2024. december 2., 15:46

Hangulatjelentés Szlovákiából

Szlovákiában október 10. és 28. között zajlott az Eurobarométer felmérés őszi hulláma, amely az Európai Unió (EU) többi tagállamához hasonlóan az ország és az EU aktuális problémáiról, a nemzeti és európai intézményekbe vetett bizalomról, a médiába vetett bizalomról, valamint a lakosság országához és az EU-hoz való kötődéséről kérdezte a lakosságot.

Másként látják
Fotó: Facebook

A szlovákokat leginkább aggasztó problémák közül különösen az emelkedő árak és a megélhetési költségek keltenek visszhangot, emellett az ukrajnai háborút is nagy problémának tartják. A szlovákok 85 százaléka elégedett az életével. A szlovák lakosság többsége (62 százalék) azonban elégedetlen a demokrácia állapotával az országban.

Oľga Gyárfášová szociológus a felmérés főbb megállapításait ismertetve rámutatott, hogy az inflációval és az árak emelkedésével kapcsolatos aggodalmak, amelyeket a szlovákiai válaszadók 47 százaléka fejezett ki, jelentősen meghaladják az uniós átlagot (33 százalék). Úgy véli, hogy ennek egyik oka a bejelentett konszolidáció és annak a mindennapi életre gyakorolt gazdasági hatása.

Még ha az emberek még nem is érzik közvetlenül annak minden következményét, érzékelésükben valamilyen módon már előrevetítik azokat”

- magyarázta. Az emelkedő árak és a növekvő gazdasági költségek mellett a szlovákok a gazdasági helyzet, az államadósság és az egészségük miatt is aggódnak. Az aktuális uniós problémák közül Szlovákia az ukrajnai háborút érzékeli a leginkább, amelyet a szlovákok 49 százaléka tart súlyos problémának.

 A szlovák lakosság 53 százaléka bízik az Európai Unióban, míg 40 százalék bizalmatlan az EU-val szemben.

Martin Slosiarik szociológus rámutatott, hogy a korábbi eredményekhez képest, amelyek 2022 decemberében térképezték fel a véleményeket, a mostani felmérés az EU-val szembeni elfogadottság jelentős növekedését regisztrálta.

A szlovákok 13 százaléka szerint semmit sem kellene változtatni az EU-n, míg a válaszadók többsége, 55 százaléka úgy véli, hogy az EU-nak ugyan reformokra van szüksége, de Szlovákiának benne kell maradnia. Ezzel szemben a szlovákok 19 százaléka támogatja, hogy Szlovákia kilépjen az EU-ból, ha semmi sem változik, csupán kilenc százalék gondolja úgy, hogy ideje lenne kilépni az unióból”

- pontosította az országos eredményeket.

Ezekből az is kiderült, hogy a szlovákok a legelégedetlenebbek közé tartoznak, ami a demokrácia állapotának megítélését illeti az országban. A 62 százalékos elégedetlenség kilenc százalékponttal magasabb, mint 2024 tavaszán. Az Eurobarometer szerint csak Cipruson (67 százalék) és Görögországban (71 százalék) volt nagyobb az elégedetlenség a demokrácia működésével.

Ami az európai és nemzeti intézmények megítélését illeti, a felmérés szerint a szlovákok 52 százaléka bízik az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban. Ezzel szemben a szlovákoknak csak 32 százaléka bízik a Nemzeti Tanácsban és 31 százaléka a kormányban.

 Az őszi Eurobarométer-felmérés pozitív változást regisztrált a média megítélésében. A szlovákok csaknem háromnegyede (72 százalék) úgy véli, hogy a média hiteles tájékoztatást nyújt.

Ez jelentősen, 18 százalékponttal magasabb, mint 2024 tavaszán, és a 2020-2023-as időszakkal összehasonlítva is jelentős elmozdulás érzékelhető a pozitív megítélésben”

- közölték.

Tízből kilenc szlovákiai lakos általában úgy érzi, hogy kötődik Szlovákiához, valamint ahhoz a városhoz vagy faluhoz, ahol él. A szlovákok kétharmada az EU-hoz való kötődéséről nyilatkozott.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.