2024. február 24., 10:32

Elemző: A PS megírta a büntető törvénykönyv módosítását és nem nyújtotta be

Ha már a PS elhatározta, hogy megírja a büntető törvénykönyv módosítását, amely visszaállítaná az elévülést az eredeti szintre, akkor azt a parlament elé kellett volna terjeszteniük megvitatásra, nem pedig a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalának iktatójába hordani.

Juraj Hrabko
Juraj Hrabko
Fotó: Tablet.tv

Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök kihasználta ezt a hibát, és a törvényt a kormánynak megfelelő formában nyújtja be a kabinet.

Ezt Juraj Hrabko politikai elemző mondta a TASR TV-ben.

Mivel az ellenzéki képviselők egyáltalán nem nyújtották be javaslatukat, a kezdeményezést politikai riválisaikra bízták.

Véleményem szerint Fico most a futárral húzott egyet és érzékeny pontra tapintott. Úgy látom, a Progresszív Szlovákia képviselői eltévesztették az iktatószobát, amikor a kormányhivatalba vitték, nem pedig a parlamentbe"

- mondta Hrabko.

A kormány azzal az indokkal készítette el a módosítás saját változatát, hogy a társadalmi igényekre reagál, és hogy például a nemi erőszak elévülési ideje az eredeti szinten marad. A módosítást rövidített jogalkotási eljárás keretében nyújtja be a parlamentnek, hogy az a büntető törvénykönyv eredeti módosításával együtt március 15-én hatályba léphessen.

Ezzel a civil szervezeteket, amelyek azt mondják, amit eddig mondtak, szorult helyzetbe hozzák. És kikényszeríti számukra a lehetőséget, hogy megszavazzák. Mert érvényre juttatja azt, amit ők is akartak"

- jegyezte meg Hrabko.

Szerinte ez még bonyolultabb helyzetet teremt az Alkotmánybíróság számára, amelyet már most is túlterhel a büntető törvénykönyv módosításával kapcsolatos beadványok száma.

Az Alkotmánybíróság elé kerülő első ügy egy alkotmányjogi panasz, ezt nem lehet összekeverni a büntető törvénykönyv módosításával, ahol a képviselők azt mondják, hogy megfosztották őket a jogaiktól"

- kommentálta az ellenzéki képviselőknek a módosítás elfogadása előtti beadványát, amelyben kifogásolták az eljárás lefolytatásának módját.

A büntető törvénykönyv módosításával kapcsolatban az elnök asszony volt az első, aki beadványt nyújtott be, majd őt követően a PS, amelynek elég képviselője van ehhez. Aztán a többi ellenzéki párt, a KDH, az SaS és a Slovensko mozgalom is benyújtotta beadványát"

- összegezte Hrabko.

Feltehetően az Alkotmánybíróság a beadványokat egyetlen eljárásban fogja egyesíteni, hogy ne kelljen mindegyik beadvánnyal külön-külön foglalkoznia. Még ha az ellenzéki képviselők aggódtak is amiatt, hogy az újonnan megválasztott elnök esetleg visszavonja Čaputová elnök beadványát, szerinte várhattak volna, így teret adtak volna az Alkotmánybíróságnak, hogy csak Čaputová beadványával foglalkozzon.

Három beadványról van szó. Ezt úgy is lehet értelmezni, mint egy bizalmatlansági szavazást az elnöki beadvánnyal szemben"

- jegyezte meg az elemző.

Az ellenzéki politikusok alkotmánybírókhoz intézett felszólításával kapcsolatban, hogy a lehető leggyorsabban járjanak el a Btk. módosításával kapcsolatos parlamenti határozatok végrehajtása során, Hrabko megjegyezte, hogy a lényeg az, hogy a törvénynek megfelelően járjanak el. A koalíciós pártok szerinte kihasználták többségi pozíciójukat, valamint az ellenzék parlamenti magatartásának kiszámíthatóságát, és úgy állították be az egyes szavazásokat, hogy a törvényes határidők a javukra játszottak.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.