2021. október 29., 11:16

Hamis optimizmusba ringat a harmadik adag oltásra vonatkozó kampány relatív sikere

Péppé rágott közhely lett mára, hogy szlovák oltási kampány nem alakult valami fényesen. A járványadatok egyre romlanak, az oltottak száma még mindig nem érte el az 50%-ot sem, miközben néhány hete beindult a harmadik, úgy nevezett booster-vakcinára vonatkozó program is. Egyelőre egész szép sikerrel…

vakcináció oltás
Fotó: TASR/AP
Nem állunk jól!

A járvány tavaszi hónapjaiban szinte hetente jelentkeztünk a beoltottság európai összehasonlításával. Már akkor is megírtuk, Szlovákia ilyen-olyan okokból, de messze lemaradt az európai átlagtól. Így volt ez akkor is, amikor az oltottsági csúcs 20-25% körül járt és így van ez most is,

amikor olyan nagy európai országok, mint Spanyolország, Franciaország vagy Olaszország 75-80% feletti átoltottsági mutatójukkal gyakorlatilag „befejezték” a kampányt.

Ehhez képest a szlovák állampolgárok 45,7%-a kapott eddig legalább egy adag vakcinát. Ezzel az ország az európai sereghajtók között helyezkedik el, mindössze egyetlen országot, a harmadik hullám által éppen az összeomlás szélére sodort egészségügyével viaskodó Romániát előzzük meg, ahol a lakosság 31,5%-át oltották be eddig legalább egy adaggal. Sokatmondó adat az is, hogy Szlovákia, leszámítva a jócskán lemaradt románokat, mindössze egyetlen európai tagállammal játszik egy ligában. A horvátoknál is hasonlóan elkeserítő a helyzet, az ő 46,4%-uk alig valamivel jobb, viszont felfelé haladva a képzeletbeli ranglistán a horvátok után a lengyelek jönnek, már 54%-kal.

Hogy ennek a csúfos lemaradásnak mi lehet az oka, azzal több alkalommal foglalkoztunk már, így most nem bocsátkoznánk ezek mélyelemzésébe. A szlovák politikusok vakcinaharcai és a kezdetektől meglévő társadalmi ellenállás egymást erősítő, közben önmagukat is gerjesztő folyamatai gyakorlatilag az első perctől éreztették hatásukat. Bár egy az egyben felesleges összevetni, de az azért sokatmondó, hogy bár Magyarország és Csehország is hasonló szociostruktúrával rendelkezik, közben mégis 10-15%-kal jobb mutatókat produkálnak (Magyarországon a lakosság 61,8, Csehországban 57,8%-a kapott legalább egy adag vakcinát).

A szlovák járványügyi szakemberek által minimálisan elvárt, 60%-os átoltottsághoz még mindig több mint 800 ezer beoltott hiányzik, közben vannak járások, ahol a 35%-ot sem éri el az átoltottság.

Fertőzöttek és oltottak. Az oltásszkeptikusoktól részéről gyakran elhangzó érv, hogy az oltottak is megfertőződnek, sőt, kórházba is kerülhetnek COVID miatt. Azt már mi tesszük hozzá, sajnos bele is halhatnak a betegségbe. Egyelőre nincs hivatalos statisztika arról, a szlovák COVID-elhunytak hány százaléka volt beoltva, a fertőzöttek és kórházi ellátásra szorulók adatai azonban rendelkezésre állnak. Az új fertőzöttek körében nagyjából 70-30 az arány az oltatlanok „javára”. A csütörtöki, legfrisseb statisztika szerint a PCR-teszttel kimutatott fertőzések 70,57, az antigén-teszttel kimutatott fertőzések 71,79%-a nem beoltott embert érint. A kórházi ellátásra szorulók esetében még inkább felborul a pálya. A jelenleg kórházban kezelt 1421 ember 79,28%-a (!) nincs teljesen beoltva.
A gombhoz varrt kabát

Párhuzamosan azzal, hogy az oltási program korábban is csak legfeljebb döcögő, semmint zakatoló szerelvénye a nyáron tovább lassult, elindult egy másik program is, az ún. booster-, azaz erősítő vakcináké. Az emlékeztető oltásként funkcionáló harmadik adag vakcina felvételére október óta Szlovákiában is van lehetőség. Elsőként az immunhiányos betegségben szenvedők, illetve az onkológiai betegek jelentkezhettek, majd mára az 55 évnél idősebbek, illetve a szociális és idősotthonok alkalmazottai is kérvényezhetik az oltás újabb adagját. Függetlenül attól, milyen vakcinával voltak korábban beoltva, minden esetben mRNS-vakcinát kapnak, jellemzően Pfizert, amelyből jelenleg 553 ezer adag áll rendelkezésre. Az első gond ezzel, hogy az amerikai-német koprodukcióban készült oltóanyag egy részének szavatosság decemberben lejár, ha csak nem hosszabbítják meg, ahogy az történt korábban az EU jóváhagyásával (szeptemberről decemberre), a vakcinák tízezrével mehetnek a kukába.

Harmadik oltás ide vagy oda, a jelenlegi várótermi statisztikák elkeserítőek.

Bizonyára olvasóink is emlékeznek még a tavaszi káoszra, a foglalási harcra, a monitor kékes fénye előtt eltöltött hosszú órákra, vagy az NCZI ügyfélszolgálati vonalának idegesítő konzervzenéjére. A tömeg nyilván nem hiányzik senkinek, az azonban aggasztó, hogy jelen állás szerint a korábbi hatszemjegyű mutatóhoz képest csak húszezren várakoznak az első vagy a második adag oltásukra. A szlovákiai járványhelyzet alakulását illetően ez egy igen ijesztő szám, főleg, ha tudjuk, ebből a 20 ezerből az NCZI aktuális adatai szerint mindössze 898 ember vár az első vakcinájára.

Az érdeklődés tehát siralmas és egyelőre esélytelennek tűnik, hogy bármi változna ezzel kapcsolatban.

Tévutakon

Félrevezető optimizmusra adhat okot, hogy a harmadik oltás egyelőre egész népszerűnek tűnik. A legfrisseb adatok szerint 24 208 ember kapott már emlékeztető vakcinát, s mintegy 47 ezren várnak rá. Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása alapján 100 ezer ember kapott eddig SMS-ben értesítést a lehetőségről, így kijelenthető, jól halad a program.

A baj csak az, tévútra vezet az optimizmus.

A harmadik oltást igénylők túlnyomó többsége ugyanis az elejétől kezdve bízott az oltásokban, talán nem vetjük el a sulykot a kijelentéssel, de nagy részük hasonló elánnal jelentkezne negyedik vagy ötödik oltásra is.  Érthető, hogy az egészségügyi tárcára ráfér egy kis sikerélmény, de a legfontosabbról még mindig megfeledkeznek. Egyelőre nem, hogy a 60%-os cél, de az 50% elérése is lehetetlennek tűnik. Mindeközben a járványadatok egyre romlanak, lassan az egész ország elfeketedik, a keleti járásokban 35-45%-os átoltottság körül gyakorlatilag leállt a vakcináció, s még a nappalok is egyre rövidülnek…

Ehhez képest nyár óta nem látszik előrelépés az oltási kampányt illetően.

A minisztériumi boszorkánykonyhában állítólag készül valami – rengeteg pénzből –, de hogy micsoda, milyen lesz és mikorra, egyelőre nem tudni. Kár lenne a pánikot kelteni, de ideje hozzászoknunk a gondolathoz, az idei telünk a tavalyihoz hasonlóan pocsék lesz.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.