2021. október 30., 12:00

Dag Daniš: A magyar közösség mai generációja sokkal lojálisabb Szlovákiához

A szlovák konzervatív postoj.sk portál kommentárírójától, Dag Daništól azt kérdeztük, szlovák szemmel hogyan látja a Szövetség létrejöttét és a párt esélyeit. A szlovák véleményformáló nem rejtette véka alá mondandóját, nyíltan és őszintén válaszolt.

danis
Dag Daniš
Fotó: postoj.sk

A magyar pártok hosszú megegyezés után létrehozták a Szövetség nevű közös formációt. Hogyan értékeli ezt a hosszú folyamatot, illetve mit lehet várni a Szövetség politikájától?

Úgy gondolom, a magyar pártok megosztottságának fő kiváltó oka az volt, hogy nem mérték fel Bugár Béla tényleges népszerűségét. Ő ugyanis nemcsak a szlovákiai magyarok körében, de az egész országban is nagyon népszerű volt. Közvetlenül a szétválás után, komoly rivalizálás indult Bugár Béla és az MKP akkori vezetése között. A konfliktust két koncepció ütközésének is felfoghatjuk. Bugár Béla igyekezett a magyar közösséget úgy bemutatni, hogy az kisebbségként Szlovákia része. Az MKP pedig megtartotta a felfogást, ahol a nemzeti identitás a fő prioritás, amely bizonyos értelemben függ a magyar kormánytól. Először azt hittem, hogy az MKP koncepciója lesz a befutó, még annak ellenére is, hogy Bugár Béla rettentően népszerű volt. Az idő azonban megmutatta, hogy

az elmúlt húsz év alatt mindkét koncepció jelentősen meggyengült.

Ez szerintem azzal magyarázható, hogy a magyar közösség nem érzékelte, hogy a választott vezetők kellőképpen képviselték volna a magyar ügyeket az egyik vagy a másik oldalon. Éppen ezért az egyesülés mindkét fél számára egyfajta megváltást jelenthet.

A friss felmérések szerint a Szövetség 4 és 5 százalék között mozog. Ön mit gondol, van reális esélye a Szövetségnek bejutni a parlamentbe, illetve mit kell ahhoz tennie, hogy az 5 százalékos bejutási küszöböt megugorja?

Minden olyan pártnak van esélye bejutni a parlamentbe, amelynek van egy világos identitása és célcsoportja.

Meggyőződésem, hogy a Szövetség akkor ér el sikert, ha kevesebbet fog foglalkozni a szlovák, illetve a magyar kormány helyzetével, és nagyobb hangsúlyt fektet a kisebbségi politizálásra.

Miben rejlik a Szövetség ereje, illetve hogyan viszonyulnak hozzá a szlovák pártok?  Lehet a Szövetség egy stabil partner a szlovák jobboldali pártok számára?

Igen, a magyar pártok mindig is a hagyományos szlovák jobboldalhoz voltak sorolva. Ez azért is van így, mert a szlovák „jobboldali” és konzervatív pártoknál alig jelenik meg a nemzeti identitás fontossága. A nemzeti és patrióta politizálást átadták a populistáknak, ez pedig hiba volt, mert a mai napig ez hiányzik a szlovák jobboldalból.

Ha a szlovák és a magyar politikusoknak sikerül továbbfejleszteni a konzervatív értékeken alapuló közép-európai politikát, akkor az együttműködés sokáig megmaradhat.

Természetesen ez csak annak fényében történhet, ha a felek tiszteletben tartják, hogy a szlovákok és a magyarok nemzeti érdekei sok esetben eltérőek lehetnek. Az együttműködés és a kölcsönös tisztelet addig működhet, amíg valaki át nem lépi a vörös vonalat.

A Szövetség fő prioritása, hogy a magyar közösség mellett a dél-szlovákiai régiókat is képviselje. A regionális politikával sikerülhet-e az ott élő szlovákokat is megszólítani?

Nem hiszem, hogy a Szövetségnek ez lenne a küldetése, ugyanis más a célcsoport. Tegyük fel a kérdést, a Szövetség valóban képviselné a szlovákokat az ország déli részén, és felkarolná azt a közösséget? Úgy gondolom, hogy nem.

Gyakran hallani olyan sztereotípiákat a szlovák közvélemény részéről, hogy a magyarok, illetve a magyar politikusok nem elég lojálisak az országhoz. Ön szerint miért kellene egyáltalán ilyet feltételezni a magyarokról?

Ez a történelmi folyamatok miatt alakult így: a magyar közösség Szlovákiában, a német Csehországban nem tudott elszakadni az saját anyaországától.

Válsághelyzetekben ezek a közösségek nem tudtak kire támaszkodni, csak az anyaországuk kormányaira.

Manapság ezek a történelmi kötődések mintha elhalványultak volna. A mai generáció már sokkal lojálisabb Szlovákiához. A kérdés az, hogy ez csak egy ideiglenes, vagy egy örökös állapot.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.