2025. január 7., 07:55
Frissítve: jan. 7. 17:11

Elmaradt az ukrajnai gáztranzitról tervezett brüsszeli találkozó, a csütörtöki egyeztetés kétoldalúvá szűkül

Egyelőre elmarad, s várhatóan egy későbbi időpontban tartják meg azt a Brüsszelben keddre tervezett háromoldalú találkozót, amelyen az Európai Bizottság (EB), a szlovák kormány és Ukrajna küldöttsége vett volna részt, hogy a január elsejével leállított ukrajnai gáztranzit ügyéről tárgyaljon - jelentette be a pozsonyi kormányhivatal hétfőn.

gáz vezeték földgáz
Fotó: TASR/AP
A kormányhivatal kedd délelőtti tájékoztatása szerint január 9-én Brüsszelben kétoldalú egyeztetésre kerül sor. Robert Fico kormányfő és Denisa Saková gazdasági miniszter az Európai Bizottság képviselőivel egyeztet. 
Szijjártó Péter Juraj Blanárral egyeztetett

Az ukrajnai gáztranzit leállításából eredő fő probléma nem az, hogy hiány lesz gázból, hanem az, hogy magas lesz az ára - hangsúlyozta Juraj Blanár szlovák külügyminiszter a tárca honlapján megjelent közleményben, amelyet magyar hivatali partnerével, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel kedden folytatott telefonos egyeztetésük után hoztak nyilvánosságra.

A közleményben Juraj Blanár rámutat: magyar hivatali partnerével egyetértettek abban, hogy az ukrajnai gáztranzit leállításának következtében előállt helyzetnek főként a gáz közép-európai végfelhasználóira lesznek rendkívül negatív következményei. Hozzátette: ez a jelenség nem csak Szlovákiát érinti, hanem más országokat is, hiszen a gáz Szlovákia területén át más országokba is áramlott. "Megmutatkozik, hogy a legfőbb probléma jelenleg nem a gáz hiánya lesz, hanem annak emelkedő ára. És ezt az államnak kell majd kompenzálnia, viszont az államnak ugyancsak bevételkiesései lesznek a tranzitdíj elmaradásából, ami legkevesebb 500 millió eurót tesz majd ki, és ez az összeg fog hiányozni ahhoz, hogy a megemelkedő árak ne gyűrűzzenek be a háztartásokba" - mutatott rá Juraj Blanár a közleményben.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter keddi Fb-bejegyzésében elmondta, a legutóbbi áremelkedésekhez vezető fejlemény az volt, hogy Ukrajna megszüntette az orosz földgáz átszállítását saját területén Közép-Európa irányába. Amióta december közepén véglegessé vált az ukrán tranzitútvonal kiesése, 20 százalékkal nőtt a földgáz ára az európai piacon - mutatott rá. Megjegyezte, miközben tehát Ukrajna tagjelöltként az EU-ba igyekszik, egy újabb döntésével ismételten nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot.

Különösen igaz ez Közép-Európára, ezért Juraj Blanár szlovák külügyminiszter-kollégával telefonon tekintettük át az ukrán döntés nyomán előállt helyzetet. Egyetértettünk abban, hogy az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodást mindkét félnek tiszteletben kéne tartania, márpedig ez a megállapodás rendelkezik az energiaszállítási útvonalak fenntartásáról is"

- írta.

Hozzátette: "Jól emlékszem az évekkel ezelőtti vitákra, amelyek arról szóltak, hogy megépítsük-e az Ukrajnát kikerülő Oroszország - Törökország - Bulgária - Szerbia - Magyarország szállítási útvonalat létrehozó Török Áramlat gázvezetéket. És jól emlékszem azokra a fenyegetésekre is, melyek a szövetségeseink részéről érkeztek, ahogy jól emlékszem arra is, hogyan próbáltak +barátilag+ lebeszélni minket erről a beruházásról" - fogalmazott. Ha akkor nem tudtunk volna ellenállni a "baráti" nyomásnak, akkor most szárazföld által körülzárt országként nagyon-nagyon nehéz helyzetben lennénk. Most Magyarország energiaellátása tehát biztonságban van, de Ukrajna a tranzitszállítások leállításáról szóló döntése újabb áremelkedésekhez vezet és újabb versenyképességi kihívásokat okoz Közép-Európa és az egész Európai Unió számára - hangsúlyozta Szijjártó Péter. Magyarország azonban a mostani kihívásokkal teli környezetben is ragaszkodik a rezsicsökkentés eredményeinek megvédéséhez és ennek érdekében folytatjuk együttműködésünk a regionális partnereinkkel - közölte a miniszter.

Korábban írtuk:

A pozsonyi kormányhivatal az EB közlésére hivatkozva azt írta: tekintettel arra, hogy a találkozón az ukrán fél nem vesz részt, az Európai Bizottság egyelőre lemondta a találkozót és az érintettekkel egyeztetve új időpontot keres a megbeszélésre.

Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten a közösségi médiában közzétett videóbejegyzésében jelentette be, hogy a szlovák kormány küldöttsége kedden Brüsszelben készül tárgyalni az ukrajnai gáztranzit leállítását követően kialakult helyzetről.

Mint mondta: a találkozó után Pozsonyban egyeztet majd a hárompárti szlovák kormánykoalíció és összeül a kabinet is, hogy döntést hozzon arról, hogy milyen "adekvát" válaszintézkedéseket hoz majd Volodimir Zelenszkij ukrán elnök "szabotázsakciójára", arra, hogy az ukrán elnök egyoldalú döntéssel leállította a gáztranzitot Szlovákiába.

Robert Fico a kilátásba helyezett lehetséges válaszintézkedések között az Ukrajnába történő elektromosáram-szállítás leállítását, valamint a Szlovákia területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának korlátozását említette.

Január elsején leállt az Ukrajna irányából érkező földgáz szállítása a szlovák-ukrán határon lévő nagykaposi belépőpontnál, miután Kijev korábban közölte: nem hosszabbítja meg az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én éjfélkor lejárt.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.