HÍRFOLYAM: 45 újabb fertőzött van az országban
Folyamatosan frissülő hírfolyamunkban összegyűjtük a nap legfontosabb híreit a koronavírus-járvány alakulásáról. Kövessen minket!

A negyvenöt új pozitív mintával 1244-re nőtt az igazolt fertőzésszám Szlovákiában. Huszonhat új gyógyultat is regisztráltak, ráadásul bő egy hét után először, halálos áldozatot sem követelt tegnap a járvány.
A SzóBeszéd vendége Viola Miklós sebészorvos volt. Vendégünk legutóbbi beszélgetésünk során a helyzethez képest pozitívan értékelte a járvány terjedését országon belül. Álláspontját még mindig tartja, sőt, abban bízik, hogy a jósolt elhalálozási arány is kisebb lesz.
Az enyhítések első fázisában újra nyithat a galántai piactér is. A városi piac a hagyományokhoz híven kedden, csütörtökön és szombaton lesz nyitva reggel fél héttől délután egy óráig, szigorú intézkedések mellett.
Több mint húszéves mélypontról, 16 dollár alatti szintről pattant fel az északi-tengeri Brent szerdán azokra a kilátásokra, hogy a nagy olajexportőr országok az eddig vállaltnál is nagyobb mértékben foghatják vissza kitermelésüket.
Az ázsiai országok közül jelenleg Szingapúrt sújtja legjobban a koronavírus-járvány. A fertőzöttek száma meghaladta a tízezret.
Feltűnő ugyanakkor, hogy míg a fertőzöttek száma ilyen magas, addig csak 11-en vesztették életüket a koronavírus okozta betegségben.
A külügyminisztérium sajtóközleményében az olvasható, hogy a vírus eredetileg külföldi munkásszállókból terjedt el az országban. Szingapúrban időközben lezártak minden ilyen létesítményt, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését.
A szingapúri kormány a napokban elkezdte elkülöníteni az egészséges munkásokat a fertőzöttektől. Körülbelül 200 000 építőmunkás lakta a szingapúri munkásszállókat, nagyrészük fiatal férfi volt. A szobák általában zsúfoltak voltak, több mint húszan laktak egy helyiségben, így a vírus nagyon gyorsan elterjedt körükben. (hajtman)
Spanyolországban az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma 4211-gyel, a halálos áldozatoké 435-tel, míg a gyógyultaké 3401-gyel emelkedett az elmúlt egy napban, az adatok a járvány stagnálását mutatják - derült ki a spanyol egészségügyi minisztérium szerdai jelentéséből.
"A kezdetben rekedt hang pár perc múlva élettel telik meg, és gyorsabban jár a kertben a sorok közt, mint mi. Hát, ez kell neki. Mi. Nem a reuma gyógyszer, a tej, liszt, vagy a cukor, amit a kapura akasztunk. Anélkül ellenne hónapokig is. Most nyer értelmet számomra az a kijelentése, hogy mi vagyunk az élete. Ő pedig a miénk. Szükségünk volt ezekre a percekre" - Tóth Tünde jegyzete.
A márciusi erősen fékezett habzású hónapban is történt pár érdekes helycsere a márkák és a modellek között. Vas Gyula összeállítása.
A képviselő-testület ülése előtt egy nappal hozták nyilvánosságra a Pénzügyi Intézet prognózisát, amely szerint ha a jelenlegi helyzet két hónapig marad érvényben, 7,2 százalékos bevételcsökkenéssel kell számolni. A legrosszabb forgatókönyv szerint 12,5 százalékos lesz a csökkenés, ami katasztrofális lenne.
A munkáltatóknak, illetve a kötelező betegbiztosítással vagy nyugdíjbiztosítással rendelkező, önálló kereső tevékenységet végző személyeknek áprilisban sem kell járulékot fizetniük. A vállalkozók ideiglenesen védelmet kérhetnek a lejárt tartozások összegének növekedése vagy a bevétel 2019-es év azonos időszakához viszonyított jelentős csökkenése miatt, ami veszélyezteti a vállalkozás működését.
Romániában szerdán 508-ra emelkedett az új típusú koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, miután az utóbbi 24 órában 26 új halálesetet regisztráltak.
Az alapiskolás diákok szüleinek 84 százaléka ért egyet azzal, hogy a tanév végén szóbeli értékelést kapjanak a gyerekek – derült ki a Focus ügynökség felméréséből, amely a Komenský Intézet megrendelésére készült.
A batizfalvi (Batizovce) szociális otthonban is felütötte a fejét az új koronavírus.
