Fico szerint a cseh kormány döntése nincs hatással Szlovákia szuverén külpolitikájára
A cseh kormány döntésének Robert Fico (Smer-SD) kormányfő szerint nem lesz hatása Szlovákia szuverén külpolitikájának folytatására – a kormányfő ezzel reagált arra, hogy Prága lemondta a tervezett cseh-szlovák közös kormányülést.

A cseh döntés oka, hogy a két kormány teljesen másképp ítéli meg az Ukrajnai háborút. Fico bejelentése szerint a szlovák kormány tudomásul veszi, hogy a cseh kormány úgy döntött, veszélybe sodorja a mély cseh-szlovák kapcsolatokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy szívesen látják Szlovákiában a cseh kormányt.
– szögezte le Fico.
A kormányfő azt is kijelentette,
bármikor szívesen látják a cseh kormányt Szlovákiában, és Pozsony nem fogja terhelni a közös politikai kapcsolatokat az eltérő világlátás miatt, mert ennek semmi köze a szlovákok és a csehek együttéléséhez.
A két nép kapcsolatát kivételesnek és történelminek nevezte.
– tette hozzá a két nép viszonya kapcsán.
Petr Fiala szerdán jelentette be, hogy
Csehország felfüggeszti a cseh-szlovák kormányközi egyeztetéseket, és elmarad az április végére, május elejére tervezett csehországi közös kormányülés.
Az egyik ok, hogy Juraj Blanár (Smer-SD) szlovák külügyminiszter a múlt héten Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott.
- mondta Fiala, de hozzátette, ezzel nem szűnik meg a két ország együttműködése.
Ha elértéktelenített külpolitikát folytatunk, azzal elveszíthetjük a barátainkat is – tette közzé a közösségi hálón Zuzana Čaputová államfő.
– szögezte le Čaputová.
A nyilatkozat előzménye, hogy
válaszul a Szlovákia által folytatott külpolitikára Csehország elhalasztotta a cseh-szlovák kormányközi egyeztetéseket, elmarad az április végére, május elejére tervezett csehországi közös kormányülés.
Robert Fico (Smer-SD) kormányfő úgy reagált, hogy Csehország döntésének semmilyen hatása nem lesz a szuverén szlovák külpolitikájára.
Robert Fico (Smer-SD) kormányfő nem akart érteni a szövetségeseinktől kapott jelzésekből, és nemzetközi elszigetelődésbe taszította az országot - jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Peter Pollák, a Slovensko EP-képviselője.
A mozgalom szerint ez komoly biztonsági kockázat az országra nézve, emellett külföldi befektetők maradhatnak el. Pollák arra reagált, hogy válaszul a Szlovákia által folytatott külpolitikára Csehország lemondta a cseh-szlovák kormányközi egyeztetéseket.
– jelentette ki Pollák. Emlékeztetett Donald Tusk lengyel és Petr Fiala cseh kormányfő azt követő nyilatkozataira, hogy
Fico hogyan beszélt az ukrajnai helyzetről vagy Vlagyimir Putyin orosz elnökről.
Pollák állítja, a szövetségeseink közül már senki nem akar egy asztalnál ülni Ficóval, és elszigetelődik az ország. Emellett a Szlovákiához legközelebb álló országgal, Csehországgal is elrontotta a kapcsolatokat.
Riasztó a szlovák külpolitika iránya és teljesítménye – jelentette ki az ellenzéki SaS. A párt bírálja a V4-ek szintjén folytatott külpolitikát, valamint Juraj Blanár (Smer-SD) külügyminiszter találkozóját Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, amely lépéseket váltott ki a cseh kormány részéről.
– jelentette ki Branislav Gröhling, az SaS frakcióvezetője.
Juraj Krúpa SaS-képviselő szerint teljesen összeomlott Szlovákia eddigi külpolitikai irányultsága.
– figyelmeztetett Krúpa.
Gröhling rámutatott, ezeknél is komolyabb következmények várhatók, ha folytatódik az irányvonal, például leállítják az uniós támogatásokat, elmaradnak a külföldi befektetők, a fiatalok pedig tömegesen távoznak majd külföldre, és esni fog az életszínvonal.