Fico nem szeretne halott vagy sebesült kormánytagot látni
A kormány csütörtöki, nyitrabányai kihelyezett ülésén, július 15-éig tárcaközi munkacsoport létrehozását hagyta jóvá a közéleti szereplők jogi védelmének megerősítése érdekében.

A munkacsoport létrehozásáért a belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok (Hlas‑SD) lesz felelős. Együttműködik vele Boris Susko igazságügy-miniszter (Smer‑SD), Martina Šimkovičová kulturális miniszter (SNS jelöltje), Tomáš Drucker az oktatásért, kutatásért, fejlesztésért és ifjúságért felelős miniszter (Hlas‑SD), valamint Samuel Migaľ, a beruházásokért, regionális fejlesztésért és informatizációért felelős miniszter (független). A munkacsoport munkájában részt vesz továbbá Maroš Žilinka főügyész és Marta Danielová, a Médiatanács elnöke is.
Robert Fico miniszterelnök (Smer‑SD) a kormányülés után pontosította, hogy a munkacsoport feladata „rendkívül rövid időn belül” olyan eljárásrend-tervezet kidolgozása, amely megelőzheti a tragikus következményekhez vezető provokációkat.
– fogalmazott Fico.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a közéleti megnyilvánulások tartalmának jogi minősítésében össze kell hangolni a nyomozó hatóságok és az ügyészség gyakorlatát. „Világossá kell tenni, mi számít még szólásszabadságnak, mi minősül szabálysértésnek, és mi már bűncselekménynek” – mondta. Szerinte hatékonyabbá kell tenni a gyűlöletkeltő és agresszív megnyilvánulások szerzőinek felderítését és szankcionálását is. „Nem engedhetjük meg, hogy bárki felelősség nélkül mondhassa, amit akar” – szögezte le.
A kormány azonban nem vár kizárólag a munkacsoport ajánlásaira: szükség szerint operatív intézkedéseket és gyorsított eljárásban törvénymódosításokat tervez, miközben nagy jelentőséget tulajdonít a megelőző és szemléletformáló akcióknak.
– húzta alá.
Fico ismét megerősítette a délelőtti Biztonsági Tanácson elhangzott adatot: a gyűlölet-beszédek száma 239 %-kal emelkedett.
– figyelmeztetett. „A biztonsági szolgálatok szerint Szlovákiában adottak a kvalitatív és kvantitatív feltételek egy újabb támadásra közéleti személy ellen” – közölte a miniszterelnök, majd ismét azzal vádolta az ellenzéket és a médiát, hogy elsődlegesen ők felelősek a társadalom egyre mélyülő polarizációjáért.
A kormányülésre pontosan egy évvel az előző nyitrabányai kormányülés után került sor. Akkor a kormányülést követően Juraj Cintula merényletet követett el a miniszterelnök ellen.