2021. november 15., 12:01

KÖZÉRDEKŰ: Összegyűjtöttük a legfontosabb karanténszabályokat

A vírus harmadik, sőt negyedik hulláma elborítja Szlovákiát, lassan nem marad család, amelyik ne találkozna a COVID-dal ilyen-olyan formában. Mivel a nyári és őszi hónapok viszonylagos békéje után újra napirenden a kérdés, mit tegyünk, ha pozitív személlyel kerültünk kapcsolatba, netán magunk is pozitív tesztet produkálunk, összegyűjtöttük olvasóinknak a legfontosabb információkat.

karantén
Fotó: unsplash.com

Mikor és meddig kell vesztegzár alá vonulnunk? Mikortól számítunk karanténkötelesnek? Mikortól nem? Mit szabad és mit nem a karanténban? Megannyi kérdés, amelyekre az elmúlt hetek káoszában nem is olyan könnyű választ adni. Éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy egy helyre gyűjtsük össze a legfontosabb intézkedéseket. Azokat, amelyekkel nem csak magunkat, de rokonainkat, barátainkat, ismerőseinket is megvédhetjük a vírustól, vagy legalábbis elodázhatjuk a COVID-dal való találkozást.

Pozitív lettem, mi jön most?

A közegészségügyi hivatal ajánlása szerint, ha csak felmerül annak gyanúja, hogy pozitívak vagyunk, már érdemes a minimálisra csökkentenünk a találkozásaink számát. Az sem árt, ha fokozatosan figyelünk a maszkhordásra, illetve, ha emberek közé megyünk, gumikesztyűt húzunk. Ha a teszt megerősíti, hogy elkaptuk a COVID-ot, tíznapos karantén következik.

A karantén első napja a tesztelés napját jelenti, tehát NEM a pozitív eredmény kézhezvételének napját, ugyanakkor a minisztériumi állásfoglalás szerint a karanténidőszak kezdetét az első COVID-os tünetek megjelenése is jelentheti, amennyiben az érintettnek azt megelőző három napban nem voltak ilyen tünetei.

Fontos apróság, hogy hivatalosan a pozitív eredmény kézhezvételétől a karantén utolsó napjáig számítunk pozitívnak. A karantén a tizedik napon akkor ér véget, ha az azt megelőző három napban a koronavírus-fertőzés egyetlen klinika tünetét sem észleljük magunkon.

Mik azok a klinikai tünetek? A hivatalos ajánlás szerint a COVID-fertőzés klinika tünetei az alábbiak: 37 Celsius-fok feletti testhőmérséklet, fáradtság, köhögés, légszomj, ízlelés- és/vagy szaglásvesztés.

Ha a tíz nap leteltével is tüneteink vannak, akkor a jogszabályok szerint a háziorvosnak vagy más szakembernek kell döntenie a karantén végéről. Bár a hivatalos ajánlás is azt írja, „általánosságban” szakembernek kell dönteni egyéni megítélés alapján egy-egy karantén feloldásáról, ez a gyakorlatban szinte kivitelezhetetlen, főleg az aktuális fertőzésszámok mellett.

Mit kell tennem a karanténban?

Az ilyenkor szokásos szabályok (fizikai kontaktus minimalizálása, fokozott odafigyelés, lakhelyelhagyási tilalom) mellett a legfontosabb, hogy minél hamarabb értesítsük a háziorvosunkat, illetve azokat, akikkel a mintavétel előtti két napban szoros kontaktusban voltunk. Ezzel nagyban elősegítjük a járványvédekezést, hiszen az érintettek így bejelentkezhetnek tesztre, esetleg önkéntes izolációba vonulhatnak, ezzel lassítva a vírus terjedését.

Mi számít szoros kontaktusnak? 1. Közvetlen fizikai érintkezés. 2. Több mint 15 percig tartó kontaktus, egymástól kevesebb mint két méter távolságra. 3. Beltérben eltöltött legalább 15 perc, a helyiség méretétől függetlenül. 4. Közös tömegközlekedési eszköz, legalább 15 percig. 5. Pozitív személlyel való kontaktus, úgy, hogy az nem viselt maszkot és köhögött, vagy egyéb módon terjesztette a kórokozót. A kormányrendelet általános kontaktust is megkülönböztet. Ez minden olyan, a fertőzöttel való kapcsolatot jelent, amely a fenti listában nem szerepel.
Pozitív személlyel találkoztam, mit kell tennem?

Amennyiben szoros kontaktusnak minősül és a találkozás a mintavételt megelőző két napban történt, önnek is karanténba kell vonulnia.

A karantén aznap kezdődik, amikor az érintett megtudja, hogy szoros kontaktszemélynek minősül.

