2020. július 11., 16:51

Jön a koronavírus második hulláma? Mihez kezdjünk? Fontos kérdések és értelmes válaszok

Miközben régen nem látott fertőzésszámokat regisztrál a szlovák közegészségügy, a tengerentúlról pedig egyre-másra érkeznek az aggasztó beszámolók, az ember óhatatlanul elgondolkodik azon, kibírunk-e még egy koronavírus-járványt. Kibírja-e a gazdaság? Kibírjuk-e mi, állampolgárok, húgy újra hetekre a négy fal közé szorulunk. A szakértők azt állítják, bár a veszély valós, kis odafigyeléssel nem kell még egyszer azt átélnünk, amit idén tavasszal kellett. A Sme napilap kérdés-válasz formájában gyűjtötte össze a legfontosabb tudnivalókat, ezekből szemezgetünk.

Fő a biztonság. Még, ha bronzból is van az ember feje...
Fotó: TASR

Az emelkedő fertőzésszám vajon a vírus második hullámának előszele, vagy az már itt is van a nyakunkon?

A napilap által megkérdezett járványügyi szakember azt állítja, a járvány második hulláma egyelőre nem ért el hozzánk, lévén, a betegség nem terjed széleskörűen, néhány jól behatárolható gócpontra koncentrálódik. Jelenleg ilyen Kiszuca és Árva vidéke, Privigye, illete Eperjes környéke.

Mi legyen azokkal, akik nyaralni készülnek? Fújják le az egészet és maradjanak otthon inkább?

Erre, legalábbis a hatóságok szerint, egyelőre semmi szükség. A közegészségügyi hivatal szóvivője, Marek Eliáš arról beszélt, az emberek "mérlegeljék", hogy feltétlenül szükséges-e külföldre menniük, vagy módjukban áll elhalasztani az utazást.

Ha úgy döntenek, vállalják a kockázatot, azt tanácsolják a szakemberek, lehetőleg olyan országba utazzanak, amely elég közel van ahhoz, hogy, ha baj van, különösebb bonyodalmak nélkül, időben hazajuthassanak a határok lezárása előtt.

Az utazóknak azt ajánlják, tájékozódjanak azokról az országokról is, amelyeket a szlovák hatóságok biztonságosnak ítélnek, nem árt figyelembe venni, hogy az adott országban hol alakultak ki járványgócok. Ezeket a helyeket pedig érdemes inkább elkerülni. Horvátországban ilyen például a főváros környéke, vagy Lengyelországban Szilézia.

Szlovákián belül is vannak kockázatosabb uticélok?

A járványügy szerint erre utalók jelek egyelőre nincsenek, de az óvatosság nem árt, hiszen számos kirándulóhely a szokottnál több vendéget fogad majd az idei nyáron, így a vírus, elméletileg, könnyebben is terjedhet ezeken a helyeken.

A strandon, vagy a tavak vizében elkaphatjuk a fertőzést?

Nem! A víz nem terjeszti a SARS-CoV-2 vírust.

strand koronavírus
Fotó:  TASR/AP

Mi a helyzet a bogarakkal, rovarokkal? Egy szúnyogon keresztül elkaphatjuk a betegséget?

Bár a szakértők szerint ennek elméleti lehetősége fennáll, a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján ilyesmire még nem volt példa.

A miniszterelnök arról beszélt, törvény írná elő, hogy a veszélyes országokból (például Szerbia, India, Brazília, USA) hazatérő állampolgárokat SMS-ben értesítsék arról, házi karanténba kell vonulniuk, legalább öt napra. Hogy működik majd a rendszer?

A Sme azt írja, egyetlen általuk megszólított mobilszolgáltató sem tudott erre a kérdésre választ adni. Több illetékes azt mondta, legfeljebb off-record, nem hivatalos információik vannak arról, a kormányfő miként képzeli el a rendszer működését.

Mi történik majd az idősotthonokkal, szociális intézményekkel? A közeljövőben lehet újabb szigorításokra számítani?

Az illetékes azt mondják, egyelőre nem. Egyelőre a június elején elfogadott rendelkezés van érvényben, amely előírja, hogy egy ápolt legfeljebb két látogatót fogadhat, lehetőség szerint a szabad ég alatt. Az eperjesi idősek otthonában, ahol egy nővér és egy orvos is megfertőződött, szünetel a látogatás.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.