2020. április 29., 18:45

Egyre többen írják alá a "családegyesítő" petíciót, már válaszlevél is érkezett a kormányhivataltól

Egy Dél-Komáromban élő magyar állampolgár, Dala Orsolya április 21-én petíciót indított a koronavírus-járvány kapcsán határzárral egymástól szétszakított családtagok és párok mielőbbi határátlépésének megsegítése érdekében. Az online aláírásgyűjtéshez csatlakozók szeretnék elérni, hogy az érintett személyek mentesüljenek a kötelező kéthetes karantén alól, ami ellehetetlenítené a megélhetésüket. A kezdeményező személyesen is érintett az ügyben, mert a kedvese észak-komáromi szlovák állampolgár, akivel utoljára március 12-én találkozhatott.

Mivel a kétnyelvű petíció elsősorban nagyon sok határ menti térségben állandó lakhellyel rendelkező, ám a határ túloldalán tanuló vagy dolgozó embert érint, kezdettől fogva pozitív fogadtatásra talált. Az április 21-i indítása óta közel háromezren írták alá, köztük anyaországi támogatók is.

A petíció népszerűsége nem véletlen, hiszen ezekben a bizonytalan időkben a járvány miatt szétszakított emberi kapcsolatokat megélők egyre nehezebben viselik a határzárat és a szigorú korlátozásokat. A problémával már egy korábbi cikkünkben is foglalkoztunk.

A petíció aláírói tudatosítják az óvintézkedések szükségszerűségét, ám azt gondolják, hogy az ő határátlépésük sem jelentene nagyobb egészségügyi kockázatot, mint a naponta ingázóké, akik a szükséges igazolások birtokában átléphetik a magyar-szlovák határt.

Rengeteg szlovák állampolgárt választottak el a Magyarországon élő rokonaitól, párjától. A vírus miatti bizonytalanság felőrli az embereket. Többen mindezzel úgy kell szembenézzenek, hogy nem láthatják közeli hozzátartozójukat. Szeretnénk kérni, hogy méltányosságból biztosítsa az átjárhatóságot a személyforgalom részére a szlovák-magyar határokon“

- olvasható a petíció kezdeményezője, Dala Orsolya a szlovák miniszterelnöknek, Igor Matovičnak címzett levelében. 

Leszögezte: azok az európai uniós polgárok, akik igénylik a határátlépést, vállalják, hogy nem érintkeznek mással, csak a megadott családtagokkal, a célként megjelölt címre mennek; nem térnek be boltba, gyógyszertárba, sem benzinkútra, nagyobb utazási távolság esetén csak a kijelölt pontokon (benzinkutakon) állhatnak meg; az utazás előtt megadják a személyes adataikat, telefonszámukat, a gépkocsi rendszámát.

Dala Orsolya úgy véli, hogy a felsoroltak betartásával

a plusz személyforgalom nem jelentene egészségügyi kockázatot a lakosságra, mert lényegében ugyanaz vonatkozna rájuk, mint a munkahelyükre ingázókra. Az utóbbiak sem növelték jelentős mértékben a fertőzöttek számát.

A határ átlépése után ők sem hagynák el a gépjárművet, kizárólag a célként megjelölt helyre utazhatnának.

"A probléma aktuális és valós" - válaszlevél érkezett a kormányhivataltól

Dala Orsolya elsőként a ma7-tel tudatta a friss hírt: április 29-én válaszlevelet kapott a szlovákiai hatóságoktól.

Bár a kezdeményezésemet a Facebook közösségi portálon már rengetegen lájkolták, a petíciót kevesebben, 2 650-en írták alá, de egyre többen csatlakoznak hozzánk. Az írásbeli kérésünket már korábban eljuttattam Matovič miniszterelnök úrnak, s ma megkaptam a kormányhivatal petíciós osztályát vezető Rudolf Mozolík mérnök válaszlevelét, amelyből kiderült, hogy Ján Mikaš tisztifőorvost és a további illetékeseket arra kéri: vegyék fontolóra a javaslatunkat, mert a probléma aktuális és valós. Bizakodásra ad okot, hogy válaszoltak nekem, pedig magyar állampolgár vagyok. Nagyon örülnénk annak, hogy miként az ingázóknak, úgy többek között a páromnak is lehetővé tennék a karanténmentes határ-átlépést, hiszen nekünk is naponta kell dolgoznunk, nem maradhatunk két hétig odahaza“

- nyilatkozta Dala Orsolya.

Sokadmagával együtt abban is reménykedik, hogy ha a szlovák fél pozitívan viszonyul a kérésükhöz, akkor talán a magyar hatóságok is követnék a példáját. Ennek érdekében folyamatosan gyűjtik az aláírásokat, és várják a pillanatot, amikor végre ismét találkozhatnak a szeretteikkel.

A szlovák-magyar nyelvű petíció itt írható alá. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.