2022. október 27., 10:59

Elveszítették a munkakedvüket a szlovákok a járvány meg az ukrajnai háború következtében

Valamiben Szlovákia is a világelsők közt van: az egyre növekvő munkavállalói elégedetlenségben. Szlovákiában a többi országhoz képest kifejezetten a fizetésükkel elégedetlenek az emberek, amiben a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború is szerepet játszik. Mindezek azt eredményezték, hogy Szlovákia polgárai elveszítették a motivációjukat és a munkakedvüket.

fáradt elkeseredett
Illusztrációs felvétel
Fotó: unsplash.com

A járvány idején sokak számára nyílt lehetőség arra, hogy valami olyasmit csináljon, amit azelőtt nem is tekintett volna munkának, de mások hajlandók fizetni érte. Erre leginkább azért került sor, hogy az emberek elmenekülhessenek a lehangoló valóság elől.

A „nagy rezignáció” kifejezés is a járványhoz kapcsolódik.

Ennek eredményeként különösen a Z generáció tagjai terveznek munkahelyváltást, mégpedig elég jelentős arányban. Ez alól a tendencia alól Szlovákia sem kivétel. „Az emberek több mint 2/3-a aktívan munkát keres, vagy más pozíciók után néz, illeti figyeli a munkaerőpiacot” – magyarázta Ivana Molnárová, a profesia.sk álláskeresőportál igazgatója. Ez nagy figyelmeztetés és kihívás a vállalatok számára.

Nem biztos tehát, hogy a Z generáció kizárólag lusta vagy elkényeztetett

– hívják fel a figyelmet a szakértők. „A fiatalabb generációk a digitális technológián nőttek fel, és hozzászoktak annak egyszerűségéhez. Tudják, hogy vannak jobb és gyorsabb módszerek is a dolgok elvégzésére” – mondta Todd Gerber, az Adobe szakértője. Ez a jelenség a fejlett gazdaságú országokat, Szlovákia esetében pedig különösen a Nyugatot érinti.

A termelésben, az iparban vagy a munkaszalag mellett dolgozók nem mondhatják, hogy „otthonról dolgoznak”, vagy hogy nem mennek be dolgozni. A számítógépek, a volán, a munkagépek, mikroszkópok, munkaszalagok mögött dolgozó elégedetleneket egy dolog egyesíti.

Elsősorban azért hagyják el a cégeikett, mert alacsony a fizetésük, és a cég egyáltalán nem kommunikál az infláció kompenzálásáról”

– tette hozzá Molnárová.

Emellett már évtizedek óta sújtanak bennünket a regionális különbségek és a szakképzetlen munkaerő. „Majdnem 110 000 ember több mint egy éve nem dolgozik, 50 000 ember pedig több mint négy éve” – ​​állítja Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. A romló őszi időjárással, valamint a véget nem érő ukrajnai háborúval, az inflációval, vagy koronavírus-járvány esetleges következő hullámával a „nagy rezignáció” fogalmától, úgy tűnik, nem szabadulunk meg olyan gyorsan.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.