2021. április 6., 13:40

Hogy is van ez? Kiderült, hogy más a Szlovákiában lévő Szputnyik vakcina, mint amiről a külföldi szaklap ír

Egy hónapja, hogy Igor Matovič behozta a koronavírus elleni orosz vakcinát, ami a miniszterelnöki székébe került, de egyelőre még mindig csak a hűtött raktárban várakozik a 200 ezer adag oltóanyag. Használatát az Európai Gyógyszerügynökség még nem engedélyezte, holott már folyik az értékelése.

Szputnyik V
Fotó: TASR / AP

Világos választ arra a kérdésre, hogy biztonságos-e vele az oltás, a DenníkN értesülési szerint, az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézet vizsgálata után sem kapunk. A két fő játékos, Igor Matovič és Marek Krajčí már nincsenek funkcióikban. Előbbi megegyezett az orosz gyártóval az eddig nem regisztrált vakcináról, míg a volt egészségügyi tárcavezető terápiás használatra engedélyezte a Szputynik V-t és felkérte az Állami Gyógyszerellenőrzési Intézetet a vakcina bevizsgálására.

Sterilitás, toxicitás, szennyeződések, de ez még nem elég

A gyógyszerellenőrzési intézet az egészségügyi minisztériummal közös álláspontja szerint, ami a DenníkN birtokában van, nem hoztak döntést, mivel nincs elég információjuk. Azzal érvelnek, hogy nem tudják olyan komplex módon megítélni a vakcinát, mint az Európai Gyógyszerügynökség. Több tesztet is végeztek a behozott vakcinákon, a Szlovák Tudományos Akadémia Orvosbiológiai Központjával közösen.

Ezek alapján az oltóanyag megfelel a szigorú követelményeknek, amelyek többek között a toxicitásra, a sterilitásra, a mechanikai szennyeződésekre, a protein-koncentrációra, az állagra és egyebekre vonatkoznak. Ám csupán ezen tesztek alapján, az állásfoglalás szerint, nem lehet végleges következtetéseket levonni a a hatékonyságáról, illetve biztonságáról.

A szlovákiai intézet ráadásul nem is kapta meg  az összes dokumentumot, ami a gyártásról és a biztonságról szól, pedig erre szüksége lett volna.

Más ez a vakcina, mint ami a Lancetben szerepel

Fontos megállapítás, hogy a Szlovákiába behozott vakcinák nem teljesen ugyanolyanok, mint amelyekről a tekintélyes The Lancet nevű lap ír. És nem azonos azokkal a vakcinákkal sem, amelyeket más országokban használnak.

Pedig éppen a Lancetben megjelent cikk volt az, ami alapján nálunk is be akarták vetni a Szputnyik V-t. Lehetséges használatát maga Pavol Jarčuška infektológus, a szakértői konzílium tagja is megemlítette. Ő maga is részt vett, Matovič és Krajčí mellett, azon a sajtótájékoztatón, amit akkor tartottak, amikor az orosz vakcina megérkezett Kassára.

Úgy gondolom, hogy ez egy olyan vakcina, amiről jó adatokat publikáltak a tekintélyes folyóiratban”

– jegyezte meg Jarčuška.

Más országokat és gyártókat is megkérdezünk

Az egészségügyi tárca most megszólítja azokat az országokat, amelyek már használják az orosz vakcinát, hogy nyújtsanak kellő tájékoztatást annak biztonságáról és hatékonyságáról, valamint arról is, milyen mellékhatásokkal találkoztak. Az EU tagállamok közül csak Magyarországon oltanak vele.

A minisztérium a gyártótól bekéri a hiányzó dokumentációt is és kéri a gyártási folyamat során fellépő hiányosságok orvoslását.

Egyelőre rejtély az is, vajon bevetésre kerül-e a Szputynik V vakcina még az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezése előtt. Ha erre sor kerülne, a szlovák gyógyszerügynökség azt ajánlja, tegyék mérlegre az egyes kockázatokat és figyeljék a beoltottak állapotát.

A minisztérium az orosz vakcina vásárlását egy közvélemény-kutatás eredményével próbálta megindokolni. Ennek alapján az emberek egy része beadatná magának a vakcinát más oltóanyagot pedig elutasítanának. A Focus ügynökség felmérésnek pedig, amit a Markíza Televízió számára készített, az lett az eredménye, hogy csaknem ugyanannyian oltatnák be magukat a Szputnyikkal, mint a Pfizer/BioNTech vakcinával.

Ha el is kezdődne az oltás az orosz vakcinával, az választható lenne az emberek számára. Nem úgy működne tehát, mint a regisztrált oltóanyagok esetében, amelyek közül nincs választási lehetőség.

Külön regisztrációs rendszerben lehetne rá jelentkezni. Az oltásért a felelősséget, Eduard Heger bejelentése alapján, nem az orvos, hanem az állam viselné.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.