Így ellenőrzik majd szeptember 30-án a választási eredmények tisztaságát
Két szakaszban történik az őszi előrehozott parlamenti választáson a szavazatok számlálása: előbb manuálisan számolják meg a szavazatokat, majd a következő szakaszban az információs rendszerben számláltatnak meg a szavazólapok - hívja fel a figyelmet a Belügyminisztérium.

A tájékoztatás szerint a szavazatokat először a körzeti bizottság manuálisan számolja meg. Az eredményeket az online űrlapba írja, amely aláírás és jóváhagyás után lezárul.
A második szakaszban a szavazatok összesítése kizárólag az információs rendszerben történik.
A szaktárca hangsúlyozza, hogy
a többszörös ellenőrzés átlátható rendszere lehetetlenné teszi az illetéktelen beavatkozást, illetve a választási eredmények szándékos manipulálását
a megszámolás, akárcsak az eredmények összesítése bármely szakaszában.
„Az első szakaszban a körzeti választási bizottságnak a választáson induló politikai pártok által delegált tagjai számolják meg a választási körzetben elért választási eredményeket, a pártokra leadott szavazatokat és a preferenciaszavazatokat is” – magyarázta Eva Chmelová, a választási osztály igazgatója.
Az eredmények ezután elektronikus űrlapra kerülnek az IVIS információs rendszerbe, amely a bevitt adatok logikai ellenőrzését is elvégzi.
Amikor a jegyzőkönyvet a választási bizottság tagjai jóváhagyják, azt kinyomtatják, a tagok aláírják és feldolgozásra elküldik az információs rendszerbe. „Ebben a pillanatban a jegyzőkönyv le van zárva.
majd a járási választási bizottság ellenőrzése után azonnal közzéteszik a Szlovák Statisztikai Hivatal honlapján” - egészítette ki Chmelová.
Az eredmények ellenőrzésének második szakasza kizárólag elektronikusan történik.
A járási választási bizottság szemrevételezéssel ellenőrzi a körzetek jegyzőkönyveit, és azokat közzéteszi a Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatalának honlapján.
Ezt követően elkészülnek a járási választási bizottságok jegyzőkönyvei, amelyeket az Állami Választási és Pártfinanszírozási Ellenőrzési Bizottság kap meg, amely az ellenőrzést után elkészíti a választási eredményekről szóló jegyzőkönyvet Szlovákia egész területére vonatkozóan. „Ezután az összes jegyzőkönyvet közzéteszik a statisztikai hivatal honlapján” - tette hozzá Chmelová.
Az elektronikus szavazatszámlálással kapcsolatos kételyek esetén az elektronikusan elküldött választási jegyzőkönyv adatait összevetik a manuálisan feldolgozott választási jegyzőkönyv adataival - mondta el Ladislav Orosz, az Állami Választási Bizottság elnöke.
A választás során készített jegyzőkönyvek másolása sem korlátozott.
Ezek ugyanis nyilvánosan hozzáférhetők, és az aláírást követően a bizottság tagjai arról másolatot készíthetnek - szól a Belügyminisztérium tájékoztatása.