Kinek kellett volna vigyázni Robert Ficóra?
Szlovákiában a három legfőbb közjogi méltóságot egy Országos Rendőrfőkapitányságtól független szervezet őrzi.
![A belügyminiszter bevezeti hivatalába Pavol Krejčít](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2024-05/policajni-funkcionari-krejci.jpeg?itok=J80U0Dj1)
Szerdán a nyitrabányai kihelyezett kormányülést követően merényletet követtek el Robert Fico miniszterelnök ellen. A kormányfőt a besztercebányai kórházban több mint három órán át műtötték. A merényletről készült hírösszefoglalónkat itt olvashatja.
Szlovákia három legfőbb közjogi méltóságát, a köztársasági elnököt, a házelnököt és a miniszterelnököt a Szlovák Köztársaság Közjogi Méltóságokat és Diplomáciai Missziókat Védő Hivatala részesíti folyamatos védelemben. A közjogi méltóságokat védő hivatal egy olyan rendőri szerv, amely nem az Országos Rendőrfőkapitányság, hanem közvetlenül a belügyminiszter alárendeltségébe tartozik.
A kiterjedt struktúrával rendelkező szervezet 12 állami objektum és 97 diplomáciai képviselet és rezidencia védelmét látja el, valamint 48 kijelölt személy szállításáról gondoskodik.
A három legfőbb közjogi méltóság mellett az Alkotmánybíróság elnökét, a belügyminisztert, a védelmi minisztert és az igazságügyi minisztert, valamint a Specializált Büntetőbíróság bíráit is ők védik.
A szervezet védelmet nyújt azoknak a személyeknek, akik a nemzetközi szerződések értelmében szlovákiai tartózkodásuk alatt védelemre jogosultak, valamint gondoskodik a szlovák kormány tagjainak szállításáról is. A biztonsági helyzet alakulásától függően a Szlovák Köztársaság belügyminisztere ideiglenesen személyi védelmet rendelhet más alkotmányos tisztviselőknek, politikai pártok és mozgalmak képviselőinek, valamint fontos egyházi méltóságoknak.
A Szlovák Köztársaság elnökét hivatali idejének lejárta után életfogytiglani védelemben részesítik, az elnöknek és a házelnöknek a tisztség lejártát követően 90 napig jár védelem, amely meghosszabbítható.
Súlyos esetekben a belügyminiszter más alkotmányos tisztségviselők, bírák, ügyészek, nyomozók, politikai pártok és mozgalmak képviselői, egyházi vezetők, kormánytagok hozzátartozói számára is védelmet rendelhet el.
A hivatalnak 9 alosztálya van. Az öltönyös emberek, akiket a közjogi mélóságok kíséretében láthatunk, csak a jéghegy csúcsát jelentik. Terepmunkájukat hírszerzés és felderítés, műszaki és egyéb háttérszolgálatok segítik.