HÍRFOLYAM: a nyár folyamán megnyílhatnak a határok a két legfontosabb szomszédos állam irányában
Meghaladta a négymilliót a koronavírussal bizonyítottan fertőzöttek száma világszerte a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem szombat késő esti összesítésében. Vasárnapi hírfolyamunk: minden fontos hír a koronavírus-járvány alakulásáról egy helyen.

A koronavírus-járvány lassulásáról számoltak be vasárnap a Benelux-államok illetékes hatóságai, amelyek szerint egy hét alatt mintegy felére esett vissza a fertőzéssel újonnan nyilvántartásba vettek napi száma. A halálesetek, és a kórházi ápolásra szorulók mutatója szintén csökkenő tendenciát mutat.
Boris Johnson miniszterelnök vasárnap délután a Twitteren új felhívást tett közzé, amelynek megfogalmazása szerint mindenki tartózkodjon otthon, "amennyire ez csak lehetséges", és "ha tud", dolgozzon otthonról.
Johnson Twitter-bejegyzése továbbra is tartalmazza az útmutatást arra, hogy az emberek otthonaikon kívül tartsanak két méter távolságot egymástól, de ez kiegészült azzal a kitétellel, hogy "ahol ez lehetséges". A felhívásban olvasható az is, hogy mindenki korlátozza a kapcsolattartást másokkal.
A koronavírus és a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatását vizsgáló nemzetközi felmérésben is részt vesz Magyarország - közölte a Semmelweis Egyetem vasárnap az MTI-vel. Az online kérdőív május elsejétől magyarul is elérhető.
Matovič arról is beszélt, meddig kell még a szájmaszkot hordani.
Újra belobban?
Martin Klus, a külügyminisztérium államtitkára úgy véli, a nyár folyamán megnyílhatnak a határok a két legfontosabb szomszédos állam, Csehország és Ausztria felé.
A kormány döntése értelmében a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) május 10-től, azaz mától visszaállította a menetrend szerinti belföldi vasúti közlekedést.
Május 20-tól indulhat - több lépésben - az enyhítés negyedik fázisa, mondta Igor Matovič kormányfő a TA3 hírtelevízió A politikában című műsorában.
Egy nap alatt szombatra 522 új esetet azonosítottak, és ezzel a regisztrált koronavírusos fertőzöttek száma 15 232-re, a betegségben elhunytaké pedig 15 újabb halálos áldozattal 391-re nőtt - közölte vasárnap az egészségügyi minisztérium.
A betegségből eddig 3060-an, az elmúlt napban 151-en gyógyultak fel.
Oroszországban az elmúlt egy nap alatt 11 012-vel 209 688-ra nőtt az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma a vasárnap közzétett hivatalos adatok szerint; a napi emelkedés immár nyolcadik napja meghaladja a 10 ezret.
Újabb két igazolt fertőzöttet regisztráltak Szlovákiában, halálos áldozatról szerencsére nem érkezett hír.
Az aktív fertőzöttek száma 1917. Az aktív fertőzöttek 62 százaléka, az elhunytak 79 százaléka, a gyógyultak 54 százaléka budapesti vagy Pest megyei.
Hivatali idejük lezárta után az amerikai elnökök általában tartózkodni szoktak utódjuk bírálatától, és nem vesznek aktívan részt a politikai életben sem. Ez így volt George W. Bush, Bill Clinton, Ronald Reagan és a korábbi amerikai elnökök esetében is. Obama ezt a szokás most megszegte.
Montenegróban viszont napok óta egyetlen új esetet sem vettek nyilvántartásba, és a nyugat-balkáni országok többségében átlagosan 10-20 új fertőzöttet regisztrálnak naponta.
Karanténba vonult szombaton a koronavírus-járvány elleni küzdelem három amerikai vezető személyisége: Anthony Fauci, az allergológiai és fertőző betegségekkel foglalkozó országos intézet (NIAID) vezetője, Robert Redfield, a járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) igazgatója és Stephen Hahn, az élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) vezetője.
Egyik egészségügyi szakember sem kívánt nyilatkozni, de amerikai sajtóértesülések szerint valamennyien kapcsolatban voltak az amerikai alelnök, Mike Pence sajtófőnökével és szóvivőjével, Katie Millerrel, akinél pénteken állapították meg a vírusfertőzést.
Fauci 79 éves, Redfield a 69-ik évében jár, Hahn pedig betöltötte a 60-at, tehát mindhárman a veszélyeztetett korosztályba tartoznak.
Ezrek tüntettek Németországban a koronavírus miatt életbe léptetett korlátozások ellen szombaton. A legtöbben a délnyugat-németországi Stuttgartban vonultak utcára, kisebb megmozdulásokra került sor Berlinben, Münchenben és Frankfurtban.
Ezzel Brazília a hatodik helyre került az államok között a halálos áldozatok alapján felállított listán.
A brazil szaktárca hivatalos adatai szerint 10 627 a halottak száma, míg a fertőzötteké 155 939. Ez utóbbi szám a valóságban feltehetően sokkal több, mert nincs elég teszt.
Szombat estig 24 óra alatt 730 ember halt meg a kórban, és 10 611 újabb megbetegedést regisztráltak.
A járvány terjedésének gyors üteme miatt a 210 millió lakosú Brazília vált Latin-Amerika leginkább fertőzött országává.
A hivatalos adatok szerint eddig 4 004 224 esetet, valamint 277 860 halálos áldozatot jegyeztek fel globálisan. A felgyógyultak száma 1 348 383 volt.
Az adatokból az derül ki, hogy lassul a fertőzés terjedése. Ez abból is kitűnik, hogy a fertőzöttek száma egymillióról kétmillióra 13 nap alatt duplázódott meg, míg kétmillióról négymillióra 26 nap alatt.
A jelentésben azonban hangsúlyozták: ezek a számok nem feltétlenül tükrözik a valóságot, minthogy számos országban csak a súlyos esetekben végeznek vírustesztet.
A legtöbb fertőzött az Egyesült Államokban van, 1 305 199, a halottak száma 78 469.
Fertőzöttből 150 000 ezernél több esetet regisztráltak Spanyolországban, Olaszországban, Nagy-Britanniában, Oroszországban, Franciaországban és Németországban.