Csáky Csongor: a felvidéki magyarság a Kárpát-medencében egyedinek számító sikert ért el
Közel három héttel ezelőtt szólította iskolába a csengő a diákokat. Több ezer felvidéki magyar kiselsős indult a tudományok országába szerencsét próbálni, jó esetben anyanyelvi, magyar iskolába. Az iskolaválasztás egy egész életutat befolyásoló sorskérdés. A Rákóczi Szövetség ösztöndíjjal köszöni meg a döntést azoknak a családoknak, akiket nem befolyásoltak az asszimilálódási trendek, a hamis felhangok, hogy szlovák iskolával jobban érvényesül majd az életben egy gyermek, és magyar iskolába íratták csemetéjüket. A felvidéki magyar oktatási intézményi rendszer jól és hatékonyan teljesít.
A szeptemberi iskolakezdést követően külhoni magyar iskolakezdők ezreit köszönti a Rákóczi Szövetség, szüleiknek kifejezve elismerését és köszönetét a magyar iskolaválasztásért. A Rákóczi Szövetség a Magyar Iskolaválasztási Programja keretében 10 000.- Ft egyszeri ösztöndíjat adományoz mindazon határon túli családoknak, akik gyermekeiket a magyar iskola első osztályába íratják. Az iskolakezdőknek szeptember és december között több száz helyszínen ünnepélyesen adják át a Szövetség munkatársai a magyarországi társadalom összefogását és megbecsülését jelképező ösztöndíjat.
A Galántai járás magyar elsőseinek Galántán és Tallóson szerveztek átadó ünnepséget. Galántán, a Pázmány Péter Alapítvány székházának udvarán a Galánta és Vidéke Társulás ügyvezetője, Horváth Judit köszöntötte az ösztöndíj-átadásra érkező Csáky Csongort, a Rákóczi Szövetség elnökét. A mátyusföldi magyar iskolások tehetségét bemutató kultúrműsor után Csáky Csongor köszöntötte a szép számban megjelent szülőket és gyermekeket, akik a beszédek ideje alatt birtokba vették az udvart. A Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnöke, Mézes Rudolf a magyar iskolaválasztás és a magyar hagyományok ápolásának fontosságára hívta fel a figyelmet. A szülők döntését, Forró Krisztián a Szövetség párt országos elnöke is megköszönte.
– jegyezte meg Forró. Biztos abban, hogy egy gyermek anyanyelvi oktatás során kapja meg a szükséges képzést és alapokat. Az elnök megköszönte a Rákóczi Szövetség és a magyar kormány részéről érkező segítséget, hiszen nemcsak ezzel az ösztöndíjjal, hanem például az iskolabusz programmal is segítik a külhoni magyarságot. A Galántai járásban Diószegre is került egy kisbusz az elmúlt hónapban. Ez nagy segítség ahhoz, hogy a régión belül utazhassanak olyan gyermekek magyar iskolába, akiknek a településén nincs már magyar iskola.
„Valljuk be őszintén, ezt a segítséget a szlovák kormánynak kellene bebiztosítania. Köteles lenne bebiztosítani azt, hogy akadályok nélkül folyjon az anyanyelvű oktatás, és ahhoz bárki könnyen hozzáférhessen. Sajnos jelen pillanatban nem így áll a helyzet, a felvidéki magyarok kívül esnek a szlovák kormány perifériáján.
– hívja fel a változtatás fontosságára a közelgő parlamenti választások kapcsán Forró.
A gyermekeknek és az őket kísérő szülőknek személyesen Csáky Csongor, az ösztöndíjat ajándékozó Rákóczi Szövetség elnöke adta át a borítékokat. Minden jelenlevő gyermektől megkérdezte, jól érzi -e magát a magyar iskolában, és sok szép iskolás pillanatot kívánt. A szülők kifejtették, részükről mi sem természetesebb, mint hogy az anyanyelvi oktatást válasszák. Kedves pillanat volt, mikor egy kisfiú az édesapja kíséretében vette át az ösztöndíjat, majd szlovák nyelven szólt édesanyjához, aki szintén szlovákul dicsérte meg kisfiát, hogy szépen kezet nyújtott az elnök úrnak.
Ennek az édesanyának bizonyára könnyebb lett volna, ha a gyermekük szlovák iskolába kerül, mégis azt nézte, hogy a gyermek csak nyer a magyar kultúra színességével. Pontosan az ilyen tiszteletreméltó döntések miatt dolgozik a magyar iskolaválasztási program.
– magyarázta az ösztöndíjátadó után Csáky Csongor. A programnak van eredménye, hiszen az, amit a felvidéki magyar szülők és társadalom fel tudott mutatni az egy olyan siker, amelyet a Kárpát-medencében más magyar közösség nem tud felmutatni.
A felvidéki magyar oktatási intézményekben ugyanis nem csökkent a diákok száma. Ezek a számok azt igazolják vissza, hogy ennek a felvidéki közösségnek van ereje, hogy az iskolák minőségesek, a pedagógusok, tanárok olyan többletet tudnak adni, amely sok esetben a szlovák, a többségi társadalom tagjait is a magyar iskolaválasztásra bátorítja.
Mindenkinek tudomásul kell vennie, hogy a magyar iskola tud többletet nyújtani. Egy szlovákiai magyar iskolában biztosan meg lehet tanulni szlovákul, de biztosan nem lehet elfelejteni magyarul – ez az a többlet, ami az egyén és a közösség megmaradásához, a gyermek későbbi sikerességéhez vezet.
Csáky Csongorral a magyarországi társadalom hozzáállásáról is beszélgettünk, nem mindenki veszi ugyanis Magyarországon jó néven azt, hogy a kormány, illetve szervezetek támogatásokat juttatnak a külhoni régiókba.
– magyarázza a Rákóczi Szövetség elnöke. Ha megnézzük azokat a támogatásokat, amelyeket Magyarország a külhoni magyarságra fordít, és ha megnézzük azt, hogy ez a magyar költségvetés milyen hányadát teszi ki, azt gondolom, mindenki megnyugodhat. Ezek az összegek arányosak és nem túlzóak.
Csáky Csongorral pár szót váltottunk a közelgő szlovákiai parlamenti választásokról is. A Rákóczi Szövetség is fontos üzeneteket fogalmaz meg a felvidéki magyarok számára. Legutóbb a népszámlálás apropóján fordultak a felvidéki magyar közösséghez, és arra kérték az embereket, hogy vallják meg a nemzetiségüket. Elsősorban azért, mert a felvidéki közösség számától függenek annak jogai.
„Összességében úgy vélem, sokan megvallották a magyarságukat, értelmezzük pozitívan a népszámlálási adatokat. Azt is értékelni kell, aki második helyen jelölte meg a magyarsághoz való odatartozását. A Rákóczi Szövetség újra azzal a kéréssel fordul a felvidéki magyar közösséghez, hogy éljen az állampolgári jogával – szólít szavazásra az elnök.