2025. szeptember 24., 11:57
Frissítve: 14:21

Hiába a mozisiker, Černák továbbra is börtönben marad

A Nagyszombati Járási Bíróság szenátusa lezárta a bizonyítást Mikuláš Černák, a besztercebányai alvilág volt vezetője feltételes szabadlábra helyezési ügyében.

Mikuláš Černák
Fotó: TASR/AP

A záróbeszédek következnek.

Az eljárás szigorú biztonsági intézkedések mellett zajlik a lipótvári börtönben.

A szerdai ülés elején a szenátus elnöke folytatta a bírósági iratok felolvasását, majd a védelem az ügyész egyes sajtónyilatkozatait bírálta.

Černák feltételes szabadlábra helyezését a Restart - Új Élet Polgári Társulás kezdeményezte.

Az elítélt tavaly azt kérte a bíróságtól, úgy tekintsen az indítványra, mintha azt ő is benyújtotta volna személyesen, egyben ismét kijelentette, megbánta az általa elkövetett bűnöket.

A besztercebányai alvilág volt főnökét több gyilkosságban való részvétel miatt ítélték el. Az életfogytig tartó szabadságvesztésüket töltők leghamarabb 25 év után kérhetik feltételes szabadlábra helyezésüket.

Černák ügyvédei szerint teljesültek a szabadlábra helyezés feltételei

Mikuláš Černák volt besztercebányai alvilági főnök ügyvédei szerint teljesültek védencük feltételes szabadlábra helyezésének feltételei. Monika Brodanská, a Nagyszombati Járási Ügyészség ügyésze viszont záróbeszédében a kérvény elutasítását javasolta a bíróságnak.

Az ügyész kiemelte, hogy a Restart - Új Élet Polgári Társulás Černákén kívül még soha semmilyen szabadlábra helyezési kérelmet nem nyújtott be, és a társulás tevékenysége „szöges ellentétben áll” mostani kezdeményezésével. Hozzátette, hogy

a PT alapszabályába csak nemrég került be az elítéltek visszailleszkedésének segítése.

A Nagyszombati Járási Bíróságnak mindenképpen el kell utasítania a társulás, illetve az elítélt azonos kérvényét is

– hangsúlyozta Brodanská.

Hozzátette, hogy a szakértői vélemények szerint az elítélt agresszív, impulzív személy és hajlamos a manipulálásra.

Az ügyében hozott ítéletek alapján 28 ember megölésében minden kétséget kizáróan részt vett, és a gyilkosságok többségét személyesen ő követte el

– tette hozzá.

Alattomos, brutális kivégzésekről beszélünk

– folytatta az ügyész.

Szerinte

Černák börtönben tanúsított megfelelő magaviselete csak annak tudható be, hogy elérje a szabadlábra helyeztetését.

A védelem szerint Mikuláš Černák minden feltételt teljesített a szabadlábra helyezéséhez. Diana Messingerová ügyvéd szerint annak feltételei is adottak, hogy a bíróság elfogadja, hogy a Restart - Új Élet Polgári Társulás kezeskedik Černákért. Szerinte a szakértői vélemények alapján nem fenyeget, hogy az elítélt a szabadlábra helyezése után újabb bűncselekményeket kövessen el. Hangsúlyozta, hogy Černák sosem szenvedett mentális betegségekben, de szabadlábra helyezése után szakszerű pszichológiai segítséget is nyújthatnak neki.

Černák feltételes szabadlábra helyezését a Restart - Új Élet Polgári Társulás kezdeményezte.

Az elítélt tavaly azt kérte a bíróságtól, úgy tekintsen az indítványra, mintha azt ő is benyújtotta volna személyesen, egyben ismét kijelentette, megbánta az általa elkövetett bűnöket.

A besztercebányai alvilág volt főnökét több gyilkosságban való részvétel miatt ítélték el. Az életfogytig tartó szabadságvesztésüket töltők leghamarabb 25 év után kérhetik feltételes szabadlábra helyezésüket.

Az életfogytiglani szabadságra ítélt egykori besztercebányai alvilági főnök, Mikuláš Černák továbbra is börtönben marad. A Nagyszombati Járásbíróság tanácsának Černák feltételes szabadlábra bocsátására vonatkozó kérelmekről hozott döntése nem jogerős. A védelem fellebbezést nyújtott be, amelyről a kerületi bíróság dönt majd.
A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy ésszerűen nem várható el, hogy Černák a szabadulása után rendes életet éljen. Felhívta a figyelmet arra, hogy Černák bűncselekményeket súlyos, kegyetlen és társadalmilag elfogadhatatlan módon követett el.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék