2020. október 20., 13:45

Három fontos kérdés a tömeges teszteléssel kapcsolatban, amire nem kaptunk választ a kormányfőtől

Néhány perccel ezelőtt ért véget Igor Matovič kormányfő és Marek Krajčí egészségügyi miniszter sajtótájékoztatója. Bár a két politikus előre megírt beszédéből sok minden nem derült ki, az újságírói kérdésekre a lehetőségekhez mérten nyíltan válaszoltak. 

Fotó: TASR

Van azonban néhány dolog, amely sajnos korántsem egyértelmű. Ezek olyan némileg marginális, mégis sok szempontból fontos kérdések, amelyekre minél előbb választ kell kapnunk. A kormányfő azt ígérte, a következő néhány napban minden részletre fény derül. Reméljük hát a legjobbakat!

A kormányfő az egészségügyi szakemberek bérezése kapcsán elmondta, héteurós órabérre és húszeurós veszélyességi pótlékra számíthatnak. Ez utóbbit azok kapják majd, akik utólag pozitívnak bizonyuló személyt tesztelnek. Adja magát a kérdés tehát, hogy

több millió minta esetén is rögzíteni fogják, az adott mintát éppen melyik szakember vette le?

Ez óriási, és lássuk be, felesleges adminisztrációs terhet jelentene.

A másik, a fentinél sokkal lényegesebb kérdés,

mi lesz azokkal, akiknek pozitív személyt találnak a családjában?

A logika és a józan ész azt diktálná, az egész család otthon marad. A gond csak az, nem tudjuk, számol-e azzal a szlovák kormány, hogy emiatt ezrével esnének ki az emberek a munkaerőpiacról. Valószínűleg igen, így a három közül talán ez az egyetlen kérdés, amelyre biztosan választ kapunk a következő néhány napban. Jó lenne tudni azt is, ha az egész család karanténba kerül, ami a legvalószínűbb eshetőség, ki fog majd például bevásárolni járni?

A harmadik és logisztikai szempontból talán legfontosabb kérdés pedig az, 

mi alapján jelölik majd ki azt, kinek hol kell megjelennie az országos tesztelésen?

Arról már volt szó, a lakhelyünkhöz tartozó választási helyiségben (vagy az előtt leszünk letesztelve), most a sajtótájékoztatón azonban a kormányfő úgy nyilatkozott, a tömeges tesztelés mindkét körében eldönthető lesz, ki hol akarja magát leteszteltetni. Matovič úgy fogalmazott, ha valaki Pozsonyban dolgozik,de Homonnán van a lakhelye, akkor az egyik körben itt, a másikban ott is teszteltetheti magát. Amennyiben nincs előzetes regisztráció, ez óriási káoszt okozhat, különösen a fővárosban, lévén, nem lehet majd tudni, egy adott állomás hány betegre számíthat. Ha lesz regisztráció, akkor pedig jó lenne tudni, ehhez rendelkezésre áll-e a megfelelő informatikai háttér?

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.