Matovič hamarosan új járványügyi intézkedéseket jelent be. Mi várható?
Csütörtökön is folytatódik a tudományos szakemberekkel folytatott megbeszélés a kormányhivatalban arról, hogyan oldható meg a járványhelyzet.

Igor Matovič kormányfő kilátásba helyezte, hogy
pénteken fogják bemutatni a nyilvánosság előtt a konkrét óvintézkedéseket. Először a koalíciós partnereknek akarja prezentálni azokat.
A miniszterelnök elmondása szerint több tucat javaslatról született megállapodás. „Rendkívül termékeny, objektív, konstruktív és – azt kell mondjam – szakmai eszmecserét folytatunk” – jelentette ki Matovič a szerdai találkozó után. Hozzátette:
törekedni fog arra, hogy az óvintézkedéseket ne csak a koalíció, hanem az ellenzék és Zuzana Čaputová államfő is támogassa. Hangsúlyozta a széles körű társadalmi összefogás szükségességét is.
Matovič szerint ha csak április végére készül el az e-karantén alkalmazás, az már késő lesz. Úgy fogalmazott, két hónap múlva annyit fog érni ez az eszköz, mint halottnak a csók.
Richard Sulík miniszterelnök-helyettes és gazdasági miniszter korábban kifogásolta, hogy Matovič távozott a szerdai kormányülésről, amikor erről a kérdésről tárgyaltak. A kormányfő erre reagálva elmondta: nagyjából fél óra után hagyta ott az alkalmazásról szóló eszmecserét, hogy megebédeljen.
– mondta Matovič, hozzáfűzve: ha Sulíknak kifogásai vannak, előbb vele kellene közölnie azokat, nem a médiával. Állítása szerint azt várta, hogy az e-karantén alkalmazás már most szombaton működésbe lép.
Sulík a szerdai kormányülés után arra panaszkodott, hogy nem született egyértelmű döntés az e-karantén alkalmazásról, így nem tud továbblépni.
Hozzátette: az applikáció április végére készülhet el, a végső döntést „a legmagasabb helyről” várja.
Bár a kormányfő gyakorlatilag semmilyen részletet nem volt hajlandó elárulni, a járványügyi szakemberek korábbi megnyilatkozásaiból következtethetünk bizonyos intézkedésekre. Szlovákiában a szakértők vélekedése szerint is január eleje óta szigorú járványellenes szabályok vannak érvényben, amelyek papíron jelentősen korlátozzák a lakosság mobilitását.
Valójában azonban a szigorú intézkedések ellenére a szomszédos országokkal összevetve Szlovákiában kevésbé sikerült korlátozni a lakosság mozgását. Ez pedig a járványellenes szabályokkal szembeni fegyelmezetlenséggel magyarázható, vagyis elkerülhetetlen az intézkedések határozottabb ellenőrzése és betartatása.
A jelenleg is hatályos szigorú szabályok mellett igazából egyetlen komolyabb tartalék maradt még a szlovák járványkezelésben, ez pedig a határellenőrzés szigorítása. Ennek még a jelenlegi súlyos járványhelyzetben is van értelme, hiszen megakadályozhatja a veszélyes vírusmutációk behurcolását az országba.
Matovič szűkszavú nyilatkozatából az is világosnak látszik, hogy a kormányfő a járványellenes védekezés felelősségét szeretné megosztani az őt korábban gyakran bíráló államfővel, illetve az ellenzékkel.
Hogy ez pusztán kommunikációs fogás-e a részéről, vagy a kormány átalakításával is jár majd, azért sem mindegy, mert a sikeres járványellenes védekezés első feltétele a társadalom bizalmának visszaszerzése. Kérdéses azonban, hogy a súlyos járványhelyzet ellenére egy olaszországihoz hasonló, a politikai oldalakon átnyúló válságkormányzás feltételei adottak-e Szlovákiában?