2023. november 13., 11:04
Frissítve: 2023. nov. 13. 16:22

Jóváhagyta programnyilatkozatát a kormány. Nézze meg, hogy melyek a legfontosabb céljaik!

Hétfői ülésén jóváhagyta programnyilatkozatát a kormány, melyet ezután a parlament elé terjeszt és bizalmat kér a törvényhozástól.

kormány tabló 231025
Az új kormány
Fotó: TASR

Az alkotmány szerint a kinevezését követően minden új kormánynak 30 napon belül a parlament elé kell terjesztenie a programtervezetét és bizalmat kérni.

Ahogy azt a nyilatkozatban írják, a program feladata, hogy reagáljon azokra a körülményekre és eseményekre, amelyek jelentősen befolyásolják az ország politikai, gazdasági, pénzügyi, társadalmi és jogi helyzetét a világban.

Tíz pontban összegezték a jelenlegi helyzetet és terveiket:

  1. 2020 óta a Szlovák Köztársaság az Európai Unió legszegényebb országai közé került. A lakosság életszínvonala nemcsak az európai átlaghoz képest romlik, hanem a környező országokhoz képest is.
  2. A Szlovák Köztársaság államháztartása 2020 elejéhez képest felborult, az állam magas hiánnyal és rekordmértékben növekedő adóssággal néz szembe. Veszélybe kerül az is, hogy létfontosságú pénzügyi forrásokat vonjanak le az Európai Unió és a Szlovákia helyreállítási tervében.
  3. A Szlovák Köztársaság új kormánya a szükséges mértékben a piaci alapú, jól működő és szabályozott piacgazdaság elvein alapuló erős szociális és jogállamot részesíti előnyben az államháztartás rosszul átgondolt radikális konszolidációjával szemben, amely tovább ronthatná az ország kedvezőtlen helyzetét.
  4. A 2020 és 2023 között működő korábbi kormányok inflációs nyomásának figyelmen kívül hagyása miatt Szlovákiában volt a legmagasabb az eurózónában az árnövekedés, az élelmiszerek esetében pedig drámai mértékben. A Szlovák Köztársaság új kormányának harca száll a biztonságos és megfizethető energiaellátásért.
  5. Szociális párbeszéd gyakorlatilag nem létezik, mivel az előző kormány figyelmen kívül hagyta a szociális partnerek jogos követeléseit, és meggondolatlan döntésekkel jelentősen rontotta az állam és az önkormányzatok viszonyát. A Szlovák Köztársaság kormánya minden szinten megújítja a partnerségi párbeszédet, és tisztelettel figyeli a partnerek jogos igényeit.
  6. A kihívásokkal teli gazdasági körülmények és az államháztartás rossz állapota ellenére a Szlovák Köztársaság kormánya megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy Szlovákia modern állammá váljon. A hatékony állam, amely a szociális biztonságot, a versenyképes üzleti környezetet, az oktatás és az egészségügy minőségének javítását, valamint az igazságszolgáltatásba és a jogállamiságba vetett közbizalom erősítését helyezi előtérbe. A fontos nemzeti társadalmi-gazdasági célok azonban nem teszik lehetővé a Szlovák Köztársaság új kormányának, hogy tovább növelje a védelmi kiadásokat.
  7. A Szlovák Köztársaság kormánya felhagy a biztonsági erők politikai célú felhasználásával. Nyugalmat teremt a polarizált társadalomban, amelyben az előző kormány munkájának eredményeként a gyűlölet, az agresszió és az intolerancia megnyilvánulásai gyakrabban fordulnak elő, mint a modern szlovák történelem más időszakaiban. A Szlovák Köztársaság új kormánya figyelmet fordít a nemzeti önbizalomra, a szuverenitás, az államiság és az egészséges hazaszeretet erősítésére, az állami jelképek, a nemzeti és kulturális hagyományok tiszteletére.
  8. Az előző három kormány figyelmen kívül hagyott illegális migrációt, ezért a Szlovák Köztársaság új kormánya gyors reakcióra készteti annak érdekében, hogy megvédje a Szlovák Köztársaság polgárait az illegális migráció belső biztonságra gyakorolt ​​negatív hatásaitól.
  9. A Szlovák Köztársaság rendkívül fontos európai uniós tagsága a schengeni és az euróövezeti csatlakozást követően további kihívásoknak van kitéve. Az alapvető döntések többségi szavazással történő meghozatalában az egyhangúság felváltására irányuló javaslatok, illetve a kötelező migrációs kvóták bevezetésére tett kísérletek nem felelnek meg a Szlovák Köztársaság új kormányának az Európai Uniós szuverén tagságról és a nemzeti érdekek védelmének szükségességéről alkotott elképzeléseinek.
  10. A Szlovák Köztársaság kormánya továbbra is támogatja az ukrajnai konfliktus olyan megoldásait, amelyek a nemzetközi jog elvein alapulnak, beleértve Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül, valamint természetes jogát az önvédelemre. A jelenlegi ukrajnai helyzet azt mutatja, hogy a konfliktus katonai megoldása nincs kilátásban, és hatalmas emberi tragédiákhoz vezet. A kormány támogatja a nemzetközi közösség tűzszünethez és békekezdeményezésekhez vezető kezdeményezéseit, különösen az Európai Unió területén. Az ukrajnai konfliktus bármilyen megoldásának hozzá kell járulnia a páneurópai stabilitás és biztonság erősítéséhez is.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.