A rendezvénynek sokéves hagyománya van, de Szent Király Szövetség ünnep címen ritkán jut el Királyfiakarcsára. Ez azt a kötelezettséget hozta magával, hogy a rendezvényre 22 tagtelepülés képviselői lettek meghívva, akik aktívan bekapcsolódtak a programokba. A rendezvényen a régió lakosságának minden korosztálya jelen volt.
Az egybegyűlteket Wurczell Zoltán, Királyfiakarcsa polgármestere köszöntötte. A polgármester tiszteletét és örömét fejezte ki az eseményen egybegyűltek felé.
Az eseményen ünnepi beszédet mondott Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. A házelnök kiemelte,
Napjainkban azt tapasztaljuk, hogy mindazon értékek, amelyek minket a Kárpát-medencében eddig megtartottak, Európában támadás alatt állnak. Mindenhol politikai, gazdasági, pénzügyi és lélektani támadás alatt állnak, a keresztény egyházak és a keresztény vallás, továbbá támadás alatt állnak a nemzetek és az európai nemzeti államok.
Kövér László emlékeztetett: Minden tragikus megpróbáltatás, és többszöri kettészakítottság ellenére, napjainkra a magyarság lett a legnagyobb lélekszámú nemzet a Kárpát-medencében.
Magyarország miként maradhatott meg azon nem több, mint 5 ország egyikeként, amely megalapítása óta több, mint 1000 esztendeje változó határokkal ugyan, de jogfolytonosan létezik Európa térképen? A válasz Szent István művében található. A kereszténység felvételében, és az önálló magyar állam megszervezésében. Az elmúlt több, mint 1000 esztendőben a keresztény értékalapokon nyugvó, önálló és cselekvőképes állam nélkül, a magyarságot eltörölte volna a történelem a Kárpát-medencéből és Európából. Mi is keleti rokonaink, az avarok sorsára juthattunk volna, és népünk híre ma már csak emlék lenne a történelem könyvekben.
– tette hozzá.
Kövér László, a stábunknak adott nyilatkozatában a Kárpát-medencei magyarság mentális állapotáról beszélt, továbbá a kárpátaljai magyarság védelmében hozott intézkedéseket is kifejtette, és beszélt a felvidéki magyarság jövőjéről.
Az eseményen jelen volt Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke, aki ünnepi beszédében kiemelte,
Az a felelősség nyilvánul meg ebben a hétvégében is, amikor nemcsak lélekben érezzük meg az összetartozásnak az élményét, hanem ahogy arra alispán úr utalt, találkozunk, tapasztalatot cserélünk és erőt merítünk egymásból. Ez a nemzeti összetartozás valódi megélése, ez a Szent Korona-eszme határon túli magyarokra vonatkozó parancsa.
A stábunknak adott nyilatkozatában az esemény jelentőségéről beszélt, és elmondta ünnepi üzenetét a felvidéki magyarság felé.
Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke ünnepi beszédében kiemelte,
Az, ahogy az emberek egymásra néztek, ahogy örültek egymásnak az esemény folyamán, az mutatta azt, hogy fél szavakból is értjük egymást. Ezzel igazolhatjuk, hogy minden döntés ellenére összetartozunk, egy nemzet vagyunk, egy nyelvet beszélünk és ugyanazokat az értékeket valljuk. Nehéz sorsba taszított minket a 20. század, és mi feladatunk az, hogy kármentsünk.
Berényi József 28 éve ápolja a Szent István-i hagyatékot. A stábunknak adott interjúban hangsúlyozta Szent István király emléke megőrzésének lényegét, továbbá megkérdeztük, hogy mi lenne személyes üzenete a felvidéki magyarság számára.
A megemlékezés koszorúzással, és a Himnusz közös eléneklésével fejeződött be.