HÍRFOLYAM: A koronavírus-fertőzöttek száma már 137, fogytán a vér és a védőfelszerelés a kórházakban
Pénteki hírfolyamunk a koronavírus-járvány alakulásáról. Minden egy helyen.

A mai napon tizennégy újabb fertőzöttet regisztráltak a szlovák hatóságok. Fertőzött személyt találtak több magyarlakta településen is, például Bősön, Lekéren vagy Párkányban.
Elsősorban a határ átjárása volt a téma, de a magyar külügyminiszter az itteni közösséggel kapcsolatosan is részletesen tájékozódott.
Eddig 7 koronavírusos beteget engedtek haza a kórházból, akik otthoni karanténban maradnak.
A garamszentbenedeki kegyhely, a Szent Benedek tiszteletére felszentelt apátság rektora, egyben a Nyitra egyházmegye helynöke, Peter Brodek egy magánrepülőgépen vitte körbe Nyugat- és Közép-Szlovákia felett a Szent Vér ereklyét. Áldást és segítséget kért a betegekre, orvosokra, egészségügyi dolgozókra, mentősökre, katonákra, rendőrökre és minden dolgozóra, akik a válság óráiban is a helyükön maradtak. Könyörgött a betegek gyógyulásáért és azért, hogy a koronavírus-járvány a lehető legkevesebb áldozatot szedje és az emberek el tudják viselni azokat a terheket, amelyeket a vészterhes idők hoznak magukkal.
Ma este 20.00-kor vastapstól lesz hangos Szlovákia. Ezzel köszönik meg a helytállást az egészségügyi dolgozóknak, a tűzoltóknak, a rendőröknek, a boltosoknak és mindenkinek, aki a frontvonalban teljesít szolgálatot.
Jó hír, hogy a Pozsonyi Egyetemi Kórház 6 új lélegeztetőgépet szerzett, amelyek segíthetik a koronavírusos súlyos betegek ellátását. Rossz hír viszont, hogy a Nemzeti Onkológiai Intézet több dolgozója is karanténba került, miután kiderült, hogy egy 75 éves férfi elhallgatta, hogy kapcsolatba került egy olyan személlyel, aki külföldről tért haza.
Branislav Gröhling az új oktatási miniszter nem tudja elképzelni, hogy a diákok a kéthetes, koronavírus miatt elrendelt szünet után visszaüljenek az iskolapadokba. Kilátásba helyezte a kényszervakáció meghosszabbítását. Egyúttal azon lesz, hogy az ütemterv szerint érjen véget a tanév.
A laboratóriumi tesztek újabb 14 esetnél mutatták ki a koronavírus-fertőzést. Szlovákiában összesen 137 fertőzött van. Negatív eredményt hozott 354 teszt, tájékoztatott az egészségügyi minisztérium. Pozitív lett a tesztje három személynek, akik a bősi karanténban tartózkodnak. Mindannyian Ausztriából tértek haza. A pozitív mintákat a pozsonyi, a szentmártoni, az eperjesi, a trencséni, a nyitrai és rózsahegyi kórházakban vették le.
Egy személyautóban elfért volna az a szállítmány, amit Kassa megye a tartalékalapból kapott egészségügyi intézményei számára.. Csak szájmaszkból több mint 2 milliót kértek, de csupán 10 ezer érkezett.
A Svet zdravia kórházlánc hálózatába tartozó több kórházban is sürgősen szükség van vérre, hiszen az akut betegellátás nem szünetel. Várja a véradókat a dunaszerdahelyi, a nagymihályi, a varannói, az iglói, a rozsnyói, a homonnai és tőketerebesi kórház is. A rendkívüli helyzetre való tekintettel konkrét napra és órára kapnak időpontot az önkéntes véradók.
