Az egészségügyben dolgozók megkongatták a vészharangot: Összeomolhat az egészségügyi rendszer
Tomáš Szalay, a Pozsony Megyei Önkormányzat egészségügyi osztályának az igazgatója egy interjúban elmondta, a csütörtöktől érvényes, szigorú járványellenes óvintézkedésekre szükség van, de szerinte elkéstünk velük.

Úgy véli, a szlovák egészségügyi rendszert az összeomlás veszélye fenyegeti, és ha lesz is hatása az aktuális óvintézkedéseknek, a legoptimistább forgatókönyv szerint is naponta ötezerrel fog nőni a koronavírus-fertőzöttek száma.
Szalay felhívta a figyelmet, hogy a járványügyi bizottság már szeptember 11-én jóváhagyta az óvintézkedések szigorítására vonatkozó javaslatot.
Már akkor a családi ünnepségeket, valamint az esküvői fogadásokat jelölték meg mint fő járványgócokat, ezért a szakemberek az esküvői fogadásokra vonatkozó létszámkorlát bevezetését és az ünnepségek elhalasztását javasolták.
„Három nappal később lesöpörték az asztalról ezeket az intézkedéseket, mondván, engedjük meg a menyasszonyoknak, hadd élvezzék ki az esküvőjüket” – jegyezte meg.
Szerinte több mint egy hónapot késtek az óvintézkedések szigorításával, közben pedig újabb járványgócok keletkeztek Árva térségében, Bártfán és máshol.
Szalay rámutatott, szeptemberben még nem volt szó „befagyasztásról”, a javasolt óvintézkedések csupán a kockázatos régiókat érintették volna.
Az orvos szakértő a válságstáb kommunikációját nagyon rossznak, ellentmondásosnak nevezte, ami elbizonytalanítja a közvéleményt, és utat nyit az összeesküvés-elméletek előtt.
Azt is óriási hibának tartja, hogy nem kommunikálták megfelelően, mire jók a járványellenes óvintézkedések.
Szalay szerint a szlovák egészségügyi rendszert az összeomlás veszélye fenyegeti.
A szakértő hozzátette, száz pozitív esetből négy kórházi kezelést, egy pedig mesterséges lélegeztetést is igényel. A szakértő attól tart, hogy ha tovább fog emelkedni a napi esetszám, a kórházakban nem marad elég ágy, és nem fogják tudni ellátni a szívinfarktussal vagy más akut problémával érkező betegeket.
Szalay elképzelhetőnek tartja azt a forgatókönyvet is, hogy a nagyszámú, légzési problémával küzdő páciens és a lélegeztetőgépek hiánya miatt az orvosoknak dönteniük kell majd, kit kapcsoljanak lélegeztetőgépre, és kit kapcsoljanak le róla.
– zárta a szakértő.