2021. augusztus 25., 18:29

Egyszerű megfázás vagy COVID? Szakember mondja el, mi a teendő, mikor forduljunk orvoshoz!

A szerkesztőségünkbe küldött olvasói levelek és Facebook-os kommentek alapján sokakban felmerül, hogy az ilyenkor gyakori nyári megfázásokat miként lehet megkülönböztetni az újtípusú koronavírus okozta COVID-tól. A tünetek alapján nyilván az orvos feladata a diagnózis felállítása, de néhány szakértői tanács és javaslat figyelembevételével, ha a megfejtéshez nem is jutunk közelebb, legalább a felesleges stressztől megkíméljük magunkat. Utánajártunk, mit mondanak a hivatalos ajánlások és mit tanácsolnak az orvosok.

láz megfázás
Fotó: unsplash.com

Elöljáróban érdemes leszögeznünk, hogy a koronavírusok az orvostudomány és a gyakorlati praxis számára 2020 tavasza előtt sem voltak ismeretlenek. A klasszikus meghűléses, megfázásos tünetekkel járó megbetegedések egy részét korábban is koronavírusok okozták. 

Nem véletlen, hogy a felső légúti megbetegedések nagy része hasonló tünetekkel jár, mint a SARS-COV-2 fertőzés, pláne annak egyre elterjedtebb delta variánsa.

A Health egészségügyi portálnak nyilatkozó szakértők szerint a világszerte, de legalábbis az északi féltekén szinte mindenhol megnőtt a megfázásos megbetegedések száma, részben éppen azért, mert az elmúlt hónapokban lassult a koronavírus terjedése. Az állandó maszkhasználat, a távolságtartás nem csak a COVID, de más kórokozók, vírusok, baktériumok terjedését is csökkentette a tél folyamán, nyárra azonban megváltozott a helyzet. A COVID-ot okozó vírus terjedése lelassult, szinte eltűnt a társadalomból, más, hasonló megbetegedéseket okozó mikroorganizmusok viszont köszönték szépen a lehetőséget és

betöltötték a kínálkozó űrt. 

Nem könnyű eldönteni, csak megfáztunk-e vagy elkaptuk a koronavírust

Az Egyesült Államok betegségmegelőzési központja, a járvány kitörése óta sokat emlegetett CDC hivatalos ajánlása szerint 4-5 tipikus tünete van a megfázásnak: fej- és torokfájás, orrfolyás, köhögés, ízületi fájdalmak. Mind voltunk már megfázva, ismerjük az érzést. 

A baj csak az, különösen a delta varián elterjedése óta, a COVID tünetei is nagyon hasonlóak.

A CDC illetékesei szerint, ha a fenti tünetek mellé láz, hidegrázás esetleg légszomj is társul, már érdemes lehet COVID-tesztre menni.

A delta-variáns csak megkeverte a dolgokat

A delta megjelenése óta nem győzik eléggé hangsúlyozni, hogy a vírus új mutációja nem (csak) az elmúlt másfél évben közmondásossá vált tünetekkel jár. A láz, köhögés és légszomj mellett vagy helyett jellemző az orrdugulás, torok- és fejfájás, sőt az alhasi fájdalom is. A baj csak az, ugyanilyen tünetekkel jár egy kutyaközönséges megfázás, sőt, néhány allergia is. A dolgokat még tovább bonyolítja, hogy a tipikus COVID-tünetként elkönyvelt ízlelés- és szaglásvesztés a nyári légúti megbetegedések tünete is lehet – a váladékkal tömött orrüreg ugyanis nem segíti a szaglást!

Nincs tehát egyértelmű forgatókönyv arra, mikor érdemes koronavírus-fertőzésre gyanakodnunk!

A Health-nek nyilatkozó szakorvos szerint

egyetlen olyan konkrét tünet sincs, amely alapján ki lehetne mondani, ez nem COVID-19 fertőzés!

Némi támpontot adhat, ha a beteg annak ellenére tapasztal magán hasonló tüneteket, hogy a COVID-oltás mindkét adagját megkapta, ez esetben érdemes lehet más kórokozóra gyanakodni

Mit mond az orvos?

Az általunk megkérdezett körzeti orvos, Dr. Szigeti Gergely leszögezte, az első és legfontosabb, hogy oltassuk be magunkat koronavírus ellen, így nem kell azon aggodalmaskodnunk, a COVID-ot kaptuk-e el vagy egy egyszerű megfázást.

Szigeti Gergely
Fotó:  B. Vida Júlia
Egy csomó kérdést kapok, hogyan lehetne megúszni a koronavírus elleni oltást. Ezen mindig elképedek! Milyen érdekes, hogy azon senki sem háborog, hogy egy-egy egzotikus nyaralás előtt például kötelező a sárgaláz elleni oltás.

A szakember arra is felhívta figyelmünket, hogy egyértelmű különbségeket nehéz megállapítani, ugyanakkor saját praxisában is tapasztalta, hogy a nyár folyamán megnőtt a megfázásos, felső légúti tünetekkel járó megbetegedések száma. Szigeti szerint ez nem a koronavírus-járvány miatt alakult, így volt ez korábban is!

Szigeti kiemelte, betegeinek nagy része már eleve negatív teszt birtokában kereste fel rendelőjét, ezzel is segítve gyógyulásukat, hiszen így a diagnózis felállítása és a megfelelő gyógykezelés kiválasztása is sokkal könnyebb. 

A szakember egy keveset emlegetett, mégis fontos szempontra is felhívta a figyelmünket. Szigeti azt mondja, ha egyértelműen el is dönthető, hogy a páciens csak megfázott és nem COVID-os, az még nem jelenti azt, hogy ne kellene betartani a szokásos óvintézkedéseket. "Attól, hogy valaki nem COVID-os, még fertőző beteg. Figyeljünk erre oda!" - mondja a szakember, hozzátéve, hogy nem érdemes az újságokban és az interneten olvasottak alapján önmagunkat diagnosztizálni.

Nincs általános recept, mikor keressük fel az orvost. Ha úgy érezzük, mennünk kell, hát menjünk! Ő azért van ott, hogy segítsen!" 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.