Megszűnt a koronavírussal kapcsolatos rémhírek terjedése. Az ilyen álhírek korábban ezrével jelentek meg - tájékoztatta a TASR hírügynökséget Denisa Bárdyová, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Magyarország megnyitotta a párkányi határátkelőt a személygépkocsik és a gyalogosforgalom előtt. Erről csütörtökön állapodott meg a szlovák és a magyar országos rendőr-főkapitány.
Denisa Bárdyová, a rendőr-főkapitányság szóvivője emlékeztetett arra, hogy csak a határ 30 kilométeres körzetében lakók vagy dolgozók léphetik át az államhatárt. Fel kell mutatniuk a személyi igazolványukat vagy az útlevelüket, tartózkodási engedélyüket, a munkáltatói igazolást vagy a munkaszerződésüket.
Több szlovákiai üzletlánc külön időseknek fenntartott vásárlási időt szabott meg. A Kaufland és a Lidl például minden nap 13.00-14.30 között, a Billa pedig 8.00-9.00 között várja, illetve részesíti előnyben a kiszolgálásnál a 65 évnél idősebb vásárlóit. Jó ötlet, jó kezdeményezés!
„A koronavírus-krízis első két hetében láthatjuk a pozsonyiak fegyelmét és összetartását. Ez az a két szó, amely városunk számára nagyon sokat jelent” – nyilatkozta Matúš Vallo.
Tegnap még csak feltételes módban fogalmazhattunk, mára azonban biztossá vált: a szlovák és a magyar hatóságok újra megnyitották a komáromi határátkelőt a két ország állampolgárai számára, így nem kell mintegy száz kilométert kerülniük a térségben élőknek.
Sorozatunkban gyakorlati tanácsokat adunk szülőknek ahhoz, milyen napirendet alakítsanak ki, milyen foglalkozásokkal tarkítsák az együtt töltött időt óvodás- , illetve kisiskolás korú gyermekeikkel.
Sejtelmünk sincs, milyen lesz a helyzet, mikorra sikerül megfékezni a koronavírus terjedését. Csak annyi biztos, hogy ez még csak a kezdet, szokjuk a gondolatot, hogy lassan karanténba zárják az egész országot. Egész Európát. Főszerkesztőnk jegyzete.
Samsung prioritásként kezeli dolgozóik egészségi állapotát, ezért a kialakult helyzetre való tekintettel az állami szervek rendeleteit és ajánlásait figyelembe véve március 23-tól 29-ig felfüggesztik a gyártást.
E heti adásunk két központi témája a Matovič-kormány hivatalba lépése és az országban tomboló koronavírus-járvány. Hogyan hat egyik a másikra? Tanulhat-e az új kormány Pellegriniéktől? Tényleg kénytelenek vagyunk megdicsérni a leköszönő miniszterelnököt?
A hivatalos és biztosított küldeményekről, a „saját kézbe” típusú, a tértivevényes és utánvétes ajánlott levelekről, valamint az egyéb díjakkal terhelt küldeményekről csak értesítést fog küldeni, ezeket az ügyfeleknek kell majd átvenniük a postán. A küldemények megőrzési határidejét 14 nappal meghosszabbítják.
Nem volt még Szlovákia történetében olyan kormány, amely ilyen nehéz helyzetben vette volna át a hatalmat. A politikai nézeteinktől függetlenül ugyanazt várjuk Igor Matovič (OĽaNO) kormányától: hogy átvezet minket a nehéz napokon, hogy felkészíti a kórházainkat a nagyszámú beteg fogadására, és hogy gondoskodni fog olyan intézkedésekről, amelyek segítenek megbirkózni a válság gazdasági és társadalmi következményeivel. Ezt Zuzana Čaputová államfő jelentette ki a Markíza TV-csatornán elmondott rendkívüli beszédében.
Nemcsak a betegséggel, hanem a negatív gazdasági következményekkel is meg kell birkóznunk, emellett le kell győznünk magunkban a csüggedés és a reménytelenség érzését is. Mindezt Peter Pellegrini (Smer-SD) leköszönő kormányfő jelentette ki.