Kék és fehér szavazólapok
Az összevont választásra október 29-én kerül sor, reggel 7 és este 20 óra között. A polgármester helyben lehetővé teheti, hogy legfeljebb két órával korábban kezdődjenek a választások, befejezni azonban mindenhol 20 órakor kell.

A településeknek október 4-éig kellett minden háztartásba kézbesíteni a választások helyéről és idejéről szóló értesítést, illetve ugyaneddig az időpontig a község hirdetőtábláján ki kellett függeszteni a regisztrált jelöltek névsorát. A választási jegyzékeket a települések a lakosság-nyilvántartás alapján készítik el. A hivatali órákban a választó kérheti annak ellenőrzését, hogy szerepel-e a jegyzékben, és hogy a róla felvezetett adatok helyesek és pontosak-e. Ha nem, akkor ezek módosítását kérheti.
A választások napja előtt 48 órával, tehát 26-án éjféltől kampánycsend lép életbe. Ez idő alatt tilos választási kampányt vezetni és közvélemény-kutatási adatokat megjelentetni.
Az összevont önkormányzati és megyei választások specifikuma, hogy – szemben az országos, európai parlamenti és köztársasági elnöki választásokkal – kizárólag a lakhelyen lehet voksolni. A választójog gyakorlásának feltétele a legkésőbb a választások napjáig betöltött 18. életév. Aki tehát 30-án lesz 18 éves, még várhat négy évet.
A parlamenti választásoktól eltérőn most a Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkező külföldi állampolgárok is szavazhatnak. Ők a tartózkodásra jogosító okmánnyal igazolják magukat.
Az adategyeztetést követően, aláírás ellenében kiadják a szavazólapokat és a borítékokat. Pozsonyban és Kassán összesen hatot, másutt négyet kapnak a választók, illetve borítékból ennek a felét.
Pozsonyi és kassai olvasóink ezek mellé még kapnak két szavazólapot, amelyek bal oldalukon szürke sávval lesznek megjelölve. Ezekkel a városi képviselő-testületi tagokra, és a főpolgármesterre szavazhatnak.
Megyefőnök, polgármester és főpolgármester esetében egy jelöltet lehet karikázni. A név előtt levő számot kell bekarikázni.
Helyi és megyei önkormányzati képviselők választásakor a képviselő neve előtti számot kell bekarikázni. A szavazólapon közlik, hogy az adott választási körzetbe hány képviselőt lehet választani. Kevesebb nevet lehet karikázni, többet viszont nem, mert ebben az esetben a szavazólap érvénytelen lesz.
Aki elrontotta a szavazást, a bizottságtól kérhet új szavazólapokat, az elrontottat viszont át kell adni a bizottságnak.
A megyei választási kék sávos szavazólapokat a kék borítékba kell tenni, és a kék urnába dobni. A helyi önkormányzati, fehér, külön jelölés nélküli szavazólapokat pedig a fehér borítékba kell tenni, és a fehér urnába dobni. Ha ugyanis a választó nem a megfelelő borítékba helyezi a megfelelő színű szavazólapot, akkor érvénytelen lesz a szavazata. Szintén érvénytelen lesz az a szavazólap, amit nem a megfelelő színű urnába dobnak be.
A megyei választások 2926 településen valósulnak meg. Helyi önkormányzati választások 2921 településen lesznek. Öt faluban csak megyei választások lesznek, mivel sem képviselőnek, sem polgármesternek nem jelentkezett senki sem.
Megjelent a Magyar7 2022/43. számában.