2021. február 24., 19:03

Cirkuszt és bűnbakot!

Továbbra is Igor Matovič kormányfő egyre kétségbeesettebb bűnbakkeresése uralja a szlovák politika mindennapjait, miközben az ország a világ szemében a félresikerült járványkezelés iskolapéldájává vált az előző héten.

Február közepére az összeomlás szélére került az egészségügyi ellátórendszer, s ettől aligha függetlenül, az elmúlt napokban népességarányosan Szlovákiában szedte a legtöbb áldozatot a koronavírus-járvány a világon. A statisztikák szerint az elmúlt hetekben a koronavírus szövődményeivel a szlovákiai kórházakban kezelt betegek közül minden harmadik az életét veszítette, s csak minden negyedik páciens gyógyult fel, aki mesterséges lélegeztetésre szorult.

Ezek az adatok a túltelített lombardiai kórházak mutatóit idézik a tavaszi hullám idejéből.

Az ország önerőből már képtelen védekezni

A Matovič-kormány félresikerült járványkezeléséről mindent elmond, hogy míg az olasz orvosok múlt tavasszal egy akkor még jószerével ismeretlen vírussal próbáltak megküzdeni, addig Szlovákiának lett volna ideje felkészülni. A járványhelyzet azonban február közepére tulajdonképpen kezelhetetlenné vált, a kormány múlt szerdán kénytelen volt aktiválni az ún. uniós szolidaritási mechanizmust. Magyarán: külföldi szakápolók és orvosok bevonását kérte a végletekig leterhelt szlovákiai egészségügyi személyzet tehermentesítésére.

A Matovič-kabinet segítségkérése felér egy beismeréssel, hogy bár tavasszal még a világ a járvány elleni küzdelem éltanulójaként tekintett az országra, mára csődbe jutott a szlovákiai járványkezelés.

A helyzet azonban meglehetősen ellentmondásos. Hogyan lehetséges, hogy a hazai járványügyi statisztikák az elmúlt napokban nem romlottak drámaian, mára mégis világviszonylatban is kirívóan rosszul teljesít a szlovákiai egészségügy?

Állandó nyomás alatt a szlovákiai kórházak

A járványügyi mutatók több szomszédos országban – így Csehországban és Magyarországon is romlanak. Szlovákiában a helyzetet az teszi különösen kritikussá, hogy az egészségügyi ellátórendszer már hetek óta állandó nyomásnak van kitéve. A szlovákiai kórházakban január eleje óta napról napra egy időben háromezernél is több koronavírusos beteget ápoltak, ez a szám február elejére négyezer közelébe kúszott.

Február közepére a helyzet tarthatatlanná vált, mert bár a kórházak az általános betegellátástól elvont ágyakkal és szakszemélyzettel még mindig tudják fogadni a koronavírusos betegeket, de az osztályok átprofilizálása és a legképzettebb orvosok, szakápolók elvonása egyre drámaibb helyzetet idéz elő.

Az a veszély fenyeget, hogy Szlovákiában a járvány súlya alatt összeomlik az általános egészségügyi szakellátás. Noha a külföldi erőforrások bevonása reményt kínál a helyzet konszolidálására, kérdéses, hogy az uniós szolidaritási mechanizmus az egész Európát sújtó járványhelyzetben mennyire bizonyul hatékony segítségnek.

Válságkezelés helyett bűnbakkeresés

A szlovákiai járványkezelés csődje, az egészségügy közelgő összeomlása egyfelől a Matovič-kabinet tevékenységéről állít ki bizonyítványt, másfelől mindazon kormányok felelősségét felveti, akik az előző évtizedekben hozzájárultak ahhoz, hogy a szlovákiai egészségügyi ellátórendszer máig korszerűtlen és alacsony hatékonyságú maradjon. Mindez persze nem menti fel a Matovič-kormányt, s különösen a szaktárca vezetőjét, Marek Krajčít, hogy a nyári kegyelmi hónapokban miért nem készítette fel jobban a szlovák kórházakat a várható második hullámra.

Nem véletlen, hogy az elmúlt napokban egyre többen vetették fel Krajčí távozását, a kormányfő azonban láthatóan nem engedi el a politikailag feltétlenül lojális miniszter kezét.

Annál is inkább, mert Matovič egyelőre másfelé keres bűnbakokat. (...)

A teljes cikk megjelent a Magyar7 2021/8. számában.

Köszönjük, ha megvásárolja vagy előfizeti a Felvidék egyetlen közéleti hetilapját. A Magyar7-et hétről hétre megtalálja a trafikokban és a postán. 
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.