartás kritériumai is különböznek. A fertőzés 188 országban van jelen.

A legtöbb halálos áldozata a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegségnek továbbra is az Egyesült Államokban van, ahol 1 770 384 a fertőzöttek száma, meghaltak 103 781-en, felgyógyultak 416 461-en. Brazíliában továbbra is ütemesen nő a fertőzöttek száma: vasárnapra 498 440-re emelkedett. A kórban 28 834-en haltak meg, 200 892-en pedig felgyógyultak.

Oroszországban 396 575-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 4555, a gyógyultaké pedig 167 469. Az Egyesült Királyságban a fertőzöttek száma 274 219 volt, 38 458-an haltak bele a betegségbe, 1182-en gyógyultak ki belőle.

Spanyolországban 239 228 fertőzöttet, 27 125 halálos áldozatot és 150 376 gyógyultat regisztráltak. Olaszországban a fertőzöttek száma 232 664, a halálos áldozatoké 33 340, és 155 663-an gyógyultak fel a Covid-19-ből.

Franciaországban 188 752 fertőzöttről, 28 774 halálos áldozatról és 68 386 gyógyultról tudni. Németországban 183 189 a fertőzöttek száma, 8530 a halottaké, és 164 908-an meggyógyultak.

koronavírus
Fotó:  TASR

Indiában 181 827 fertőzöttet, 5185 halálos áldozatot és 86 936 gyógyultat jegyeztek fel. Törökországban 163 103 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma 4515, a gyógyultaké pedig 126 984.

Peruban 155 671 fertőzöttet, 4371 halálos áldozatot és 66 447 gyógyultat regisztráltak. Iránban 148 950 fertőzöttről, 7734 halálesetről és 116 827 gyógyultról tudni.

Chilében 94 858 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma 997, a gyógyultaké pedig 40 431. Kanadában 91 909 fertőzöttet, 7159 halálos áldozatot és 48 517 gyógyultat tartottak számon.

Mexikóban 87 512 fertőzöttet diagnosztizáltak a SARS-CoV-2 nevű vírussal, 9779-en haltak bele a vírus okozta Covid-19 nevű betegség szövődményeibe, a gyógyultak száma 61 247. Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) 84 128 esetet tartottak nyilván vasárnap reggel, 4638 halálos áldozatot és 79 386 felépültet.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely a közép-kínai Vuhanból terjedt el.

(MTI) 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.