Háborognak a munkáltatók a kormány járványügyi szigorításai miatt
A tegnap bevezetett járványügyi szigorítások, különösen az, amelyik alkalmazottaik állandó tesztelésre kötelezheti a munkáltatókat, igencsak kiverték a biztosítékot az érdekvédelmi szervezeteknél. Sokan attól tartanak, a tesztelés költségeit a munkáltatók lesznek kénytelenek állni.

Milan Krajniak munkaügyi miniszter tegnap arról beszélt, elképzelhetetlennek tartja, hogy a tesztelés anyagi terhe a munkaadókra háruljon, ugyanakkor azt, hogy az állam miként kompenzálja majd őket, nem volt hajlandó elárulni. Annyit mondott csak, erről Eduard Heger kormányfőt kérdezzék. Nos, kérdezték is. Tegnap esti sajtótájékoztatóján a miniszterelnök kurtán-furcsán közölte, a részletekről a következő napokban döntenek.
A munkáltatók, úgy tűnik, joggal tartanak attól, ráfizethetnek a kormányzati szigorításokra.
A munkáltatók érdekvédelmi szervezetének (AZZZ) szóvivője, Miriam Filová közölte, ugyan tisztában vannak azzal, hogy a járványhelyzet megkívánja a szigorítást, de a kormány döntései komoly terhet jelentenek a munkáltatókra, ráadásul nem is egyértelműek. Filová szerint számos cég és vállalkozó már így is anyagi lehetőségeinek végén jár, ráadásul "emberileg is elfáradtak, így újabb terheket róni rájuk, mindenfajta anyagi kompenzáció nélkül, óriási hiba.
A járvány által leginkább sújtott szektor a vendéglátóké, a piros, bordó és fekete járásokban érvényes szigorú szabályok miatt az itt vállalkozó gasztrosok bevétele a normális felére csökkent.
Filová szerint a fekete járásokban gyakorlatilag megszűnt a vendéglátó-ipar, az éttermek vagy zárva vannak, vagy csak oltottakat fogadhatnak. Ez viszont azt jelenti, hogy vendégkörük 58%-át elvesztik, hiszen "az emberek alig 42%-a" van beoltva, a többiek be sem léphetnek az éttermekbe.
Hasonló szellemben nyilkatkozott egy másik, munkáltatókat tömörítő szervezet is, a Munkáltatók Köztársasági Uniója (RÚZ). Ők főleg azt sérelmezik, a kormány ködös szabályokat fogadott el, amelyek úgy léphetnek életbe, hogy számos kérdést hagynak megválaszolatlanul.
A munkáltatók nem tudják például, hogy az OTP-igazolványok és tesztelések ellenőrzési kötelessége mely járásokban lesz érvényes.
Senki nem mondta el egyértelműen, csak a kritikus, fekete járásokban kell-e majd a munkáltatóknak tesztelniük nem beoltott alkalmazottaikat, vagy az ország más területein is. A munkáltatók attól tartanak, a tesztelést saját zsebből kell majd finanszírozniuk, ez a kis- és közepes vállalkozások számára azonban óriási terhet jelent egyébként is megtépázott költségvetésükre. Éppen ezért az érdekvédelmi szervezetek azt javasolják,
vagy az állam, vagy a munkavállaló legyen kénytelen megtéríteni a tesztek árát.