2021. február 9., 08:44

Így működik egy oltóközpont - KÉPRIPORT

Két rendelőben folyik a koronavírus elleni oltás a Covid-kórházzá alakított Galántai Szent Lukács kórházban. Jelenleg főleg a 75 év felettiek és az egészségügyi dolgozók jönnek az oltásra.

Ancsi néni megkapja az oltást
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A szlovák kormány január 26-án jelentette be, hogy már a 75 évnél idősebbek is jelentkezhetnek a Covid elleni oltásra.

Regisztrálni legegyszerűbben a korona.gov portálon keresztül lehet, azonban, ha valaki be akar jelentkezni, vagy be akarja jelenteni idős családtagját, gyorsnak és szemfülesnek kell lennie, hiszen az egyes oltóközpontok időpontjai rohamosan fogynak. A regisztráció lehetősége jelenleg zárva van, a rendszer azt mutatja, az országban az összes oltóközpont kapacitása megtelt február 24-ig.

A galántai Ancsi nénit unokája jelentette be oltásra rögtön a regisztráció első körében, a bejelentés is csak többszöri próbálkozás után sikerült. A nénit elkísértük az oltásra, hogy lássuk, miként is működik egy oltóközpont.

Ahogy Ancsi néni elmondta, a regisztráció után rögtön SMS-ben és emailben is megkapták a percre pontos időpontot és a Covid-Pass-nak nevezett regisztrációs számot.

Az oltás előtt előkészítette személyigazolványát, egészségügyi kártyáját és gondosan felírta magának a regisztrációs számot is.

oltás
Anamnézis
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A galántai kórház mentős-bejárat felőli oldalán, jobbra a PCR-tesztek mintavételi helyétől meg is találtuk az oltási központot. Az információs táblák kétnyelvű (szlovák és magyar) tájékoztatása alapján gyorsan megtudtuk, hová is kell menni.

oltás
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

Akik sokkal hamarabb érkeznek, azoknak kint kell várakozni, az emberek bebocsájtását a hadsereg katonái végzik, akik alaposan ellenőrzik a foglalás időpontját és azt, kit engednek be a folyosóra.

Az első lépés a regisztrációs pulthoz vezet, ahol nagyon kedves adminisztratív munkaerők ellenőrzik a regisztrációs számot és megmutatják az oltásra érkezőknek, hol kell várakozniuk, amíg a nővérke szólítja őket.

oltás
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A folyosón leginkább idős emberek várakoznak hozzátartozóikkal, pár méterenként lehetőség van a kézfertőtlenítésre, a nyugodt légkört még a rendfenntartó erők jelenléte sem feszélyezi. A katonák is kedvesen segítik az időseket, nyugodtan, precízen végzik munkájukat.

oltás
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea

A rendelő ajtaját kinyitva a nővérke automatikusan megkérdezi az oltásra érkezőket, magyarul vagy szlovákul beszélgessenek e. A magyar szó lehetőségét főleg a szlovákul nehezen beszélő, magyar ajkú idős emberek díjazzák.

Ancsi nénit a doktornő is magyarul kérdezi ki: van -e valamilyen betegsége, nehézsége, milyen gyógyszereket szed, az adatait elektronikus rendszerbe táplálja. Mikor kiderül, hogy a néninek már volt egyszer csúnya allergiás rohama, a doktornő azonnal ad neki egy Medrol nevű tablettát, ami megakadályoz egy esetleges allergiás reakciót.

A tabletta hatására fél órát várakozunk, majd a nővérke egy ügyes mozdulattal beszúrja a BioNTech által gyártott Comirnaty vakcinát.

Figyelmeztetik a pácienst, hogy a legközelebbi oltás időpontjáról körülbelül három hét múlva érkezik SMS és e-mail a regisztrációkor megadott elérhetőségekre.

Ancsi néni pedig megkapja az első oltásról szóló igazolást. Az oltás után fél órát kell a rendelő előtt várakozni, hogyha esetleges rosszullét következne be, azonnal tudjanak segíteni.

oltás
Fotó:  Horváth Szomolai Andrea
A doktornő portálunk kérdésére elmondta, naponta körülbelül 150 embert tudnak beoltani a két rendelőben együtt. Jana Fedáková, a kórház szóvivője megerősítette portálunknak, hogy hetente nagyjából 780 embert oltanak be Galántán, a kórház dolgozói közül 450-en kapták meg az oltást.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.