2021. február 8., 12:14

Kérdezz-felelek, avagy hova mehetünk teszt nélkül?

Ezt is megértük! A kormány egy kaotikus hét után, február 8-án bekapcsolta a COVID-automatát, és egyezségre jutott azokban az intézkedésekben, amelyek mától érvényesek.

Fotó: Illusztráció

Jelenleg egész Szlovákia még a fekete fázisban van, vagyis a legszigorúbb korlátozások vannak érvényben. A lényeg, hogy a gyárak nem állnak le a termeléssel és részlegesen az iskolák is kinyitnak.

Ha egy picit szabadabbnak szeretnénk érezni magunkat, íme néhány fontos tudnivaló. 13 gyakori kérdésre adunk most választ.

1. Milyen régi teszttel mehetek munkába?

Február 10-től, szerdától a fekete és bordó járásokban (ezekből összesen 50 van) legfeljebb 7 napos tesztre van szükségünk. A járványügyi szempontból kedvezőbb helyzetben lévő világospiros régiókban (ezekből összesen 20 van) 14 naposnál nem régebbi negatív teszteredmény is elegendő, mégpedig február 15-től. Az egyetlen rózsaszín járásban (ez a Nagykürtösi járás) pedig maximum 21 napos teszttel mehetünk munkába.

2. Mikor kell odafigyelnem arra, hogy a tesztem maximum 7 napos legyen?

Ha egyik járásból a másikba jár dolgozni, vagy egy járáson belül tömegközlekedik, vagyis busszal vagy vonattal utazik. Ilyenkor mindig friss tesztre van szükség.

Ugyanakkor kötelező a home office (otthoni munkavégzés) mindenkinek, akinek erre módja van, a munkaadóval való megegyezés után. A munkaadó ezt köteles lehetővé tenni – a kötelező home office-t a munkaügyi felügyelőségek ellenőrizni fogják.

3. Hogy lesz a gyerekekkel, akik hétfőn iskolába léphetnek?

A kormány lehetővé teszi a szülőnek, hogy válasszon, iskolába viszi-e gyermekét vagy sem. Ha nem járatja iskolába, a gyermek továbbra is távoktatásban részesül, de a szülő már nem kaphat ún. pandémiás gondozási díjat (OČR).

Ha a gyermek jelenléti oktatásban részesül, legalább az egyik szülőjének negatív teszteredménnyel kell rendelkeznie. Ugyanez vonatkozik az iskola alkalmazottaira, vagyis a tanítókra, a szakácsnőkre és a takarítónőkre is. A teszt nem lehet öregebb 7 napnál.

Hasonlóan negatív teszteredményre van szükségük a 10 évnél idősebb gyermekeknek is. A szülők becsületbeli nyilatkozatot írnak alá arról, hogy teszteltették magukat és az eredmény negatív lett.

4.  Melyik iskolák nyitnak és melyikek nem?

Február 8-tól iskolába léphetnek az alsótagozatos tanulók, a középiskolák végzős diákjai, valamint az óvodások. Ezek az intézmények csak az ún. fekete járásokban maradnak zárva.

Előfordulhat azonban, hogy a kedvezőbb járványügyi mutatókat produkáló járásokban sem nyitnak ki ezek az intézmények – attól függ, hogy dönt az illetékes közegészségügyi hivatal és az iskolák fenntartói.

Ebben az esetben folytatódik a távoktatás. A tavaszi szünet nem marad el.

5. Hova mehetek teszt nélkül?

Negatív teszteredmény nélkül elmehetünk élelmiszerboltba, patikába vagy drogériába, vehetünk állateleséget. Mindig a lakhelyünkhöz legközelebbi boltot keressük fel. Nincs szükség negatív teszteredményre akkor sem, ha gyermekről, közeli családtagról vagy háziállatokról gondoskodunk, ha esküvőre, keresztelőre vagy temetésre megyünk. Kutyát vagy macskát 1 000 méteres távolságon belül sétáltathatunk.

6. Elmehetek bankba vagy az e-shop árukiadó helyére?

Ha bankba, postára vagy árukiadó helyre kell mennünk, vinnünk kell magunkkal a teszteredményt is, ami nem lehet 7 napnál régebbi.

Ugyanez vonatkozik azokra az esetekre is, ha tisztítóba, trafikba, optikába, biztosítóba, kertészeti boltba megyünk, amelyek nyitva vannak, de nem tartoznak a létfontosságú árucikkeket kínáló szolgáltatások közé.

7. Hogy van ez a természetjárással?

Az új szabályozás szerint saját járáson belül már nincs szükség a negatív teszteredményre, ha a természetbe megyünk.

Abban ez esetben viszont, ha egy másik járásban kívánunk a természetben tartózkodni, szükség van teszteredményre, ami nem lehet régebbi 7 napnál. Vigyázat: a fekete járásokba nem ruccanhatunk ki a természetbe, ez tilos, hacsak nem élünk ezekben a járásokban! A fekete járásokban élők viszont – teszttel – kimehetnek a természetbe a jobb járványügyi helyzetben lévő járások területén. Teszt nélkül individuálisan sportolhatunk is, de csak saját járáson belül.

8. Hogy is van ez, ha elmúltam 65 éves vagy nem mehetek tesztelésre?

Ilyen esetben csak 1000 méteres körzetben lehet sétálni. Kivételt kapnak a súlyos és középsúlyos mentális sérülésben szenvedők és az autisták. A 15 éves kor alatti gyermekek és a 65 év feletti idősek teszt nélkül is kimehetnek a természetbe, de nem a fekete járásokban, hacsak nem ott élnek.

9. Elmehetek a hétvégi házamba vagy látogatóba?

Tömören fogalmazva: nem. Ezek a dolgok nem szerepelnek a kijárási tilalom kivételei közt. Az egészségügyi miniszter ezt azzal indokolja, lehetetlen ellenőrizni a hasonló kivételeket, ezért a kormány nem is engedélyezi. Ugyancsak tilos a séta a saját családtagokon kívül másokkal.

10. Kik nyithatnak ki?

A COVID-automata fekete szakasza alapján a boltok zárva tartanak. Kivéve a már említett élelmiszerüzleteket, drogériákat és gyógyszertárakat.

Újdonság, hogy a kertészeti boltok is kinyithatnak, de oda csak 7 napnál nem régebbi negatív teszteredménnyel mehetünk.

Az éttermek továbbra is csak ételkiadóként működhetnek, nem ülhetünk be az étel elfogyasztására.

11. Átestem a koronavírus-fertőzésen, teszteltetnem kell magam?

Csak abban az esetben, ha ez több mint három hónapja történt.

Akik az utóbbi 90 napban betegedtek meg, azoknak egyetlen járásban sem kell tesztelésre menniük.

Ők szükség esetén felmutathatják az orvostól kapott igazolást, az e-mailt és/vagy az sms-t, amit arról kaptak, hogy pozitívak lettek.

12. Hogy van ez azok esetében, akiket már beoltottak koronavírus ellen?

Azok, akik már mindkét adag vakcinát megkapták és a második oltást követően már eltelt 14 nap, mentesülnek a teszteléstől.

13. Mi változik az oltás menetében?

Az egészségügyi miniszter bejelentette, hogy a pedagógusok előbb kapják meg az oltást. Az AsraZeneca vakcináját adják be nekik.

A következő napokban 20 ezer adag oltóanyag érkezik, amit a kormány azoknak a pedagógusoknak a beoltására szán, akik az alsó tagozatokon és az óvodákban tanítanak.

Az 55 évnél idősebb pedagógusok a Pfizer-vakcináját kapják, mert ezt idősebbeken is tesztelték.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.