A karantén alól abban az esetben mentesül, ha be van oltva, vagy az elmúlt 180 napban igazolhatóan átesett a COVID-fertőzésen. Amennyiben a COVID bármely klinikai tünete jelentkezik önnél, oltástól vagy védettségtől függetlenül mindenképp karanténba kell mennie, a karantén első napját hivatalosan nem a tesztelés, hanem a tünetek megjelenésének napja jelenti. Ez természetesen vonatkozik azokra is, akik egy háztartásban élnek a fertőzöttel.

Szoros kontaktszemély vagyok, mikor ér véget a karantén?

Amennyiben semmilyen tünete nincs és a karantén (leghamarabb) ötödik napján elvégzett (a jogszabály szerint) PCR-teszt is negatív, a kontaktszemély a fertőzöttel való érintkezést követő hetedik napon elhagyhatja a karantént. A karantén teszt nélkül is abszolválható és a kontaktustól számított tizedik napon elhagyható, abban az esetben, ha a tíz nap alatt egyetlen tünet sem jelentkezik.

COVID-os az egyik velem egy háztartásban élő családtagom, mi a teendő?

Ha valamelyik családtagunk lesz fertőzött, akkor a kontaktus utolsó napja

1) a pozitív személy klinika tünetei megjelenésének ötödik napja, illetve

2) a tesztelés napjától számított ötödik nap, abban az esetben, ha az érintett pozitív semmilyen tünetet nem produkált.

Ezt leszámítva a szoros kontaktusokra vonatkozó szabályok és kivételek érvényesek, azzal a különbséggel, hogy jóval szigorúbb higiéniai szabályok betartását javasolják.

Szoros kontaktusban volt az egyik velem élő családtagom egy pozitív személlyel, mit kell tennem?

Jelen állás szerint a „kapcsolat kapcsolatának” nem kell karanténba vagy kötelező tesztre mennie, az ajánlás szerint pusztán fokozottan figyeljen a személyes higiéniájára. Amennyiben a kontaktszemély is pozitív lesz, családtagjai is szoros kontaktusnak minősülnek és rájuk is a fentiek vonatkoznak majd.

Pozitív vagyok, mit várjak a közegészségügytől?

A hivatalos állásfoglalás szerint a járási közegészségügyi hivatal minden pozitív személyt megkeres telefonon, de a gyakorlatban ez nem feltétlenül igaz. Párnapos késéssel szinte biztosan számolhatunk. A hivatal ezt követően kikérdezi a fertőzöttet, tájékoztatja az érvényben lévő rendelkezésekről és teendőkről, valamint feltérképezi a vele szoros kapcsolatba került személyek hálóját.

A karantén feltételei

A magától értetődő szabályok mellett érdemes kiemelnünk néhány apróságot is. A karantén alatt természetesen lakhelyelhagyási tilalom van érvényben – kevés kivétellel. A hivatalos jogszabály szó szerint úgy fogalmaz: „respektálni lehet bizonyos kivételeket”. Kutyát sétáltatni például szabad, szemetet levinni is, de boltba menni csak kivételes esetben (erről mindjárt). A járási COVID-automatától függetlenül a fertőzött mindenhol köteles FFP2-es maszkot viselni. Amennyiben családi házban élünk, az udvarra szabadon kimehetünk.

A karantént az alábbi rendkívüli esetekben hagyhatja el az érintett:

  • ha rendkívüli egészségügyi ellátásra van szüksége,
  • a COVID-19 fertőzéssel összefüggő biológiai anyagok szállítása esetén,
  • közeli hozzátartozó temetésére kell mennie, de hivatalosan csak abban az esetben, ha nincsenek tünetei.

A fentieken kívül a kritikai infrastruktúráknál dolgozó személyekre külön szabályok vonatkoznak. Itt a munkáltató egyénileg is dönthet úgy, nem „engedi” karanténba az alkalmazottját. A speciális esetek kapcsán érdemes kikérni a munkaadó vagy az illetékes hatóságok állásfoglalását.

Mi a helyzet a bevásárlással?

Ezzel kapcsolatban van némi ellentmondás. A közegészségügy által kiadott rövid összefoglalás nem említi a kivételek között a bevásárlást, azonban a kormány 252-es számú, hatályos rendelete igen. Ez alapján a létszükségletnek minősülő (erről nincs részletes lista) élelmiszerek és háztartási cikkek megvásárlása céljából elhagyható a karantén, „amennyiben ezek beszerzését nem tudjuk más módon megoldani”. Az FFP-2 maszk viselete kötelező.

Ha még kérdése van, érdemes a közegészségügy által kiadott rövid összefoglalást, vagy a kormány által kiadott rendeletet átolvasnia. Ha ezekben sem talál választ, írjon az info@ma7.sk mailcímre, megpróbálunk segíteni.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.