2020. május 30., 13:16
Frissítve: 2020. máj. 31. 10:16

Magyarországi lakóhelyet igazoló dokumentum hiányában jól gondolja meg, visszajön-e Szlovákiába!

Az utóbbi hetekben számtalan alkalommal foglalkoztunk a határnyitás kérdésével. A szerdán elfogadott rendelkezés értelmében jelenleg úgy áll, nyolc országba (Szlovákiával szomszédos országok mínusz Ukrajna, illetve Svájc, Németország, Horvátország és Szlovénia) anélkül utazhatnak ki legfeljebb 48 órára szlovák állampolgárok, hogy hazatérve 14 napos karanténba kelljen vonulniuk. A Csehországból, illetve Magyarországról hazatérni vágyók azonban nem várt problémával szembesültek a határon.

Tumultus határátkelő
Tömegjelenet
Fotó: Polícia SR

Kiderült, ha a határőrnek nem tudják felmutatni, hogy állandó vagy átmeneti lakhellyel rendelkeznek a szomszédos államban, akkor Szlovákiában kötelező 14 napos karantén vár rájuk. A fő baj az, hogy számos, a szomszédos országokban élő szlovák állampolgár nem rendelkezik ilyennel. Diákok, munkavállalók ezrei maradtak kint a határ lezárása után, hogy odaát vészeljék át a járványt, most pedig, hogy hazatérnének, nem érvényes rájuk a 48 órás szabály.

Most ott tartunk, hogy már a kormánypárti képviselők is azt kérik a hatóságoktól, töröljék el a fenti szabályt, de a döntésre legalább a jövő hét közepéig még várni kell.

Az intézkedés természetesen a Magyarországon élő szlovák állampolgárokra is vonatkozik. (A közegészségügy által kiadott vonatkozó dokumentumot ITT találja.) Ennek értelmében a fenti 48 órás szabály csak azokra érvényes, akik állandó vagy átmeneti lakhellyel rendelkeznek az említett nyolc országban.

Az ezt igazoló dokumentumot pedig a határőrök elkérhetik.

Matovič ezzel kapcsolatban a hét közepén még úgy nyilatkozott, az igazolás felmutatására azért van szükség, nehogy olyan szlovák állampolgár használja ki az enyhítést, aki nem a szomszédból tér haza, hanem egy járványsújtotta, veszélyes országból.

A Denník N kérdésére a válságstáb által kiadott közlemény szerint, a jövő hét folyamán biztosan foglalkoznak majd a kérdéssel, azon vannak, hogy megtalálják a megoldást. Hasonló szellemben nyilatkozott a rendőrség is, azt mondták, biztosan napirendre kerül a téma. Martin Klus külügyi államtitkár a Markízán pedig úgy nyilatkozott, a válságstáb hétfői értekezleté tárgyalnak majd arról, hogy az állandó vagy átmeneti lakhelyet igazoló dokumentum mellett esetleg valami mást is elfogadjanak. Klus telefonszámlákat, egészségbiztosítási kártyát és munkaszerződést emlegetett, mi itt csak ennyit jegyeznénk meg,

diákok esetében a legkézenfekvőbb egy diákigazolvány felmutatása lenne.

Kluséhoz hasonló javaslatot fogalmazott meg több koalíciós képviselő is, például az SaS-es Ondrej Dostál, vagy a Za ľudí padsoraiban ülő Vladimíra Marcinková is. Ez utóbbi szerint egyetlen mondat megváltoztatásával meg lehetne oldani ezt a faramuci szituációt.

Mit mutat a gyakorlat?

Lapunk megkérdezett néhány, a napokban Magyarországról hazatért fiatalt. Kivétel nélkül mindegyikük arról számolt be, amit előzetesen is sejteni lehetett, erősen rendőrfüggő, elkérik-e a lakhatást igazoló dokumentumokat. Egy-két embert leszámítva, szinte mindnyájan azt mondták, hiába volt kezükben a megfelelő dokumentum, arra a rendőrök nem voltak kíváncsiak, pusztán a már közismert nyomtatványt kérték el tőlük, sőt volt olyan is, akinek ott helyben újat állítottak ki.

Többen arról számoltak be, tapasztaluk szerint a gyalogszerrel átkelőket kevésbé szigorúan ellenőrzik. Ez a komáromi határon például kényelmes módja lehet a határátlépésnek, de a medvei vagy a rajkai határátkelőnél persze már sokkal bonyolultabb az ügy.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.