Az Érsekújvári Egyetemi Kórház csatlakozott azon egészségügyi intézmények hálózatához, amelyek mintákat gyűjtenek a páciensektől annak megállapítására, hordozzák-e a koronavírust. A kórház épülete elé, a nagy parkolóhoz konténerházat telepítettek, ezekben történik a mintavétel.
A német külügyminiszter, Heiko Maas szerint a koronavírus-járvány jelentős hatással lesz a német emberek nyári szabadságára is.
A nyári fesztivál főszervezője közleményében azt írta, amennyiben azt a körülmények lehetővé teszik, idén egy ingyenes őszi közéleti egyetemmé alakítják át a MartFesztet, melynek témái a koronavírus utáni világ, a nemzeti összetartozás éve, a szlovákiai parlamenti választások utáni helyzetkép, a felvidéki magyar társadalmi program és politikai egység megteremtésének útjai lesznek.
Az ukránoknak meg kell tanulniuk a hétköznapjaikat huzamosabb ideig korlátozások között élni a koronavírus-járvány miatt, így például akár még két évig is érvényben maradhat az arcmaszk kötelező viselése - jelentette ki Denisz Smihal ukrán kormányfő az RBK-Ukrajina hírportálnak adott, szerdán megjelent interjújában.
A legkritikusabb szakaszába lépett Japánban az új típusú koronavírus-járvány miatt életbe léptetett rendkívüli állapot - jelentette ki Abe Sindzó japán miniszterelnök szerdán a kormány járványügyi munkacsoportjának ülésén, hozzátéve, hogy hogy még mindig nem érték el a járvány lassítására kitűzött összes célt.
A kormányfő egyúttal arra kérte az embereket, ne látogassák meg más városban élő családtagjaikat az április 29-én kezdődő aranyhét ünnepi időszakában, mert minden ilyen utazás a vírus terjedésének kockázatát növeli. Az aranyhét onnan kapta a nevét, hogy több ünnep is - egyebek közt az alkotmány ünnepe és a gyereknap - erre az időszakra esik.
Nyílt vita robbant ki Csehországban a koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot meghosszabbításáról. Az ellenzék többsége elutasítja a jelenleg április 30-ig kihirdetett szükségállapot fenntartását, a kormánykoalíció két pártja pedig egymástól eltérő állásponton van.
A cseh kormány március 12-én rendelt el harmincnapos szükségállapot, amely április 11-én lejárt. Meghosszabbításához a parlament engedélye kellett. A kormány április elején azt kérte az alsóháztól, hogy a szükségállapotot újabb harminc nappal hosszabbítsa meg. Ezt azonban az ellenzéki pártok túl hosszúnak tartották és rövidebb időszakot javasoltak. A parlamenti alsóház végül is a kommunisták javaslatát fogadta el, és a szükségállapotot április 30-ig hosszabbították meg. Most újabb parlamenti döntésre van szükség.
A fertőző betegségek elleni védekezésről szóló törvény várhatóan júniusban életbe lépő módosítása szerint a 83 milliós lakosság 5,4 százalékának megfelelő 4,5 millióra kell emelni a hetente elvégzett koronavírustesztek számát, hogy Németország fokozatosan maga mögött hagyja a társadalom és a gazdaság működését fékező járványügyi vészhelyzetet.
A javaslatban az is szerepel, hogy a leginkább veszélyeztetett csoportok védelmében megelőző jelleggel - tünetektől és fertőzésgyanútól függetlenül - szűrni kell az időseket és a betegeket gondozó és ápoló intézmények lakóit és személyzetét.
A tömeges tesztelés nagyjából havi 1-1,5 milliárd euróba kerülhet a kormányzati számítások szerint. Szükség esetén az állatorvosi laboratóriumokat is be kell vonni a munkába.
A koronavírus járvány miatt a piacokat bezárták, ami új megoldásokra késztetik a gazdákat és a vásárlókat is, hiszen az áru már megtermett, a vevőnek pedig szüksége van a friss és egészséges árura. Erre reagált az EGM társaság Asztalos Zoltán vezetésével, akik egy online piacteret hoztak létre, ahol minden termelő megalakíthatja a saját standját, feltöltheti azt termékeivel, az aktuális kínálatával, illetve ezen keresztül megszervezheti a kiszállítást. Ezzel szeretnének segíteni egyszerre az eladóknak és a vevőknek is.
A NAKA kedden reggel tartott ellenőrzést Kelet-Szlovákiában, Zsolna és Besztercebánya megyében, Kajetán Kičura házában is házkutatást tartottak.
Eddig a hatóságok azt gondolták, hogy egy 50 éves férfi volt a SARS-CoV-2 első halálos áldozata az Egyesült Államokban, aki az ország északnyugati részén fekvő Washington államban halt meg február utolsó napján.
