2020. december 4., 19:29

Az ismert járványügyi szakember szerint Szlovákia még nem áll készen az oltási program elindítására

A HNOnline stúdiójának vendége volt az ország egyik legismertebb járványügyi szakembere Pavol Jarčuška, aki a műsorban elmondta, Szlovákia logisztikailag még nem áll készen a vakcinák fogadására. 

Pavol Jarčuška (k) Marek Krajčí egészségügyi miniszter társaságában egy novemberi sajtótájékoztatón.

Jarčuška szájából ez azért is különösen érdekes kijelentés, mert  a válságstáb és a kormány mellett működő szakmai grémium tagjaként ő az egyike azoknak, akik az oltóanyagok beszerzéséről tárgyalnak a különböző vállalatokkal. Bár vannak országok ,ahol napokon belül elindulhat az oltás (Oroszország és Nagy-Britannia például ilyen, más-más vakcinát alkalmazva), Szlovákia még igen messze van attól, hogy belefoghasson egy hasonló programba. 

Egyelőre tárolni sincs igazán hol ezeket a vakcinákat.

Arról a Magyar7 hetilap hasábjain és portálunkon is többször írtunk, hogy egyes vakcinák, például a talán legnagyobb figyelmet kapó Pfizer-BioNTech oltóanyagok, extrém hűtést igényelnek. A vakcinát -75 Celsius-fokon kell tárolni, szállítani, kifagyasztása után legfeljebb 1-2 napig hatékony, akkor is -18, -20 fokon, fagyasztóban. Szobahőmérsékleten tárolva két óra után mehet a kukába. Nyilvánvaló, -70, -80 fokot egy közönséges hűtőládában nem lehet előállítani.

Jarčuška arra is figyelmeztetett, kár lenne a brit példából kiindulni, hiszen rájuk már nem érvényesek az EU-s szabályok. Az Európai Gyógyszerügynökség ugyanis leghamarabb csak december végén, illetve január közepén hagyhatja jóvá az oltóanyagokat. Bár korábban az egészségügyi miniszter azt ígérte, már december közepén megkezdődhet az oltás, erre január végénél előbb nincs semmi esély. S nem csak a gyógyszerügynökség miatt...

A már említett alacsony hőmérsékletek elérésére csak az ország néhány pontján van lehetőség, jellemzően kórházakban. Jelen állás szerint 25 oltóközpont lesz, szintem indegyik kórház. A szakember szerint nem csak a tárolással van gond, a logisztika is komoly kihívás elé állítja a program koordinátorait. Nincs elég szakember ugyanis! Az orvosok egy részének oltania kell, ráadásul a már fertőzött betegekkel is törődni kell.

Ez lesz a szűk keresztmetszet!

- véli Jarčuška .

Az előzetes becslések szerint egy óra alatt legfeljebb tíz embert lehet beoltani. Most úgy áll, negatív koronavírus-teszt és egy kérdőív kitöltése mindenképp kötelező lesz, majd a beoltás után 15 percet kell várnia minden egyes embernek, hogy az azonnali mellékhatásokat megfigyeljék. Elsőként az orvosokat, szakápolókat, illetve a COVID-osztályok kisegítő személyzetét oltanák be, majd a szociális otthonok dolgozóit és a kritikus infrastruktúrákat üzemeltető szakembereket. Ez Jarčuška szerint körülbelül 150 ezer ember jelent. Rögtön utánuk a krónikus betegségben szenvedők, illetve a 65 év felettiek következnének, az "átlagemberekre" márciusnál hamarabb biztosan nem kerül sor.

A szakember szerint nem szabadna kötelezővé tenni a védőoltást, ugyanakkor az embereket "motiválni kellene". Az EU készül is valami hasonlóra, a tervek szerint minden tagállamban azonos feltételek mellett.

A műsor végén azt is elárulta, folynak a tárgyalások a regionális "szemaforokról", azaz arról, hogy eltérő járványügyi intézkedéseket vezessenek be egyes régiókban aszerint, mennyire komoly ott a járványhelyzet. Részleteket azonban nem árult el a szakember.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.