2024. november 17., 17:22

Hamarosan a szemételszállításért is mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk

Egyre nehezebb helyzetben találják magukat elsősorban Dél-Szlovákia önkormányzatai, a teljesen abszurdnak mondható finanszírozási rendszeren túl ugyanis a megemelt szemételszállítási díjakkal is meg kell majd küzdeniük.

Hulladék
Illusztrációs felvétel
Fotó: pixabay.com

Portálunkon már több alkalommal foglalkoztunk az önkormányzatok jövő évi finanszírozási rendszerével, mely értelmében a tengerszint feletti magasság, illetve a lakosok száma alapján szabnák meg, hogy egy adott település mekkora összegben részesül. Ennek persze a déli régiókban található falvak és kisebb városok innák meg a levét, melyek mindkét kritériumban a padlót súrolják.

És ha ez még nem lenne elég, 2025-től a megemelkedett szemételszállítási díjakkal is meg kell majd küzdeniük. A drágulás hátterében a hulladék mechanikai biológia kezelése áll, mely jövő évtől kerül bevezetésre. És, hogy mit is jelent ez pontosan?

A mechanikai-biológiai hulladékkezelés az osztályozatlan települési hulladék és az egyéb eljárások (pl.: szelektív hulladékgyűjtés) után keletkező ún. maradék hulladék kezelésére szolgál, amely az osztályozási, dúsítási eljárásokat kombinálja az olyan biológiai eljárásokkal, mint a komposztálás, az anaerob erjesztés és a biológiai szárítás. Az eljárás célja a hulladék környezeti veszélyességének, térfogatának, tömegének csökkentése, és a stabilizálása.

Ez persze mind plusz költséget jelent, ezért is fordulhat elő, hogy az eddigi 18 euró/tonna lerakási költség helyett, 2025-től a lakosok 97 eurót fizethetnek a szemét tonnájáért.

A környezetvédelmi minisztérium által bevezetni kívánt változtatás lényege, hogy a szemétlerakó telepen lesz egy gép, mely a vegyes hulladékot külön válogatja keményre és biora, majd a kemény hulladékból granulátumot állítanak elő, melyet később különböző dolgok gyártásához használnak fel.

És vajon ki fizeti meg az ezzel járó plusz költségeket? Természetesen az önkormányzatok, akik ezáltal kénytelenek új kihívással szembenézni. A szelektív hulladékgyűjtésre óriási figyelmet fordítanak a mai világban, ennek ellenére számtalan olyan községet meg lehetne említeni, ahol ezt még nem sikerült megoldani.

Vannak olyan, elsősorban falvak, ahol nincsenek kihelyezve szelektív hulladékgyűjtők, a lakosoknak ezért más községekbe kell elvinniük a szemetet. Mindez pedig azt eredményezi, hogy a lakosok nem motiváltak a szelektív hulladékgyűjtésre.

Az új hulladékgazdálkodási rendszer bevezetésével drasztikusan emelkedhet a kukadíj, könnyen előfordulhat, hogy például az eddigi 32 euró helyett már 64 eurót kell fizetnünk.

Persze ez attól is nagyban függ, hogy az adott település milyen hatékonysággal szelektálja a szemetet, ez alapján lehet mérsékeltebb vagy kiugróbb az áremelkedés. Megoldást jelenthet, hogy az önkormányzatok matricával látják el a kukát, így ugyanis a szemétszállítók le tudják mérni azt, és a súly alapján határozzák meg, hogy egy adott háztartásnak mekkora összeget kell befizetni. Ellenkező esetben a háztartások kukaszáma alapján állítják a számlát, így egy három-négytagú család, illetve egy egyedül élő is ugyanannyit fog fizetni, amit aligha mondhatnánk igazságosnak.

Nem elég az önkormányzatok bicskanyitogató finanszírozási rendszere, hamarosan akár a szemételszállítás díja is a duplájára emelkedhet. Rendkívül nehéz helyzetben, vagy helyzet előtt állnak az önkormányzatok, amire minél előbb érdemi megoldást kellene találni.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.