Az egészségügyi hatóságok azonban boncolást végeztek két emberen, akik a hónap elején haltak meg otthonaikban, Kaliforniában február 6-án és február 17-én, és mindkettejük szervezetéből kimutatták az új koronavírust. Február elején még csak a központi járványügyi hivatal, a CDC végzett teszteket, nagyon korlátozott számban azokon, akik korábban a fertőzés által érintett területen jártak és tüneteik voltak.
Kedden (április 21.) újabb 45 embernél mutattak ki koronavírus-fertőzést Szlovákiában. Összesen 1244 fertőzött van – közölte Zuzana Eliášová, az egészségügyi minisztérium szóvivője.
Kinyithatnak a vendéglők is , ha az ablakon keresztül adják ki az ételt, meghatározott feltételek mellett egyes szabadtéri sportlétesítmények és hosszú távra szállást nyújtó szállók, a kültéri piacok, az autókereskedések és az autóbazárok.
Thomas Müller, a Bayern München labdarúgója azt mondta, akár még karanténba is vonulna, ha csak így lehetne folytatni a szezont.
"Egyértelmű, hogy a futballban szinte az összes szabályt be kell tartani ahhoz, hogy folytatódhasson a játék - nyilatkozott a támadó Sport Bildnek. - Amíg sikerül a szabályokkal, rendelkezésekkel összhangban cselekedni, addig játszani fogunk. Akár még karanténban is."
Az egészségügyi miniszter szerint benne van a pakliban az is, hogy az oltás nem használ, de Nagy-Britannia sokat áldozott a megfelelő ellenszer előállítására, ezért ki kell próbálni, mert csak így lehet megbizonyosodni a hatékonyságáról.
A Magyar Suzuki Zrt. esztergomi üzemében április 29-én újra elindítja a gyártást - közölte a társaság kommunikációs vezetője szerdán.
Bonnár-Csonka Zsuzsanna tájékoztatása szerint a termelést fokozatosan indítják, kezdetben egyműszakos munkarendben dolgoznak. A vállalat átszervezte működési folyamatait, hogy minden tekintetben biztosítsák a megfelelő távolságtartást, valamint a teljes bel- és kültéri higiéniát.
A Suzuki gyára március 23-án állt le, a termelést több mint egy hónapig szüneteltették. A társaság alkalmazottainak biztosította a bérek kifizetését a munkaidő-áthelyezés, otthoni munkavégzés, illetve a fizetett szabadság lehetőségeit vegyesen alkalmazva.
Tovább rövidül a koronavírus-fertőzés terjedésének lassítását célzó éjszakai kijárási tilalom a nyugat-balkáni országokban, és sok helyen a tömegközlekedés is újraindul.
Megkezdődött az első magyar, hordozható koronavírus-specifikus lélegeztetőgép szabadalmi eljárása - erősítette meg a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában Székely Imre mérnök, ötletgazda.
Elmondta, tíz nap alatt fejlesztették ki a működő prototípust, és újabb húsz nap alatt a gép műszaki hátterét - például a szervízelhetőségét - is kialakították. Beadták a klinikai tesztek engedélyezésére és a szabadalomra vonatkozó kérelmeket, és az ötletgazda szerint elképzelhető, hogy rövid időn belül elkezdhetik a sorozatgyártást.
Emelkedett a világban az új típusú koronavírus-járvány azonosított fertőzöttjeinek a száma, szerdára 2 564 190-re nőtt, a halálos áldozatoké pedig 177 445 lett, míg 681 842-en felépültek a kórból, a járvány terjedési üteme pedig lassult - derült ki a baltimore-i Johns Hopkins egyetem összesítéséből.
Meghalt 12 idős krónikus beteg, és 70-el nőtt, 2168-ra az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu szerda reggel.
A kormányzati portálon azt írták: újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az újkoronavírus-fertőzést. Az elhunytak száma 225-re emelkedett. 295-en gyógyultan távoztak a kórházból.
Jelenleg 825 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 63-an vannak lélegeztetőgépen. A betegek számának növekedése miatt a kórházak országszerte növelik ágykapacitásaikat, készülve a tömeges megbetegedések fázisára.
Az amerikai szenátus elfogadta kedden a 484 milliárd dolláros pénzügyi csomagtervet, amely révén segítséget kapnak a többi között a kisvállalkozások és a kórházak a koronavírus-járvány okozta nehézségek leküzdéséhez.
A csomagterv eredetileg 320 milliárd dolláros összeget tartalmazott, és csak a kisvállalkozókat segítette volna. Az összeget azonban megtoldották további 75 milliárddal a kórházak támogatására, 25 milliárd dollárt szánnak még a vírustesztek elvégeztetésére, és plusz 60 milliárd dollárról döntöttek a farmerek és az állattenyésztők megsegítésére.